MÜKEMMEL FONDÖTENİ BULMA REHBERİ

Mükemmel makyajın en temel unsuru fondötenlerle ilgili soru işaretlerini siliyoruz.

Kübra Haniç KÜBRA HANİÇ 25 Mayıs 2020
MÜKEMMEL FONDÖTENİ BULMA REHBERİ

Kusursuz görünen makyaj için birçok ipucu var. Ama bu tüyoların en temeli kesinlikle eşitlenmiş bir cilt rengi. Yani fondöten kullanmak.

Konu fondötenler olunca akıllara cevap bekleyen birkaç soru gelebilir. Nasıl kullanmanız, neye göre seçim yapmanız, rengine nasıl karar vermeniz gerektiği aşağıda. Likitlerden stik formlara, hangi fondötenin size uygun olduğuysa foto galeride.

Fondöten Nasıl Seçilmeli?

Bu sorunun cevabını birkaç maddeyle verebiliriz ama ilki kesinlikle ‘deneyerek’. Birkaç gün fondöteni denedikten sonra size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Diğer maddelerse cildinizin tipi ve neye ihtiyacı olduğu. Yani yağlı, kuru ya da karma ciltlerin farklı farklı ürünlere ihtiyacı vardır. Ve kapatıcı mı, hafif yapılı mı, cildinizin farklı özelliklerine göre mi cevap veren bir fondöten mi istediğinize siz karar vermelisiniz. Yağlıya dönük ciltlere pudralı, matlaştırıcı fondötenler; kuru ciltlere de cilde nem verecek ve daha da kurumasını engelleyecek fondötenler öneriliyor. Sıkıntılı bir cildiniz varsa dermotoloğunuzun önerdiği ya da eczane bazındaki fondötenlerden seçim yapmanızda fayda var.

Fondötenin Rengine Nasıl Karar Verilir?

Kesinlikle elinizde deneyerek değil. Elinizin, bileğinizin ya da kolunuzun iç kısmının rengi de yapısı da yüzünüzden farklıdır. Bu nedenle fondötenin rengini yüzünüzde görmekte fayda var. Ten renginize uygun olduğunuz fondötenleri yüzünüzde denemeniz en sağlıklı sonucu verecektir. Bazı makyaj artistleri fondöten rengini boyunda denemenin de güzel sonuç verdiğini söylüyor.

Fonföten Nasıl Uygulanmalı?

Fondöteni fırçayla kullanmak en doğrusu. Ya da yıllardır süren makyaj süngeri alışkanlığınızı bırakamıyorsanız onlarla fondöteni uygulayabilirsiniz. Olabildiğince yatay hareketlerle fondöteni sürüp, göz çevresi, saç dipleri, çene kemiği hizasında ve boyunda da eşit dağıldığına eminseniz makyajın temelini hazırladınız demektir.

Fondöteni sürmeden önce de cildiniz temiz ve de nemlendirilmiş olması önemli. Uygularken de fırçası hafif hareketlerle kullanmak ya da eğer sünger kullanıyorsanız da nazikçe, yuvarlak hareketlerle cilde yedirebilirsiniz. Tüm bunlar fondötenin doğal görünmesini sağlayacaktır.

Tüm bu bilgilerden sonra nasıl bir fondöten kullanmanız gerektiğini keşfetmek için foto galeriye tıklayın.Yazlık fondöten önerilerine göz atabilirsiniz.SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.