Olgun ciltlerin bakımı

Doğru bakımla olgun ciltler de ışıltılı ve duru...

Işıltılı, duru ve yıllara rağmen gergin bir cilt, her kadının arzusu. Doğru bakımla olgun ciltlerin de şansları var. 
Her cilt tipi mevsimlere ve ilerleyen yaşa göre değişim gösterir. Ancak en çok görülen sorun cildin kurumasıdır.  Kuruyan cilt hücreleri doğal nem faktörleri artık yavaşladığından yeterince yağ üretemez hale gelir. Sonuç olarak doğal cilt bariyeri zarar görür; cilt sertleşir, gerginleşir ve kepeklenir. Dolayısıyla temizlik sırasında onu daha fazla kurutacak ürünler kullanmaktan kaçınmak gerekir. 
Uzmanlar, olgun ciltlerin temizliği sırasında köpüklü yıkama jelleri yerine kurumayı önleyici duş kremlerini ya da vücut yağlarını öneriyor. Yüz için de ılık suyla ya da tonikli pamukla daha sonra kalıntılarını alacağınız temizleme sütü kullanabilirsiniz. 
Kuru ciltlerin her hafta düzenli olarak yapması gereken bir başka uygulama da zengin içerikli krem maskesi...  Cildin kuru bölgelerinde etkili bir gündüz kremi de düzenli olarak kullanılmalı diyor cilt uzmanları. Keramid, shea butter, üzüm çekirdeği yağı ya da akşam çuhaçiçeği yağı cildin doğal bariyerini güçlendiriyor ve nem deposunun dolu kalmasına yardımcı oluyor. Gece kullanılan kreminse gündüz bakım ürününden daha zengin içerikli olması şart. Ayrıca yenileyici bitkisel ekstreli ya da vitamin içerikli anti-age etkili kremler de kuru ciltlerin çantalarından eksik olmamalı. 


Etİketler