Viral Olan “Mascara Cocktailing” Tekniği

İdeal kirpiklere ulaşmanın kolay bir yolu…

Buse Saray BUSE SARAY 26 Ağustos 2023
Viral Olan “Mascara Cocktailing” Tekniği

Kim sevmez ki iyi bir makyaj hilesini, özellikle de maskara gibi temel bir ürün içeriyorsa… TikTok sayesinde, klasik maskara göz alıcı kirpikler yaratmak için kullanılan basit bir katmanlama hilesiyle büyük bir yükselme yaşıyor. Viral trend "mascara cocktailing" olarak biliniyor; ekstra hacim, devasa kıvrılma veya son derece uzatma gibi özelliklere sahip kirpikleri elde etmek için uygulanan her maskaranın faydalarını artırıyor.Teknik #beautytok platformunda viral hale gelirken; makyaj artistleri ise “mascara cocktailing” yönteminin yeni bir şey olmadığını ve zaten yıllardır tek bir kullanımda farklı maskaraları karıştırıp eşleştirdiklerini söylüyor. Yine de birden fazla iyi üründen faydalanmanın harika bir yolu…

“Mascara Cocktailing” nedir?

Bu makyaj tekniği, aslında adıyla ne anlatıyorsa tam olarak onu yansıtıyor. Yani farklı maskara formüllerini farklı fırçalarla katmanlayarak, istenen kirpikleri güçlendirici bir etki yaratma. Karıştırma ve eşleştirme yaklaşımı, kirpik eklemeleri kullanmadan uzatılmış, daha dolgun veya daha hacimli kirpikler yaratıyor.

Mascara cocktailing’in trend olmasının sebebi ise dramatik bir etki yaratması, farklı maskara formüllerinin ve fırçalarının ne kadar farklı olduğunu göstermesi…

@sarahnewsfx AD Mascara cocktailing with @Too Faced NEW Better than Sex Foreplay mascara primer + Original Better Than Sex mascara! Perfect for priming and nourishing your lashes and giving them that beautiful curling & lengthening effect ahead of your mascara application. This has quickly become a must have product in my make-up bag. Available now on toofaced.co.uk #BTSForeplay #mascaraprimer #lashprimer #makeuptutorial #TFAmbassador #TFPetaApproved ♬ original sound - Sarah NewKirpikleri sadece bir maskara ile sınırlamak dünyanın sonu değil, ancak iki kat uygulamak daha büyük bir etki anlamına gelir. Yöntem, yüzü şekillendirmek için bronzlaştırıcı ve kontür ürünleri kullanmaya benziyor. Yüzü şekillendirmek için bir bronzlaştırıcı kullanabilirsiniz, ancak karışıma başka bir kontür eklemek; yüzü şekillendiren, tanımlayan ve gölgelendiren şeydir. Maskara formüllerini karıştırmak da aynıdır, her ikisinin de en fazla faydasını elde edersiniz.

Maskaralarınızı karıştırmanın doğru yolu

Tekniği mükemmel bir şekilde uygulamanın anahtarı, doğru karışımı seçmek ve onları uygun şekilde uygulamaktır. İki farklı formül yeterli olmalı ve her birini tek başına kullanmaktan daha fazla etki yaratmalı. Yavaş başlayın ve isterseniz daha fazla ürün ekleyin. Oldukça iddialı kirpiklere ya da düzgün görünen minimal stilde kirpiklere ilgi duyabilirsiniz; uygulama tercihi tamamen size kalmış. Makyaj tamamen öz ifadeyle ve sizin güzel bulduğunuz her şeyle ilgilidir.

Hacimlendirici maskaraları üst üste kullanmak gibi, aynı faydayı sağlayan iki maskara giymek yerine, farklı kirpik görünümlerine odaklanan birbirini tamamlayan formüllerin eşleştirilmesini öneriyoruz. Birini uzunluk için kullanabilir ve diğerini kıvırma veya kalınlık eklemek için kullanabilirsiniz; böylece mükemmel bir karışım yaratırsınız.

@katiehub.org @essence cosmetics , you amaze me😍 #fyp #mascara ♬ original sound - katie


Kirpiklere maskara uygulamadan önce, kirpiklerdeki herhangi bir kalıntıyı veya artık makyajı temizleyin. Kirpik folikülleri, cilde benzer şekilde çok hassastır; bu nedenle kirpiklere fazladan baskı uygulamadan makyajı nazikçe çözen bir makyaj temizleyici veya yağ bazlı bir temizleyici kullanmalısınız.

Sonraki adımda, birden fazla maskara katmanı oluştururken gerekli olan kirpik bazını sürün. Baz, pıhtılaşmayı önlemeye yardımcı olur, kirpikleri güçlü tutar ve maskaranın dayanma süresini uzatır.

Kirpikler kıvrıldığında ve bazla hazır hale geldiğinde, farklı maskaraları uygulama zamanı gelmiştir. Kirpiklere öncelikle suya dayanıklı uzatma seçeneği uygulamak, kirpiklere kıvrım ve işlem yapılacak bir ürün katmanı vermenin en iyi yolu olabilir. Ya da hacim veren bir formül, taban katmanı olarak iyi bir şekilde çalışır; kaldırma ve ayrıştırma oluşturmak için.

İlk maskara katmanı kurumadan önce, kıvırma özelliğine sahip bir ürün veya hacimlendirici seçenek sunan ürünlerden birini uygulayın. Siyah renk, kirpikleri uzun ve dolu gösterirken; kahverengi renk daha doğal bir görünüm sağlar. İsterseniz ikinci katmanı, kirpik kökü yakınlarına ulaşmak için ince bir fırça ile uygulayabilirsiniz.


@jaleesajaikaran Mixing mascaras is one of my favorite hacks as a pro makeup artist! #lancomepartner #mascaracocktailing ♬ original sound - Jaleesa Jaikaran Pro MUA


Bir kat hacimlendirici maskara belki yeterli olmayabilir, bu nedenle istenen kirpik uzunluğuna ve dolgunluğuna ulaşıncaya kadar ikinci bir katman daha sürün. Sadece fazla maskara uygulamamaya dikkat edin, çünkü bu pıhtılaşma etkisi yaratabilir. Kirpikleri daha temiz bir görünüm için spoolie fırçasıyla tarayabilirsiniz.

Alt kirpiklerinize maskara sürüyorsanız, hafif bir kat uygulamaya dikkat edin. Alt kirpiklerde ikinci kat maskara kullanmanız gerekmez, çünkü bu dağınık bir görünüme neden olabilir.

Tüm maskaralar eşit değildir. Ancak birçok deneme yanılma sonrasında bile, bir kişi için iyi işe yarayan, başka biri için en iyi kombinasyon olmayabilir. Zaten sevdiğiniz bir maskarayı düşünün, sonra eğer daha iyi yapmasını istediğiniz bir şey varsa onu düşünün. Örneğin, bir maskara uzatıyorsa, ancak gün boyu dayanmasını istiyorsanız, suya dayanıklı bir ürün ekleyin ve işe yarayıp yaramadığını görün.


 

 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.