RETINOL VE RETİNOİD HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Anti-aging mucizesini yakından tanıyın…

Cilt bakım ürünlerinde retinol ve retinoid terimlerini görüş olabilirsiniz. Peki fark nedir? Anti-aging etkilerinde öne çıkan bu iki içeriğin birçok benzerlikleri var. A-Vitamininin farklı formları olan retinol ve retinoid, ince çizgi ve kırışıklık gibi sorunları gideriyor. Genelde cilt bakımı rutinlerinde başrolde doğal hücre yenilenmesini destekleyen retinol yer alırken, bakım ürünlerinizde yeni yeni gözümüze çarpan retinoidler de bir o kadar etkileyici. Adeta bir kuzen olarak görebileceğiniz retinol ve retinoidler birbirlerine bağlı ama aynı zamanda farklı!

Anti-aging ürünleri satın alırken retinoidleri retinol olarak satın alıyorsanız göz önünde bulundurmanız gerken pek çok etken var çünkü dediğimiz gibi esasta bu içerikler birbirinden farklı. Esasta aynı amaç için çalışan bu iki içerik güç ve etki açısından farklılıklar gösterebiliyor. Retinol ve retinoidler konuşunda uzmanlaşmak istiyorsanız aşağıda bu anti-aging mucizeleri hakkında bilmeniz gerekenleri görebilirsiniz…

RETİNOL VE RETİNOİD ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR?

Retinoidler, içeriğinde retinol, retinyl palmitate ve retinoik asit barındıran bir A-Vitamini türevi. Bu nedenle aslında retinol, retinoidin bir tipi. Retinoid bir çatı terimi olurken, kullanımı A-Vitamininin oranını belirliyor. Retinol ise genelde retinoik asit içeriğinin daha az konsantrelerde barındıran bir cilt bakım içeriği. Retinol genelde serumlarda ve kremlerde bulunurken, yüksek konsantreli retinoidler ise bazen reçete ile satın alınabiliyor. Aralarındaki en belirgin fark ise retinolün retinoidlere kıyasla moleküler yapısı sebebiyle daha ağır çalışması. Yapı olarak retinolün ciltte retinoik aside dönüşmesi için daha uzun zaman gerekirken, retinoidler çok daha hızlı bir etki yaratıyor. Ancak bununla beraber alerjik bir yapıya sahip iseniz, retinoidler cildinizde kızarıklık, döküntü ve kuruluk da yaratabiliyor. 

RETİNOL VE RETİNOİD ARASINDAKİ BENZERLİKLER NEDİR?

Retinol ve retinoidler aynı amaç için kullanılabilir. Farklı konsantre ve yoğunluklarına rağmen kolajen üretimini destekleyen retinoid ve retinol genel olarak ciltteki hücre yenileme sürecini hızlandırıyor. Cilt yapısını düzenlemek, ışıltı katmak, ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltmanın yanı sıra bu iki içerik cilt tonunu eşitliyor ve gözenek görünümünü azaltıyor. Retinolün etkilerini görmeniz daha uzun sürebilir ancak her ikisi de aynı etkiyi yaratıyor. 

RETİNOL VEYA RETİNOİDİN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Her gece retinoid içerikli bir ürün kullanmaya başlarsanız cildinizde kızarıklık ve tahriş etkisi görmeniz mümkün. Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için cildinizin buna alışması biraz zaman alabilir. Retinoidleri ilk kullanmaya başladığınız zaman cildiniz güneş ışınlarına daha hassas olabilir bu nedenle retinoid ve retinol içerikleri genelde gece bakım ürünlerinde kullanılıyor. Eğer hamile veya emzirme dönemindeyseniz retinol veya retinoid kullanmamanız tavsiye ediliyor. 

RETİNOL VE RETİNOİDİ NASIL KULLANMALIYIZ?

Genelde birçok cilt tipi retinol ve retinoid kullanımına uygun oluyor ancak cilt hassasiyetinize göre doğru konsantreyi seçmeniz önemli. Eğer ilk defa retinol kullanacaksanız daha hafif formüllü temizleyicilere ve nemlendiricilere yönelebilirsiniz. Retinoid ve retinol için cildinize bir alışma süreci vermeniz gerekiyor bu nedenle bu içerikleri önce haftada 2 kez kullanıp cildinizi test edip daha sonra oranı artırabilirsiniz. Cildinizin toleransına göre kullanımı artırabilir veya indirebilirsiniz. Bir başka tüyo ise retinoid serumlarını nemlendiriciler ile kullanmak, böylece kızarıklık veya döküntü risklerini önleyebilirsiniz. Eğer hassas veya cilt yapısına sahipseniz yağ veya krem formlu retinol ürünlerini tercih edebilirsiniz. 

Fotogaleride sizin için seçtiğimiz retinol ve retinoid içerikli cilt bakım ürünlerini inceleyebilirsiniz…