KONTÜR MAKYAJ 101

Küçük dokunuşlarla yüz hatlarınızı vurgulamak için kontür makyajını tüm detayları ile açıklıyoruz. Kontür makyaj tekniğini ustaca uygulayan Kim Kardashian'ın ders niteliğindeki videosunu kılavuzumuz!

Makyaj, yüzünüze daha pürüzsüz bir görüntü verirken aynı zamanda aynaya baktığınızda kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Makyaj rutininizde kolayca uygulayacağınız kontür makyajı sayesinde yüzünüzü rahatça boyutlandırabilirsiniz. Makyaj artistleri ve Youtuber'ların sıklıkla başvurduğu highligter ve kontür uygulamaları, doğru malzemeler ve tekniklerle birleştiğinde zannedilenden çok daha kolay bir hale gelir. Yüz hatlarınızı belirginleştirip ortaya çıkarabileceğiniz bu makyaja başlamadan önce, cilt tonundan koyu bir bronzerla aydınlatıcıya ihtiyacınız olacaktır. Böylece daha profesyonel bir yöntemle makyajınızı yapabilirsiniz. Kontürü direkt cildinize uygulayabileceğiniz gibi BB kreminizin üzerine de uygulayabilirsiniz.

Kontür Çeşitleri

Kullanıcıların alışkanlıklarına ve tercihlerine göre değişiklik gösteren makyaj çeşitleri, oldukça geniş bir ürün yelpazesine yayılmıştır. Kontür yapılan bölgede daha kolay yayıldığı ve daha kalıcı olduğu için tercih edilen krem kontürleri, paletler halinde alabileceğiniz gibi tek tek de alabilirsiniz. Böylece gölgelendirmeler ve kontür için, kendi tonunuza en uygun ürünü bulabilirsiniz. Makyaj tekniklerinde biraz daha ilerleyenler için oldukça uygun olan toz kontür paletleri, daha doğal bir görünüm sağlar. Açılı bir fırça ile dağıtılan bu ürünler, makyaj süngeri ya da el ile dağıtmak için uygun değildir. Pratik ve kolay makyaj sevenlerin yardımına koşan stick kontürler ise çantada taşınması rahatlığıyla da ön plana çıkar. Elmacık kemiklerinin altına kolayca uygulanabilen bu ürünleri parmaklarınızla dağıtarak kısa sürede etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz. Kontür ürün yapılarını inceledikten sonra, farklı ürünleri de deneyerek kendinize en uygun olanı bulabilirsiniz.


Kontür Yapma Teknikleri

Gizlemek istenilen yerleri ve ortaya çıkarmak istenilen yerleri etkili bir şekilde gösterebileceğiniz kontür makyajıyla daha hatlı bir yüze kavuşabilirsiniz. Yüzünüzün aydınlık gözükmesini istediğiniz yerlere açık rengi uygulayın. Elmacık kemikleri, burun kemiği ve dudak üstüne uyguladığınız aydınlatıcı, kontürünüzün vurgulanmasını sağlar. Koyu rengi ise, yüzünüze derinlik kazandırmak için elmacık kemiklerinin alt bölgesine, yanağın sonuna kadar o hat boyunca uygulayın. Fazla bastırmadan uyguladığınız koyu renkli çizgiyi, küçük dairesel hareketlerle kendi çevresinde yayın. Böylece elmacık kemiklerinizi belirginleştirerek ortaya çıkabilirsiniz. Burun kemiği ve dudak üstüne uyguladığınız açık rengi, bir fırça yardımıyla yayın. Alnının ortasını da aydınlattığınızda, eskiye oranla daha kemikli ve ince bir yüz görüntüsüne kavuştuğunuzu fark edebilirsiniz. Burnunuzu daha küçük göstermek istediğiniz durumlarda ise burnun yan kısımlarını gölgede bırakarak yüksek kesimleri açık renk yardımıyla aydınlatabilirsiniz. Aynı zamanda dudak köşelerini koyu renkte, orta kısımlarını ise açık renkte kontürlediğinizde, dudaklarınız daha dolgun bir görünüme sahip olacaktır. Etkili bir göz makyajında ise yapmanız gerekenler arasında ilk önce aydınlatıcıyı göz pınarlarına uygulamanız gelir. Daha sonra, göz kapağının kapanma bölgesinin altına sürüp dağıtın. Göz kapaklarının katlanma bölgesine de koyu bir göz farı sürüp, bir fırça yardımıyla dağıtın. Böylece, göz bitimine doğru koyu renklerle gölgelendirdiğiniz makyajınızla çok daha etkili bakışlara sahip olabilirsiniz.

Etİketler