Yaz için Cilt Bakım Önerileri

Yağ dengesi bozulan ciltteki parlamayı önleyici çözümler.

Spor salonunda ter atmanın en büyük yararı nedir? Vücudunuzu serinletmek ve toksinleri dışarı atmak dışında terlemek, cildinizdeki kirden, ölü hücrelerden ve fazla yağdan kurtulmanızı da sağlar. Yalnızca spor yaparken havlunuzun yakınınızda olmasına özen gösterin. Çünkü açığa çıkan bu teri cildinizde uzun bir süre bırakmak gözeneklerinizin tekrar tıkanmasına neden olur. Peki ya terlemenin, sıkı bir spor seansının ortasında değil de yalnızca sıcak havanın etkisiyle açığa çıktığı durumlarda ne yapmamız gerekir? İşte size, cildinizdeki yağ oranını dengeleyici ve cildinizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı beş önemli ipucu.

1. Cildinizin Dengesini Koruyun
Yazın sıkça yüzünüzü su ya da arındırıcılar kullanarak yıkamak istemeniz son derece doğaldır. Ancak cilde sıkça sabun ve su uygulamak cildinizin nem dengesini yitirmesine ve yağ bezlerinin aşırı çalışmasına, dolayısıyla yağlı ve parlayan bir cilt görünümüne neden olur. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa cildinizi derinlemesine temizlik sağlayan ürünler ile temizlemeniz yeterli olacaktır. Gün içinde ise hafif bir tonik kullanarak cildinizi temizleyebilirsiniz.

Eğer akne problemi yaşıyorsanız, mutlaka yaşınıza uygun tedavi yöntemlerini ya da ürünlerini kullanmalısınız. Çünkü ergen ve yetişkinlerde bu tür tedaviler çeşitlilik gösterir. Cilt uzmanı Dr. Howard Murad nasıl temiz bir cilde sahip olabileceğinizi şöyle açıklıyor, ''Ergenlik döneminde ciltte beliren akneler genellikle hormonların dengesizliği yüzünden oluşur ve 20 yaş üzeri yetişkin kadınlada görülen akne tipinden farklıdır. Bu nedenle sorunlu bölgelerin tedavisinde, anti-enflamatuar (iltihap önleyici) içeriğe sahip cilt ürünleri kullanmanız yararlı olacaktır.''