VEGAN MAKYAJA MERHABA!

Etik değerlere saygı duyan güzellik markaları ve ürünleri..

Moda sektöründeki sürdürülebilir gelişmeler ile beraber makyaj departmanında da etik ve zulümsüz ürünlere bir yönelim var. Birçok güzellik markası %100 vegan içerikleri ile dikkat çekerken Hourglass ve Fenty Beauty gibi markalar ise belirli ürünlerde tamamen vegan formüller kullanıyor. Etik ve vegan üretim yöntemlerine doğru gelişen eğilimi temsil eden bu markalar, alışverişlerinde daha düşünceli olmak isteyenler için geliştirildi. Çoğu makyaj ürünü lanolin ve balmumu gibi hayvansal içeriklere sahipken vegan makyaj ürünlerinde bu tür içeriklere rastlanmıyor. Vegan yaşam tarzının gün geçtikçe daha da popülerleşmesi makyaj sektörünü de bu yöne doğru itmeyi başarıyor. 

Artık sadece gıda departmanında kalmayan vegan trendi, tüm sektörlerde etkisini gösteriyor. Tamamen bitki esaslı bir yaşam tarzını benimseyen veganlar, yediklerinden kullandıkları ürünlere kadar her şeyin içeriğine ve üretim yöntemine dikkat ediyorlar. Vegan makyaj ürünlerini sürdürülebilir makyaj ürünlerinden ayıran en önemli şey ise üretimlerinde ve içeriklerinde hayvansal malzemeleri barındırmamaları. Çoğu zaman geri dönüştürülen veya etik bir şekilde elde edilen kaynaklardan oluşan vegan makyaj ambalajları, tüketicilerin vicdanları rahat bir şekilde makyaj yapmalarını sağlıyor. 

Millennial neslinin %25’inin vegan veya vejetaryen olduğunu belirten ‘The Economist,’ 2019’u ‘Vegan Yılı’ olarak adlandırmıştı. Beyonce ve Jay-Z gibi birçok ünlü vegan yaşam tarzını benimserken, güzellik sektörü de bu trendi ürünlere yansıtmaya başladı. Hayvanlar üzerinde testler yapmayan ve hayvanlara zarar vermeden üretilen vegan ürünler, üretimin ve paketlenmenin her aşamasında bu değerlere önem veriyor. 

Makyaj dolabınızı daha bilinçli ve etik hale getirmek istiyorsanız fotogaleride sizin için seçtiğimiz 15 vegan makyaj ürününü inceleyebilirsiniz…