TİKTOK’UN YENİ MAKYAJ TUTKUSU: UYKULU GÖZLER

Uykulu gözlerden kaçmaya çalışırken böyle bir trendi beklemiyorduk!

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 06 Eylül 2022
TİKTOK’UN YENİ MAKYAJ TUTKUSU: UYKULU GÖZLER Getty Images

Şimdiye kadar birçok TikTok trendi ile karşılaştık ve hepsini önden deneyenler arasında olduk. Son haftaların trendi ise yorgunluğumuz üzerinden beklenmedik bir stil yaratmayı hedefliyor. Saatler süren gece bakımlarını ve gündüz maskelerimizi uykulu gözleri gidermek için harcadıktan sonra, bilerek ve isteyerek uykulu göz makyajı yapmak mı? İlginç! Ama neden olmasın? Bunu da deneyebiliriz. 

‘Siren Gözler’ makyajından sonra gelen ‘Uykulu Gözler’ makyajı geçtiğimiz aylarda TikTok’un zirvesinde yer alanlar arasında oldu. Doğal olarak gelen yorgunluğu benimsememizi isteyen bu trend, üzerine daha da koyu bir makyaj ile bu yorgunluğun altını çiziyor. Böyle anlatınca biraz korkunç oldu… Ama fotoğrafları görünce fikrinizin bizim gibi değişeceğine eminiz. Hatırlatma gerecek olursa, ‘Siren Gözler’ makyajı göz çevresine uzun bir şekilde koyu ve nötr tonlarda far uygulayarak yapılıyordu. Göz şeklini uzatan bu makyaj stili hem çekici hem de gizemli bir görünüm yaratıyordu. ‘Doe Eyes’ (Geyik Gözler) ise tam tersini vurguluyordu. Gözleri daha yuvarlak hale getiren bu stil ise göz ucuna aydınlatıcı ve göz çizgisine krem rengi bir kalem uygulayarak yapılıyordu. Şimdi ‘Uykulu Gözler’ makyajına gelecek olursak bu stil, az önce bahsettiğimiz ‘Doe Eyes’ ve ‘Siren Gözler’ makyajlarının karışımı! 

Yorgunluğun muhteşem bir stil olduğunu savunmak istemeyiz. Ama yorgun gözler sadece makyaj stili olarak kalacaksa elbette buna okey olabiliriz! Aşağıda ‘Uykulu Gözler’ makyajının nasıl yapıldığını görebilirsiniz…‘UYKULU GÖZLER’ MAKYAJI NEDİR?


‘Uykulu Gözler’ makyajı özünde, ‘Siren Gözler’ makyajına daha koyu bir bakış. Gözleri uzatmak yerine odak noktasını göz altına çeken bir stil. Göz ucunu uzatmak yerine bu TikTok trendi, göz çizgisinin daha düz ve açılı olmasını hedefliyor. Gri tonlar ile şekillenen bu makyaj, uykusuz geçirdiğiniz bir geceyi anımsatıyor! Şimdiden 140 milyon izlenime yaklaşan #SleepyEyes hashtagi, Billie Eilish, Emma Chamberlain, Zoe Kravitz ve Lily-Rose Depp gibi birçok ünlü tarafından denendi. Peki buradaki ortak nokta nedir? Gözler biraz daha uzun görünse de farın çoğu göz altına doğru uygulanıyor ve göz hattı daha yuvarlak hatta badem şeklini alıyor. TİKTOK’UN ‘UYKULU GÖZLER’ MAKYAJI NASIL YAPILIR?


Uyku düzeniniz muazzamsa ve asla yorgun göz şikayeti yaşamıyorsanız bu makyaj stilini deneyebilirsiniz. Eğer uykunuz düzensizse, doğal olarak gelen koyu rengi benimsemenin tam zamanı! Smokey far paletinin açık tonlarını göz kapağınızın dışına doğru uygulamaya başlayın ve yayın. Daha sonra daha keskin bir fırçanız ile aynı rengi göz altınıza doğru çekmeye devam edin. Yeteri kadar far sürdüğünüzü düşünüyorsanız, siyah bir göz kalemi ile gözünüzün dışından içeri doğru bir çizgi çekin. Aynı şekilde göz altınıza da bu kalemi çekerek bir yansıma yaratın. Tüm bunlar bittiğinde göz kalemini dağıtarak ‘smokey’ görüntüsüne ulaşıp rimelinizi uygulayabilirsiniz. Dikkat edin bu makyaj uykunuzu getirmesin!


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Kasım Sayısı Çıktı!

ELLE Kasım sayısı, ELLE MAN ve ELLE Time ekleri ile birlikte tam 400 sayfa! Kapak yıldızlarımız ise Hazal Kaya, Boran Kuzum ve Serkan Çayoğlu.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.