RETİNOL İÇERİKLİ CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ REHBERİ

Bilmeniz gereken her şey burada!

Hassas cildi olanlar, cilt bakım ürünlerini seçerken çok daha dikkatli ve tereddütlü olabiliyor. C-Vitaminini önerilen dozlarda ve glikolik asit peeling tekniğini hiç denemeyenlerdenseniz, retinol içeriği ile de aranızın çok iyi olduğunu düşünmüyoruz. A-Vitamininden elde edilen retinol veya retinoidler, cilt bakımının yaşlanma karşıtı mucizesi olarak adlandırılıyor. Düzenli kullanımda hücre yenilenmesini artıran, daha aydınlık bir görünüm sağlayan, cilt yüzeyini düzenleyen ve kolajen üretimini artıran retinol, aynı zamanda ince çizgi, kırışıklık, pigmentasyon ve akne gibi sorunlara karşı mücadele ediyor. Dermatologların favori içeriklerinden biri olan retinol, tüm bu saydığımız kahramansı özelliklerine rağmen güçlü etkisi sebebiyle çekinilerek kullanılıyor. 

Birçok cilt tipine önerilen retinolün, riski tahriş ve kızarıklık. Küçük oranlarda bile ilk kullananlarda kızarıklık ve peeling etkisi yaratabilen retinolü hayatınıza almanın en önemli unsuru dikkatli ve bilinçli olmak. Yüksek oranlarda cildinizde tahriş yaratabilen retinol içerikli ürünleri hassas cildiniz sebebiyle henüz denemediyseniz, endişelenmeyin, retinol dünyasına giriş biletiniz burada!

RETİNOLÜ HANGİ İÇERİKLER İLE KULLANMALIYIZ?

Muhtemelen günlük olarak kullandığınız birçok cilt bakım ürünü var ve retinol dünyasına giriş yapmayı planlıyorsanız içerikleri karıştırmamaya dikkat etmelisiniz. Retinol içerikli ürünleri kullanmaya başlamadan önce, cilt bakım ritüelinizdeki ürünlerin yatıştırıcı ve güçlendirici özelliklere sahip olduğuna dikkat edin. Birçok retinollü ürünün cilt bariyerlerini güçlendirmek için seramid ve yağlı asit içerdiği gibi, retinolün kurutucu özelliğine karşı cildinize nemlendirici uygulamanız tavsiye ediliyor. Cilt bariyerinizde bir koruma alanı oluşturan nemlendiriciler, nemi hapsederek retinolün kurutucu etkisini geri çeviriyor. 

Retinol içerikli ürünleri kullanmadığınız zamanlar bile glikolik ve salisilik asitli ürünleri karıştırmamanız tavsiye ediliyor. Retinol kullanımında en önemli detaylardan biri ise SPF içerikli ürünler! Cildinizi daha hassas yapan retinol içerikli ürünlere karşı güneş kremi sürmeniz şart!

RETİNOL KULLANMAYA NASIL BAŞLAMALIYIZ?

Hassas bir cildiniz varsa her gün retinol kullanmak gibi bir zorunluluk hissetmeyin. Cilt yapınıza göre retinolü haftada bir kez kullanmaya başlayıp, etkilerine göre artırabilirsiniz. Cildiniz retinole alıştığında kullanım dozunu artırmaya başlayabilirsiniz. Cilt yapınız nasıl olursa olsun, ilk defa retinol kullanmaya başlıyorsanız kuruluk ve yanma gibi hislerin oluşması çok normal. Cildinizin verdiği tepkilere göre retinol kullanımına ara verebilir veya artırabilirsiniz. 

RETİNOL İÇERİKLİ ÜRÜNLERDE NEYE DİKKAT ETMELİYİZ?

Cildinize en uygun retinol oranını belirlemek için bir dermatologdan destek alabilirsiniz. Retinol içerikli ürünler genelde %0.025 ve %1 arasında değişirken, daha düşük oranlar hassas cilt tiplerine daha uygun. Ayrıca sürekli retinol içeriğini artırmanıza gerek yok! Düşük oranlı retinol ürünlerini düzenli olarak kullanırsanız da, sonuç daha uzun sürse de beklediğiniz etkileri görebilirsiniz. Cildinizi tahriş eden yüksek oranlı retinol ürünlerini oldukça kısa bir süre kullanmak yerine, cildinizi rahatsız etmeyen düşük oranlı retinol içerikli ürünleri uzun süre kullanmak çok daha mantıklı!

NE KADAR RETİNOL KULLANMALIYIZ?

Retinolün oranı kadar kullanma şekliniz de çok önemli. Daha risksiz bir deneyim için dermatologların önerisi bezelye boyutunda bir damlayı tüm yüzünüze uygulamak. Bir damla retinol içerikli ürünü dağıtarak yüzünüze sürün, daha sonra bir peçete ile test yapın. Eğer peçete yüzünüze yapışıyorsa çok fazla retinol kullandığınız anlamına geliyor.

RETİNOL KULLANILMAMASI GEREKEN BÖLGELER VAR MI?

Retinole yeni başlıyorsanız, daha hassas bir dokuya sahip olduğu için gözünüzün çevresindeki bölgelere, burnunuzu çevresine, boynunuza ve dekoltenize retinol uygulamamanız tavsiye ediliyor.  Bu bölgelere retinol uygulamadan önce nemlendirici ile cildinizin nem bariyerlerini güçlendirebilirsiniz. 

Güvenli retinol kullanımına hazırsanız, fotogaleride sizin için seçtiğimiz retinol içerikli ürünleri inceleyebilirsiniz…