SİYAH NOKTALARA SAVAŞ AÇIYORUZ!

Siyah noktalar net ve berrak bir cildin en büyük düşmanı. Yenmek için ise ilk adım onu yakından tanımak.

Ciltte görülen siyah nokta, bir akne türüdür. Vücudun farklı yerlerinde bulunsa da, yoğun olarak burun çevresinde görülen siyah noktaların oluşumuna sebep olan birçok farklı faktör sayabiliriz. Onlardan kurtulmanın ilk ve en önemli adımı ise cilt temizliği. Siyah noktalardan kurtulmanın birkaç yolu var: 

  • Temizlik Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Siyah noktalardan kurtulmak için, ilk olarak temizlik alışkanlıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Yüzünüzü sabah uyandığınız zaman ve akşam yatmadan önce yıkayabilirsiniz. Ayrıca, özellikle yastık kılıflarını sık değiştirmek siyah noktaların azalmasında etkilidir. 

  • Yağlı Ürünleri Hayatınızdan Çıkarın

Siyah noktalardan kurtulmak istiyorsanız olabildiğince yağsız ürünler kullanmaya özen gösterin. Örneğin; yağsız nemlendiriciler ve yağsız makyaj ürünleri gibi.. Yağlı beslenmek vücudun yağ oranını artırdığından, beslenmenizi düzenlemeniz siyah noktaların azalmasına yardımcı olabilir.

  • Peeling ve Maske Yapın

Siyah noktalardan kurtulmanın bir başka yolu ise maske yapmaktır. Siyah nokta maskesi kozmetik marketlerde ve eczanelerde bulunabildiği gibi evdeki malzemelerle de kolayca maske yapabilirsiniz. İşte evde yapabileceğiniz siyah nokta maskeleri:

  • Buhar Banyosu Yapın

Buhar banyosu yapmak, kolay ve etkili ev çözümlerinden bir tanesidir. Yüzünüze buhar banyosu yaptığınızda gözenekleriniz rahatça genişler ve böylece siyah noktaların daha kolay temizlenmesini sağlar. Buhar banyosu sonrasında yapacağınız peeling ve maskelerle daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

  • Burun Bandı Kullanın

Herhangi bir cilt probleminiz yoksa ve doğal maskeler tercih etmek istemiyorsanız eczane ya da kozmetik marketlerde satılan siyah nokta bantlarını değerlendirebilirsiniz. Daha iyi sonuçlar elde etmek için bant kullanmadan önce buhar banyosu yapabilirsiniz.

Evde siyah nokta maskesi nasıl yapılır?

Siyah noktalardan evde yapacağınız maskelerle de kurtulabilirsiniz. İşte bazı maske önerileri:

Bal Maskesi: Bir kaşık balı bir kaba alın. Sonrasında kabı sıcak su olan daha büyük bir kaba koyun. Balın ılık olması yeterlidir. Fazla ısınmamalıdır. Ilık balı burnunuza sürün. Bir saat bekleyin ve temizleyin. Daha iyi sonuçlar için bir gece bekletebilirsiniz. Bal, siyah noktaların içinde bulunan bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Limon Maskesi: C vitamini deposu olan limon suyu ölü deriyi giderir ve tıkanmış gözenekleri açma konusunda çok başarılıdır. Yarım limonu cam kaseye sıkın. Pamuk yardımıyla limon suyunu siyah noktalara uygulayın. 10 dakika bekletin. Sonrasında durulayın. Dilerseniz, geceden sabaha da bekletebilirsiniz. Ancak sabah kalktığınızda yüzünüzü bol su ile durulamalısınız. Limon maskesi, günde bir kereden fazla uygulanmamalıdır.

Karbonat Maskesi: 1 yemek kaşığı karbonatı su ile karıştırın. Karıştırma işlemini kıvamı yoğunlaşana kadar sürdürün. Hazırladığınız maskeyi siyah noktaların üstüne bölgeye uygulayarak 10 dakika bekleyin. Ilık suyla durulama işlemini gerçekleştirin. Bu maskeyi haftada 2 kez yapabilirsiniz.

 

Etİketler