SON DOKUNUŞ: TRANSPARAN PUDRA

Transparan pudrayı profesyonel gibi kullanacağınız yöntemler ve en iyi transparan pudralar...

Makyaj, farklı malzemelerin kullanılması ve birçok sıralı uygulama yapılması sonucu oluşur. Bazen ışıltılı bir görünüm sağlamak, bazen leke veya akneleri kapatmak ya da sadece iyi hissetmek için makyaj yapabilirsiniz. Makyaj yaparken kullandığınız her malzemenin yüzünüze ve cildinize uygun olması önemlidir. Bu da cildinizi iyi tanımakla başlar.. Transparan pudrayı makyaja son dokunuşu yapmak için kullanılabileceğiniz gibi başka makyaj hileleri çin de kullanabilirsiniz. Son dönemlerde sıkça merak edilen sorulardan biri de transparan pudra ne işe yarar sorusudur. Transparan pudra hakkında merak ettiğiniz tüm detayları açıklıyoruz...

 Transparan Pudra nedir?

Transparan pudra, günlük makyajlarda kullanılan pudralara göre çok daha açık bir renge sahip. Çok ince bir yapıda olan transparan pudra, bakıldığında beyaz gibi dursa da uygulandığında yüze renk vermemesi ile dikkat çeker. Transparan pudralar çoğunlukla beyaz renkli olur. Fakat buğday ve esmer tene sahip olanlar için açık sarı ten renginize uygun renk çeşitlerini de bulabilirsiniz. Transparan pudralar sıkıştırılmış yapıda ve toz şeklinde olabilir. Farklı formda olmalarına karşın her iki pudra da aynı sonucu veriyor. Bu iki çeşit de aynı kullanıma sahip olduğu için hangi kullanımını daha pratik buluyorsanız onu tercih edebilirsiniz. Transparan pudralarda iki bitiş seçeneği bulunur. Matlaştırıcı ve aydınlık verici olarak çeşitlenen pudralardan hangisine ihtiyacınızın olduğunu cilt yapınıza bakarak karar verebilirsiniz. Yağlı ya da karma bir cilt yapısına sahipseniz matlaştırıcı bitiş sağlayan pudraları tercih edebilirsiniz. Kuru bir cilt yapısına sahipseniz de aydınlık verici etkiye sahip bir pudra seçmek, istediğiniz görünüme ulaşmanıza yardımcı olabilir. Peki, tamamlayıcı etkiye sahip transparan pudra ne işe yarar?

 Transparan Pudra Ne İşe Yarar?

Transparan pudranın en temel işlevi makyajı sabitlemektir. Bu sebeple sabitleme pudrası olarak da bilinir. Gözaltı kapatıcısı kullandığınızda, uygulamanızın yaptığınız şekliyle kalması ve gün sonuna kadar dağılmaması için transparan pudra kullanabilirsiniz. Yüz hatlarını belirginleştiren kontür işlemi sonrası transparan pudra kullanmak için makyajınız için şık bir son dokunuş olacaktır. Özellikle mat bitişli transparan pudralar, yağlı ciltlerin kurtarıcısıdır. Gün içerisinde yüzünüzde yağlanma olursa, transparan pudra uygulayarak hem yağlı görünümden kurtulabilirsiniz hem de makyajınız yeni yapılmış gibi taze bir görünüm kazanır.

Kuru ciltlerde fondöten bazen donuk bir etki bırakabilir. Aydınlatıcı etkiye sahip transparan pudra kullanarak hem bu etkiden kurtulabilir hem de ışıltılı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Transparan pudranın marifetleri bunlarla da sınırlı değil. Transparan pudra ile rujunuzu da matlaştırabilirsiniz. Rujunuzu sürdükten sonra dudağınızın üzerine tek kat peçete koyun ve üzerinden transparan pudra ile bir kat geçin. Peçeteyi kaldırdığınızda rujunuzun matlaştığını görebilirsiniz. Bu yöntemle rujun kalıcılığı artarak size daha güzel bir görünüm sağlayabilir.

Transparan pudranızı seçmeden önce aşağıdaki seçeneklere göz atabilirsiniz.