YENİ GÜZELLİK TEKNİĞİ: GUA SHA

Gua Sha nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? En yeni güzellik ürünü ile bilmeniz gerekenler..

Son yıllarda etkisi altında olduğumuz K-Beauty trendi ile başlayan Uzak Doğu güzellik ritüellerine olan ilgi Çin güzelliği ile büyüyor. Çin çayları ve bitkilerinden yapılan ürünler ile başlayan bu trend, 2019’da Instagram’da paylaşılan kristal güzellik masaj aletleri ile gün geçtikçe daha da çok popülerleşiyor. Şimdi ise sırada Gua Sha var!

Kristal, kemik veya boynuzlardan yapılan bu geometrik taşın, yüzdeki kan dolaşımını ve enerjiyi artırdığı söyleniyor. Canlı bir cilt için doğal bir yüz kaldırma etkisi yaratan Gua Sha, tarih kitaplarından çıkarak güncel güzellik furyasına katıldı. Ne olduğunu tam olarak bilmeden yüzünüze bu taşı sürmeye başlamadan önce, Gua Sha hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için öğrendik!GUA SHA NEDİR?

Antik Çin’de bir güzellik yöntemi olarak kullanılan Gua Sha, enerji ve kan dolaşımını geliştirmek için kullanılıyordu. Sadece yüzde değil, tüm vücut için kullanılan bu yöntem, tarihte cilt kızarana kadar uygulanıyordu. Neyse ki Gua Sha’nın güncel uygulama versiyonu çok daha narin! Vücuda faydalı kristallerden üretilen güncel Gua Sha, daha küçük bir form ile yüze baskılar ile uygulanıyor. Bu teknikle; kan dolaşımı, lenf drenajını ve cilt elastikiyetini düzenleyen Gua Sha kas gerginlikleri ve kırışıklıklar gibi sorunları azaltıyor. 

GUA SHA GÜVENLİ Mİ?

Evet! Tabii Antik Çin’de olduğu gibi vücudunuz kızarana kadar yapmazsanız… Gua Sha’nın güncel versiyonunu gönül rahatlığıyla cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz. GUA SHA GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU?

Tıpkı tüm yeni güzellik trendleri gibi, Gua Sha tekniğininde de bir şüphe payı var. “Eğer işe yaramıyorsa niye her gün yüzüme bir taş süreyim?” diyorsanız, araştırmalar içinizi rahatlatabilir! Gua Sha üzerinde yapılan denemelere göre yüzdeki kan dolaşımı %400 oranda artıyor!

GUA SHA CANINIZI ACITIYOR MU?

Doğru kullanıldığı zaman Gua Sha tekniği can yakmıyor! Sonuçta uygulama baskısını ve sertliğini kendiniz ayarlıyorsunuz. Bu nedenle, Gua Sha’nın baskısını dillediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. GUA SHA TEKNİĞİ NASIL UYGULANIYOR?

Güzellik uzmanları, şart olmasa da Gua Sha’yı uygulamadan önce bir yüz yağı kullanmanızı tavsiye ediyorlar. 45 derece bir açıyla tutarak aşağıdan yukarı yüzünüze uyguladığınız Gua Sha’yı yüzünüzün ortasından başlayarak deneyin. Maksimum sonuçlara bu tekniği her gün 2-3 dakika uygulayarak ulaşabilirsiniz. Kristal roller'ların aksine Gua Sha taşının soğuk olmaması gerekiyor. Soğuk, istenenin tam tersi olarak kan damarlarını daraltabiliyor bu nedenle Gua Sha’yı buzdolabında saklamaktan kaçının.

HANGİ GUA SHA TAŞI CİLDİNİZE UYGUN?

Farklı bölgelerde uygulanan Gua Sha, farklı şekillerde ve boylarda bulunabiliyor. Yuvarlak kıvrımlardan keskin hatlara kadar değişen Gua Sha şekillerini kaşınız ve çeneniz etrafında rahatla kullanabilirsiniz. Yüzünüzde kullanmak istediğiniz bölgeye uygun olarak, Gua Sha taşını seçebilirsiniz. Genelde yeşim veya pembe kuvars kristallerinden yapılan Gua Sha taşı modellerini fotogaleride görebilirsiniz…