M.A.C Güzeli

Futuregraphic, Photoshaped, retrofuturistik...

Makyaj artisti Alex Bong bu sezonun makyaj yaklaşımını ise şöyle tanımlıyor: “Makyaj artık daha duygusallaştı. Ruhsuz bir görünüm elde etmek yerine, hisleri makyaja tercüme ediyoruz.”

TECHNO-COLOUR
Moschino Cheap and Chic, Morello, J. Sounders, Jeremy Scott ve Roksanda Ilincic düzenlediği son defilelerde
Techno-Colour trendine uygun olarak modellerin makyajını yaptı. Techno Colour 80'li yılların makyajlarını yeniden yorumlayan bir trend. O yıllarda nasıl doğal görünmek bolca makyaj yapmak anlamına geliyorduysa, Techno-Colour da bu anlayışı yeni bir yorumla karşmıza çıkarıyor. Beklenmedik, neon renkler beklenmedik bölgelerde kullanılıyor. 80'lerin “club” modası gözlere, dudaklara, yanaklara yansıyor.

Bu trendi uygularken dikkat edilmesi gereken nokta yüzün sadece ama sadece bir bölgesinde bu sıradışı renklerin uygulanması. Çingene pembesi bir dudak yapılırken, cilt mükemmelleştiriliyor, gözler sadece belirginleştiriliyor, tüm yüzün kemik yapısı vurgulanacak biçimde kontür yapılıyor. Trendde sadece doğal renklerde ve yüzü sadece kontrastlamak için gerekli allıklar var. Renkli allık yok. Sadece ya göz ya da dudak patlıyor. Makyajda kilit noktalardan biri de kaşlar. Kalın kaşlara mutlaka şekil veriliyor.

PHOTOSHAPED TRENDİ
Bu sezon cilt, geçtiğimiz sezonki soluk doğal görünümü biraz daha ileri taşıyor. Üç boyutluluk daha da vurgulanıyor, farklı teskstürler bir arada kullanılıyor. Caravaggio'nun realizmini düşünün, buna Horst'un kontrollü spot ışıklarını ekleyin. M.A.C sanatçıları bu sezon yüzdeki ışık, altın ve tekstür oyunlarını doruğa çıkarıyor. Makyaj artisti Sharon Dowset bu trend için “Makyaj artık yüzde yeni efekt ve teknik kullanmak, fondöten ve pudraları öylesine sürmek değil” diyor. Matte and gloss hala çok moda, ama buna strobe cream, yeni kontür ve aydınlatma pudraları ve reflektif glitter'lar ekleniyor. Sonuç ise lateks gibi plastik görünümlü yüzler. Bu trendi ise özellikle son defilelerinde tercih eden markalar arasında Bottega Veneta, Donna Karan, Pucci, Rodriguez ve Kokosalaki'yi saymak mümkün.