KIŞ CİLT BAKIMI İÇİN 7 İPUCU

Kuru, pul pul dökülen cilde elveda öpücüğü verin.

Buse Saray BUSE SARAY 09 Ocak 2023
KIŞ CİLT BAKIMI İÇİN 7 İPUCU

Kış cilt bakımınızda seviyeyi yükseltmek mi istiyorsunuz? O zaman dikkat etmeniz gereken başka şeyler var. Sevilen bir yüz yağında veya nemlendiricide teselli aramak tek cevap gibi görünebilir (ve yardımcı olabilirler, ancak daha sonra), ancak kuru ve pul pul dökülen ciltle düzgün bir şekilde mücadele etmek için yapabileceğiniz ve yapmanız gereken çok daha fazla şey var. Düşen sıcaklıklar nedeniyle cildinizin acı çekmesine izin vermek istemiyorsanız, kış aylarında cilt bakımında dikkat etmeniz gereken yedi önemli kuralı okuyun. Kısa sürede alışacaksınız.
1
CİLT BARİYERİNİZİ GÜÇLENDİRİN

Kış mevsimine girerken, cildimiz sıcaklık ve nemdeki değişikliklerin yanı sıra rüzgar ve yağmura maruz kalıyor ve bu da hassas cilt bariyerimizi strese sokabiliyor. Çevresel streslerle savaşırken cilt bakımı rutininizi yeniden düşünmek için mükemmel bir zaman. Cilt bariyerinin bozulmasının temel göstergeleri gergin, tahriş olmuş, kaşıntılı ve susuz kalmış cilttir.

Havanın daha az değişken olduğu aylarda bile, cilt bariyerimiz bozulmaya maruz kalır. Cilt bakım ürünlerinin aşırı kullanımı ve kirlilik gibi dış saldırganlar onu etkileyebilir ancak dikkatle bakılması özellikle önemlidir. Ciltte seramid üretimini artıran, iltihap önleyici ve düzensiz pigmentasyonla savaşan niasinamid gibi içeriklerin yanı sıra seramidlerin kendilerini, lipitleri ve nemi hapseden daha zengin kremleri içeren cilt bakım ürünlerini deneyebilirsiniz.


LA ROCHE-POSAY; Cicaplast Baume B5 Repairing Balm SPF 50; laroche-posay.com.tr


2
GECE RUTİNİNİZİ BELİRLEYİN

Geceleri cildimiz onarım ve yenilenme moduna girer, bu nedenle akşam cilt bakımı rutininizi kontrol altında tutmanız çok önemlidir. Cilt bakım ürünlerinizde polihidroksi asitleri (PHA'lar) arayabilirsiniz, çünkü bunlar alfa hidroksi asitlerin (AHA'lar) daha nazik kuzenleridir. Ve ardından kurutmayan bir asit temizleyici ile temizlemeyi öneriyoruz.

Retinolden sonra cilt sağlığı ve rejenerasyonu söz konusu olduğunda en çok kanıtlanmış ikinci içerik olan peptitlerle retinolü değiştirebilir ve ardından cildi korumak için seramid açısından zengin bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Ancak, retinol konusunda bir uyarımız olacak; kullanmaya başlamak için en iyi zamanın kış olduğunu varsaysanız da, cilt soğuk aylarda zaten tahriş olmaya ve kurumaya eğilimlidir. Bu nedenle dikkatli davranmanın önemli olduğunu belirtelim. Cildin retinol kullanımına alışması birkaç hafta sürebilir. Biraz kuruluk ve kızarıklık yaşamak yaygın bir durumdur, bu nedenle cildiniz kışın zaten bu şekildeyse, ikisinin kombinasyonu dayanılmaz ve başa çıkması zor olabilir. Tavsiyemiz aşırıya kaçmamak. Halihazırda retinol kullananlar normal şekilde devam edebilirler.

3
AŞIRI PEELING YAPMAYIN

Cildinizde pullanma olduğunda, bazen tek yol onları pul pul dökmekmiş gibi geliyor. Aslında bu, cilt bariyerini daha da bozarak daha fazla cilt sorununa yol açabilir. Peeling sıklığını haftada bir veya ikiye indirebilirsiniz. Ve özellikle retinoid bir ürün kullanıyorsanız, kızarıklık ve tahrişe yol açabileceğinden, grenli peeling gibi fiziksel eksfoliantları alfa veya beta hidroksi asitler gibi kimyasal eksfoliantlarla birleştirmekten kaçının. Cilt bakımınızda aşırıya kaçmayın. Daha az (ve yumuşak) daha fazladır.


