YAŞLANMAYI DURDURMAK İMKANSIZ MI?

Yaşlanmayı durdurmaya çalışmak kansere sebep olabiliyor!

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 03 Kasım 2017
YAŞLANMAYI DURDURMAK İMKANSIZ MI? Pinterest

Eğer zamanınızı ve paranızı sağlıklı yaşam bakımlarına sonsuza kadar genç kalma ümidiyle harcadıysanız, okuyacaklarınız sizi biraz üzebilir. Arizona Üniversitesi'nin araştırmasına göre “Yaşlanmak matematiksel olarak kaçınılmaz.” Araştırmacı Joanna Masel açıklamasında “Yaşlanmadan mantık, teorik ve matematiksel açıdan kaçmanın imkansız,” olduğunu söylüyor. 

Araştırmanın daha da ürkütücü sonucu ise, yaşlanmayı durdurmaya ve geri sarmaya çalışmanın da kansere sebep olduğu. Zamanla hücreleriniz yavaş çalışıyor bu da saçınızın beyazlamasına sebep oluyor. Diğer hücreler ise gelişmelerini hızlandırarak kansere sebep olabiliyor. 

Araştırmacıların başlangıç teorisinde bu yavaş çalışan hücreleri hızlandırıp yaşlanmayı durdurmak vardı ancak sonuç olarak hızlandırmanın hücrelerin kanser üretme oranını artırdığı ortaya çıktı. Anti-aging prosedüründe iki seçeneğin olduğunu öne süren Joanna “bu halsiz hücrelerin birikmesine izin vereceğiz yada anti-aging ile kanser hücrelerinin çoğalmasına sebep olacağız,” diye açıkladı.

Araştırmacılar yaşlanmayı geciktirmenin mümkün olduğunu itiraf etsede sonunda yaşlanacağınızın kesin olduğunu söylüyor. Kısacası tüm anti-aging kremlerine ve serumlarına para harcarken büyük riskleri göz önünde bulundurmanız gerecek.

Cameron Diaz ve Jamie Lee Curtis gibi ünlüler “anti-aging’e” karşı gelerek doğal yaş almanın güzelliğini savunuyorlar. Bunu yaşlanmak olarak düşünmek yerine yaş almak olarak düşünebilirsiniz. Her senenin tadını çıkararak her anın güzelliğini fark ederek yaşasak belki de gençleşmek için bu kadar çaba harcamamıza gerek kalmayacak. Botoks, anti-aging serumları, gençlik kremleri… Bunların hepsini hala uygulayabilirsiniz, ama bunlara harcadığınız vakti, anın tadını çıkararak geçirmeye ne dersiniz? Belki bu yaşam tarzı ile insanlar, gençliğe dönme isteğinden vazgeçerek yaş almanın güzelliğini fark ederler…


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.