SAĞLIKLI BRONZLUK MÜMKÜN

Güneş, havuz ve deniz üçlüsünden vazgeçemesek de onlar cildimiz için tehlikeli!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 05 Ağustos 2014
SAĞLIKLI BRONZLUK MÜMKÜN
<#text>Güneş, havuz ve deniz üçlüsünden vazgeçemesek de onlar cildimiz için ciddi birer tehlike! Tabii gerekli önlemleri almazsak! Bu önlemlerin ne olduğunu Uz. Dr. Zerrin Baysal'dan dinliyoruz.


<#text>


<#text>


<#text>


<#text> Bronzlaşma karışımlarına dikkat edin


<#text> Güneşlenirken vücuda sürülen her türlü ürün (SPF korumaları hariç) özellikle parfümlüler deride istenmeyen yanmalara, lekelenmelere, alerjilere ve erken yaşta gelişebilen deri kanserlerine neden olur. Tatilde her akşam, gündüz maruz kalınan güneşin olumsuz etkilerini en aza indirmek için uygun bir bakım yapmak gerekmektedir. Bu nedenle tatil öncesi bir dermatoloji uzmanına danışmak uygun olacaktır.


<#text>


<#text> Vücudunuzu havuz ve deniz suyundan arındırın


<#text> Tatilde duş alınmadan havuza girilmesi ya da çıktıktan sonra cildin klorlu sudan arındırılmaması enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Bu enfeksiyonlardan en sık rastlananı da “molluskum” adı verilen deri kabartıları, siğiller ve mantar enfeksiyonlarıdır. Bu rahatsızlığın tedavisi uzun zaman alabilir. Kişisel hijyene dikkat etmek hem kişinin kendi sağlığı için hem de toplum sağlığı için çok önemlidir.


<#text>


<#text> Kum tanecikleri deriye hasar veriyor


<#text> Kumda geçirilecek zamanı azaltmak, ışığın deriye zararlarını azaltmak anlamına gelir. Bunun yanında kum taneciklerinin sürekli deriye teması deride kurumalara, kalınlaşmalara ve kabalaşmaya yol açar. Mümkün olduğu kadar az temas deri sağlığına iyi gelir.


<#text>


<#text> Aşırı terleme mantara davetiye çıkarabilir


<#text> Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte aşırı terleme sorunu da ortaya çıkabilir. Aşırı terleme özellikle kasıklar, koltuk altı, parmak araları, kadınlarda meme altı ya da arası gibi kıvrım bölgelerinde daha fazla görülür. Bu bölgelerin ıslak ya da nemli kalması, maya hücrelerini harekete geçirerek mantar hastalığının oluşmasına neden olur. Özellikle ayaklarda kötü koku, pişiğe benzeyen görüntüler ve şiddetli kaşıntılar başlar. Bu durum mutlaka doktora başvurulmasını gerektirir.


<#text>


<#text> Terlik seçiminiz ayak sağlığınız için çok önemli


<#text> Havuz kenarlarında çıplak ayakla yürümek de cilt hastalıklarına neden olur. Mutlaka terlik kullanma alışkanlığın geliştirilmesi gerekmektedir. Parmak arası ya da kapalı terlikler yazın pişiklerin ya da nasırları temel nedeni olabilir. Çünkü bu rahatsızlıklar sürtünme travması ile tetiklenmektedir. Yumuşak, hava alan, deriye sürtme ya da terletme duygusu vermeyen terlikler kullanmak daha doğru olacaktır.


<#text>


<#text> Saunaya kendi havlunuzla girin


<#text> Otellerde kullanılan ortak alanlar ne kadar hijyenik görülürse görülsün, bu mekanlarda kullanılacak ya da temas edilecek yerlere şahsi eşyalarla gidilmesi bulaşıcı hastalıklardan korunmak için önemlidir. Örneğin sauna, hamam, buhar odaları gibi yerlere terlikle girmek, oturularak yerlerde havlu kullanmak riskleri en aza indirecektir.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.