BİR AŞK HİKAYESİ: COCO CHANEL VE IGOR STRAVINSKY

20. Yüzyılın iki yaratıcı insanının unutulmaz aşk hikayesi…

Sevgililer Günü’nde modanın en ünlü aşk hikayelerinden birini hatırlamanın tam zamanı; Coco Chanel ve Igor Stravinsky... Chanel’in kurucusu Gabrielle Chanel ve Rus besteci Igor Stravinsky’nin aşkı 2009’da Chris Greenhalg’in yazdığı ‘Coco ve Igor’ romanından uyarlanarak bir filme konu bile olmuştu. 20. Yüzyılın en ünlü müzik sanatçılarından biriyle ilişki yaşayan Coco Chanel, hem moda dünyasından hem de hayranlarından tepki görmüştü. İlişkileri sadece birkaç ay sürse bile, tutkulu aşkları hala konuşulmaya devam ediyor.

Coco Chanel Rus İlhamlı bir bluz ile (© W. Rehbinder / 1923)


TUTKULU VE İMKANSIZ BİR AŞKIN HİKAYESİ  

Igor Stravinsky’nin 29 Mayıs 1913’te ‘Theatre des Champs-Elysees’ tiyatrosunda ‘Rite of Spring’ dünya gösterimine katılan Coco Chanel ve Igor Stravinsky aşkı bundan 7 sene sonra 1920’de Chanel’in İngiliz sevgilisi Boy Capel’in ölümünden sonra başladı. Adeta bir isyan olan ‘Rite of Spring’ gösterimi 20. yüzyılın en çok konuşulan performanslarından biriydi. Bu gösteriyi hayranlıkla izleyen Coco Chanel’in, Stravinsky’nin sanatına olan hayranlığı daha da arttı. Coco ve Igor aşkına benzetilen bu etkileyici performans, tıpkı Stravinsky’nin bestesi gibi beklenmedik, tutkulu ve karmakarışıktı. Stravinsky’nin eşi Catherine’in tüberküloz hastalığına yakalanması üzerine eşine olan eski tutkusunu kaybeden Igor, aşkı yeniden Chanel’de buldu.

Coco Chanel Biarritz'de (©Roger-Viollet / 1928)


Markasını daha da geliştirmesine rağmen hala Arthur ‘Boy’ Capel’in ölümünü atlatamayan Chanel, Rus Devrimi sırasında Fransa’ya kaçan Igor Stravinsky ile yedi yıl sonra tekrar karşılaştı. Tasarımları ve işi arkasına saklanan Coco, geçmişinin trajedilerini ardında bırakarak günümüzün en sevilen markalarından birini yarattı.

 Efsanevi tasarımlarının haricinde birçok filme konu olan Coco Chanel, sadece işinde değil hayatının her yanında tutkulu bir kadındı. Güçlü ve azimli kişiliğinin ardında hayatı duygu dolu yaşayan Coco Chanel, Igor Stravinsky ile sevgilisi Duke Dmitri Pavlovich ile beraberken tanıştı. Bir partide Rus Balesinin önemli isimlerinden Sergei Diaghilev sayesinde Igor Stravinsky ile tanışan Chanel, ailesi ile kalacak yer aradıklarını duyunca kendi evinin kapılarını açtı. Coco Chanel’e aşık olan Stravinsky de o zamanlar evliydi. Coco Chanel’in teklifi üzerine eşi Catherine ve dört çocuğu ile beraber Coco’nun kent dışındaki evinde kalmaya başladı. Hem müziğini desteklemek hem de Rusya’dan sürülmeleri sonucunda yaşadıkları zorlukları atlatmaları için Stravinsky ailesine evini açan Coco Chanel ve Igor Stravinsky’nin arasındaki etkileşim engellenemezdi. Biri notalar ile diğeri ise kumaşlar ile harikalar yaratırken, 20. Yüzyılın en ünlü iki yaratıcı duayeninin aşık olmaması mümkün değildi.

Coco Chanel ünlü inci kolyesi ile  (© Lipnitzki / Roger-Viollet / 1936)


AŞKTAN İLHAM ALAN ESERLER

Kısa bir süre gizli bir ilişki yaşayan Stravinsky ve Chanel, birlikteliklerini aniden sonlandırdı. Evli biriyle ilişki yaşamak istemeyen Coco, birlikteliklerini bitirse de Igor’un sanatına ve kişiliğine olan hayranlığını sonlandırmadı. Aynı dönemlerde Igor bestelerine devam ederken, Coco ise ilk parfümünü yaratıyordu. Belki de bu yaratıcılığın tutkulu ilişkisi, hem Chanel’in hem de Stravinsky’nin eserlerine ve yarattıklarına yansıdı. O dönemki koşulları sebebiyle ‘şanssız aşıklar’ birlikte olamasalar da aşklarının etkisi tasarımlarına ve bestelerine yansıdı. 1920’de parfüm ustası Ernest Beaux ile beraber ilk parfümü Chanel No. 5'ı geliştiren Chanel’in yanı sıra Stravinsky de geçmişten çok daha özgür ve duygulu besteler yapıyordu. Coco Chanel’in villasında kalırken ‘Rite of Spring’ bestesini revize eden Stravinsky, yeni eseri ile tarihe geçti. 

Coco Chanel ( © Lipnitzki / Roger-Viollet/ 1937 )


Coco Chanel’in Rus sanatına olan tutkusunun altını çizen bu gizli ilişki, tıpkı Coco’nun yaşadığı tüm aşklar gibi tasarımlarında ve yaratıcılığında görülmeye devam etti. Aşklarını sonlandırmalarına rağmen görüşmeye devam eden Chanel ve Stravinsky, 1938’de Misia Sert’in verdiği bir yemekte beraber görüntülendiler. 

Gabrielle Chanel, Vera de Bosset Soudeikine, Igor Stravinsky, Marie-Laure de Noailles, Serge Lifar, Yvonne Giraud, Jacques Fevrier (© Roger Schall / 1938)


CESUR GENÇ KADINLARA... CHANEL CHANCE

 Coco Chanel’in ilk parfümü olan No. 5’ı çıkarmasından tam 81 yıl sonra 2002’de Chanel’in Artistik Direktörü Jacques Helleu marka için yeni bir parfüm hayal etti. Chanel Chance parfümünü No. 5’in zamansızlığına uydurmayı hedefleyen Helleu, markanın klasik parfüm şişelerinin aksine yuvarlak şişedeki çiçeksi kokuyu ‘cesur genç kadınlara’ adadı. Chanel ve Şans anlamına gelen ‘chance’ sonu olmayan bir hikayeydi. Her zaman şansa inanan Coco Chanel, ‘şans benim ruhum’ demişti. Hayatında, tasarımlarında ve aşklarında şansın etkisini gören Chanel’in gizli aşkı Igor Stravinsky ile tanışması bile şansın bir oyunuydu. Chanel’in hikayesi ve tutkusu günümüzde etkisini göstermeye devam ederken, Sevgililer Gününde Coco’nun tutkusunu Chance parfüm ile hayatınıza yansıtmak için tıklayın.
‘Şansın müthiş enerjisini yansıtmak’ için tasarlanan Chanel Chance ile Sevgililer Gününde tüm şans melekleri sizinle olsun!