SAĞLIKLI CİLDİN 5 ADIMI

Sağlıklı ve mükemmel cilt için yapmanız gereken 5 önemli adım!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 24 Ağustos 2014
SAĞLIKLI CİLDİN 5 ADIMI


Hepimiz biliyoruz ki gerçekten güzel görünmenin en önemli kurallarından biri cildimizin temiz ve canlı olması. Ancak canlı görünüm için sadece iyi temizlenmiş bir cilt yetmez! Hatta her gün temizliyor olsanız bile hala donuk bir cildiniz olabilir. O zaman gelin sorunu adım adım birlikte çözelim... 

1-Köpürmeyen temizleyici kullanın


İlk adım temizleme! Cildiniz kızardığında ya da kuruduğunda süt formlu temizleyici kremleri kullanmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Özellikle içerisinde lavanta, gül, papatya ve salatalık özü olan temizleyiciler kızarıp kurutmadan cildinizi çok daha taze ve canlı bir görünüme kavuşturabilir. Cildinize parmak uçlarınız ile masaj yaparak uygulayın ve sonra ılık su ile durulayın. İşte ilk adımı tamamladık bile.

2-Sakinleştirici tonik kullanın


Tonik çoğumuzun atladığı ama bir o kadar da gerekli bir adım. Çünkü kızarmış ya da hassaslaşmış cildinizi yatıştırmak için yine aynı maddeleri içeren tonik kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Küçük bir yuvarlak pamuğa döktüğünüz toniğinizi yüzünüze temizleyiciden sonra sürdüğünüzde cildinizin çok daha yatışmış ve yumuşak olduğunu göreceksiniz. Tonik gözenekleri sıkıştıracak ve cildinizi besleyecektir. Belki de bundan sonra bu adımı asla ihmal etmemelisiniz.~

3-Maskenizin içine yulaf ezmesi karıştırınYulaf ezmesi içindeki bileşenler sebebi ile cildinizin pH seviyesini dengeliyor. Siz de evinizde biraz bal, biraz ılık su ve yulaf ezmesi ile kendi maskenizi oluşturabilirsiniz. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile ıslatılmış bir havluyla maskeyi cildinizden silerek çıkarabilirsiniz. Maskeden sonra cildinizin çok daha sakinleşmiş ve ferahlamış olduğunu hissedeceksiniz.

4-Retinol kullanın


Eğer cildinizde iltihaplı akneniz varsa doktorlar genelde retinol içeren kremler öneriyor. Kuru cildinize bezelye tanesi kadar uygulamanız yeterli. Bu tür ürünler kesinlikle kuru cildinize ve nemlendirici sürmeden önce uygulanmalı. Bu tür hedefe yönelik tedavilerde krem mutlaka sadece sivilcenin üzerine uygulanmalıdır.

5-Hafif bir nemlendirici veya yağ kullanın


Son adım nemlendirme. Öncelikle cilt tipinize göre yağ ya da krem formlu bir nemlendirici sürmeniz gerekir. Mesela argan yağı içeren kremler... Hem nemlendirmesi çok güzel hem de kokusu muhteşem. Siz de son adımda mutlaka cildinizi nemlendirmeyi unutmayın ve çok daha sağlıklı, canlı ve yumuşak bir cilde sahip olun.

EMEL OKŞAR

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.