4
ANTİOKSİDANLAR KULLANIN

Kışın cildimiz için en büyük zorluklardan biri, sıcaklıktaki sürekli değişimlerdir; Dışarının sıcağından soğuğuna geçmek cildimizde tahribata yol açar. Daha az taze hava ile içeride vakit geçirmek de sorunlara neden olabilir.

Geri dönüştürülmüş havanın içinde daha fazla toksin var ve merkezi ısıtma suyu atmosferden uzaklaştırıyor, bu da suyu ciltten uzaklaştırıyor. Sağlıklı bir cildi desteklemek için en çok zaman geçirdiğiniz odada bir hava temizleyici bulundurabilirsiniz.

Antioksidan açısından zengin cilt bakımı da önemlidir, çünkü cildi geri dönüşümlü havanın neden olduğu mikro toksinlerin yanı sıra kirlilik, UV ve mavi ışık hasarından kaynaklananlara karşı korumaya yardımcı olur. C vitamini, E vitamini, resveratrol ve niasinamid gibi malzemeleri arayın.


DYSON; Purifier Hot+Cool Formaldehyde Isıtıcı Özellikli Hava Temizleyici; 15.499 TL; dyson.com.tr


5
YAĞLI CİLDE SAHİPSENİZ YAĞLARDAN KAÇININ

Soğuk ayların, en sevdiğiniz nemlendiricileri yüz yağları ile değiştirmeniz gerektiği anlamına geldiğini düşünmeyin. Daha kuru cilt tipleri fayda sağlayabilirken, daha yağlı olanlar uzak durmalıdır.


Yağlar, cilt yüzeyine oturma ve daha fazla nem kaybını önleme eğiliminde olduğundan, genellikle kuru cilde sahip olanlar için yüz yağları öneriyoruz. Ek olarak, ayrı bir nemlendirici, cildin daha derin katmanlarına da ulaşmaya yardımcı olabilir. Daha fazla tıkanıklığa neden olarak sivilceleri tetikleyebileceğinden, yağlı veya akneye eğilimli ciltler için yağları tercih etmemeli. Yağlı cilde sahip olanlar bunun yerine dimetikon, seramidler veya hyaluronik asit gibi bileşenler içeren komedojenik olmayan formüllere bağlı kalmalıdır.


6
DAHA AĞIR DAHA İYİ DEĞİLDİR

Tıpkı yağlarda olduğu gibi, kalın ve ağır formüller bazı cilt bakım rutinlerinde yerleri olmasına rağmen, cilt için her zaman en iyisi değildir. Kalın, besleyici balsam temizleyiciler, cildi biraz şımartmak için harika bir yoldur, ancak cildi mutlaka nemlendirmezler. Yüzeye çok fazla ağır ürün uygularsanız, cildinizin sensörleri bunu gerçek hidrasyon gerektirmiyor olarak okur, bu nedenle gerekli suyu cildin daha derin katmanlarına emmezler.

Bir süre sonra, daha derindeki katmanlar tembelleşir ve sağlıksız hale gelir, bu da sonunda üst katmanlarda daha fazla kuruluk ve daha fazla tahriş anlamına gelir. Bunu düzeltmek için, hyaluronik asit ve skualen gibi nemlendirici bileşenlere bakın ve ardından iyi nemlendirici kullanın. Cildinizi nemlendirmenin en iyi yolu içeridendir, bu nedenle bol bol su için.


THE INKEY LIST; Hyaluronic Acid Serum; 189 TL; sephora.com.tr


7
D VİTAMİNİ YARDIMCI OLABİLİR

Kışın D vitamini takviyesi almak yardımcı olabilir. Günlerin daha kısa ve daha karanlık olduğu daha soğuk aylar bir yana, çoğumuz yıl boyunca yeterince D vitamini alamıyoruz. Bu vitamin cildimiz için de önemlidir. D vitamini cildin savunması için anahtardır. Akne, rosacea ve egzama gibi iltihaplı durumlar, D vitamini eksikliğinde sıklıkla alevlenir. Bunun da ötesinde, eksikliği ruh halimizi olumsuz etkileyerek daha fazla hormonal dengesizliğe neden olabilir. Bu da cildimizin yaramazlık yapma olasılığının çok daha yüksek olduğu anlamına gelir.SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.