Kışın Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalı?

SYORELL markası uzman dermatoloğu Nurdan Seda Kutlu Haytoğlu,kışın güneş kremi kullanımı hakkında bilgi verdi.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 17 Ocak 2024
Kışın Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalı?

SYORELL markası uzman dermatoloğu Nurdan Seda Kutlu Haytoğlu, özellikle kış sporları sevenlerin güneş kremi kullanımına çok daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor ve en güvenli güneş koruması hakkında bilgi veriyor.

 Yaz-kış demeden güneş kremi kullanmanın hayati önem taşıdığına dikkat çeken SYORELL markası uzman dermatoloğu Nurdan Seda Kutlu Haytoğlu, soğuk havalarda cildinizin daha kuru ve daha hassas olabileceğine dikkat çekiyor. 

GÜNEŞ KORUYUCU DÖRT MEVSİM KULLANILMALI 

Sıklıkla, güneş yanıklarıyla ilişkilendirilen UVB ışınları kışın azalıyor, ancak özellikle hava tabakasının daha inceldiği yüksek rakımlarda hala ciddi risk oluşturuyor. Üstelik karlı ortamda ışınların yansıması yüzde 80’e kadar da artıyor. Yani kışın azalan UVB ışınları yüksek rakımda yeniden artarken, bir de kar nedeniyle ışınlarının daha güçlü yansımasıyla risk katlanmış oluyor. Dolayısıyla kışın azalan UVB etkisi, yüksek rakımda ve karlı ortamda geçerli olmuyor. Kışın güneş yanıkları yaşanmasının nedeninin de bu olduğunu söyleyen Haytoğlu, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bunlara ek olarak, erken deri yaşlanması ve deri kanseriyle ilişkili olan UVA ışınları bulutları kolayca geçerek, yıl boyunca aynı şiddette dünyaya ulaşıyor. Hatta camları dahi geçebildiği için iç mekân ve arabada bile risk oluşturuyor. Bu sebeple gerek erken deri yaşlanmasını gerekse cilt kanserini önlemek için dört mevsim boyunca, en az 30 SPF güneş koruyucu kullanmaya devam edilmeli. Nispeten daha ince derisi sebebiyle kolayca zarar görebilen göz çevresi ve dudaklar da katiyen ihmal edilmemeli.” 

GÜNEŞ KREMİNDE EN GÜVENLİ VE EN KONFORLU FİLTRE: YENİ MicNo® FORM ÇİNKO OKSİT MİNERAL UV FİLTRE

Güneş korumasında kimyasal ve mineral olmak üzere iki tür filtre ön plana çıkıyor. Mineral filtreler, güvenilirliği ve geniş koruma spektrumuna sahip olması sebebiyle bebek, hamile, hassas ve lekeye yatkın ciltlerde daha çok tercih ediliyor. SYORELL markası uzman dermatoloğu Nurdan Seda Kutlu Haytoğlu, mineral filtrelerin yeni geliştirilen bir formundan söz ediyor ve sözlerine şunları ekliyor: “MicNo® form Çinko Oksit mineral UV filtre, güneş korumasında kullanılan ve Avrupa Birliği inovasyon ödüllü yeni bir teknoloji. Nano form kadar şeffaf, klasik çinko oksit form kadar da güvenli. Deri altına nüfuz etmeyen bir yapıda olan MicNo® form Çinko Oksit, cilt üzerinde beyazlık bırakmıyor ve görünmez bir kalkan oluşturuyor. Bu sayede UV ışınları; kimyasal filtrelerde olduğu gibi kimyasal bir tepkimeye girmeden, sadece cilt yüzeyine oturarak fiziksel bir bariyer görevi görüyor ve ışığı yansıtıyor. Dolayısıyla MicNo® form Çinko Oksit mineral filtreler, tüm cilt tipleri için çok daha güvenli ve sağlıklı bir koruma sunuyor.”

 

 

 


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.