YÜZÜNÜZDE ARGAN YAĞI KULLANMANIZ İÇİN 6 NEDEN

Argan yağının faydaları say say bitmiyor, saçınızda kullandığınız argan yağını yüzünüz için de kullanabilirsiniz!

Argan yağı, argan ağacı çekirdeğinden gelen doğal bir üründür. Bu ağaç, Fas’ın güney doğu bölgesine aittir. Argan yağı deyince herkesin aklına parlak ve hacimli saçlar geliyor. Ancak bu mucizevi yağın cilt üzerindeki faydaları da oldukça büyük. Argan yağı en çok satan  güzellik markası Josie Maran Cosmetics ve ünlü dermatolog Patricia Wexler sizlere daha parlak ve sağlıklı ciltler için argan yağının faydalarını anlatıyor.

1. Birçok faydalı mineral içeriyor

Argan yapı antioksidanlar ile dolu. Maran argan yağındaki E Vitaminleri, linoleik asitleri ve omega yağ asitlerinin ‘cildiniz için mükemmel bir besin değeri sağladığını’ söylüyor. 

2. En kuru cildi bile nemlendiriyor

Dr. Wexler bu yağın mükemmel bir nemlendirici ve kızaran ciltler için kızarıklık önleyici özellikler içerdiğini söylüyor. Kuru ciltlere sürüldüğü zaman yağ dengesini kontrol edip sebum dengelerini düzelttiğini de ekliyor.

3. Gözenekleri tıkamıyor

Yüzünüze saf yağ sürmek konusunda endişe duyuyorsanız merak etmeyin, argan yağı cildinizin yapısını kontrol ederek akne çıkmasını önlüyor. Dr. Wexler antioksidanların akneleri azalttığını ve E vitaminin ise akneleri iyileştirdiğini söylüyor. Üstelik egzama ve sedef hastalığı  gibi hassas cilt koşullarına sahip insanlara da iyi geleceğini de ekliyor. 

4. İyileştirici bir anti-ager

Argan yağı anti-ageing serumu olarak da kullanılabiliyor. “UV ışınlarından koruyor ve oksidatif hasarları önleyerek anti-ageing bakımı sağlıyor,’ diyen Dr. Wexler argan yağındaki antioksidanların zarar görmüş ciltler için mükemmel bir şifa olduğunu söylüyor. 

5. Sabah ve akşam kullanılabiliyor

‘Argan yağı günlük bir nemlendirici ve gece kullanılabilecek kadar hafif bir dokuya sahip,’ diyen Maran argan yağının sizi rahatsız etmeyeceğini vurguluyor. 

6. Hindistan cevizi yağının en büyük rakibi

Hindistan cevizi yağı ile farkını merak ediyorsanız Dr. Wexler bunu da açıklıyor. Hindistan cevizi yağının kuru ciltler ve saçlar için çok iyi bir nemlendirici olduğunu söyleyen Wexler yine de argan yağını tercih ediyor. Argan yağının anti-ageing ve sivilce eğilimli ciltleri olanlar için daha iyi bir seçenek olduğunu vurguluyor.


Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?


Sandal ağacı yağının faydalarına göz atabilirsiniz.