MERHABA GÜNEŞ!

Tatile çantanızı hazırlarken güneş koruyucunuzu yanınıza almayı unutmayın. Neden mi? İşte güneşin cilt üzerindeki zararları…

Güneşin cilt üzerindeki zararları artık bilinen bir gerçek. Peki bu konu neden bu kadar önemli ve güneş ışınları ciltte ne gibi tahribatlara neden oluyor? Bunu uzmanına sorduk: Prof. Dr. Reha Yavuzer anlatıyor: 

“Güneşten gelen ultraviyole ışınlarının yüzde 90‘ı bulutlu ve kapalı bir havada dahi yüzünüze ulaşmaya devam eder. Yani bu demek oluyor ki siz gölgede bile olsanız yine de güneş hasarına maruz kalırsınız. Dolayısıyla her koşulda güneş koruyucu kullanmak çok önemli. Koruyucu, ciltte açık kalan alanların tamamına gelecek şekilde, bolca ve dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce uygulanmalıdır. Dudaklar, burun ve elmacık kemikleri gibi yüzün yüksekte kalan kısımları ve açıkta ise kulak kepçeleri kalın tabaka halinde yüksek korumalı bir ürünle korunmalıdır. Sabah 11 ile öğleden sonra 15 arasında ultraviyole ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde mümkün olduğunca direkt güneş ışığından kaçının. Rüzgarlı bir hava varsa, rüzgar yanığının önüne geçmek için açıkta kalan yüz ve boyun bölgelerine koruyucu dışında ekstra yoğun bir nemlendirici uygulamanızda fayda var.”

Güneşin modumuzu yükselttiği bir gerçek. Ama cilt üzerindeki olumsuz etkileriyse azımsanamayacak kadar fazla. Dolayısıyla cilt sağlığımızı korumak için bu konuda minik önlemler almak şart.

LEKE OLUŞUMUNA İZİN VERMEYİN

 
Yazı ve güneşi çok seviyoruz ama cilt üzerindeki olumsuz etkilerini de göz ardı edemiyoruz. Bunun en büyük izlerinden biri de ne yazık ki lekeler. Özellikle yazın uzun süre güneşe maruz kaldığımızda yüz, dekolte bölgesi veya el üstünde çeşitli büyüklüklerde kahverengi lekeler oluşabiliyor. Bu durumun önüne geçmenin en etkili yoluysa tabii ki düzenli olarak güneş koruyucu ürünler kullanmak. Üstelik bunu sadece yaz aylarında veya tatilde değil, bütün bir yıl boyunca istikrarlı bir şekilde devam ettirmeyi alışkanlık haline getirmeye özen gösterin.

 GÜNEŞ KORUMASIYLA YAŞLANMA BELİRTİLERİNİ DURDURUN

 
Cildimiz direkt güneşle temas ettiğinde derimizde yanığa neden olabilir. Bu da sonrasında ciltte gerilme hissine, kuruluğa, pullanma ve soyulmaya neden olur. Hatta daha ciddi tahrişlere bile yol açabilir. Ayrıca deri yaşlanmasının ilk belirtilerinden olan ince kırışıklar ve lekeler de güneş kaynaklı oluşuyor. Sonraki yıllardaysa deri kanserine yatkınlığa kadar ilerleyebiliyor. Bu yüzden güneş koruyucu kullanmayı alışkanlık haline getirin. Kullandığınız ürünün aynı zamanda anti aging etkilere sahip olmasına da özen gösterin. Çünkü güneşin yaydığı UV ışınları, cilt yaşlanmasının en büyük sorumlularından. Yeni nesil güneş koruyucuları, yüksek güneş korumasının yanısıra onarıcı, yenileyici ve kırışık karşıtı özellikleriyle de kapsamlı bir koruma sunuyor. 

Yazı: Nilay Yalçınkaya

ELLE Türkiye Mayıs 2021 sayısından alınmıştır.