CARTIER’DEN SÜRÜKLEYİCİ BİR KOKU DENEYİMİ

USO 2 "The Scented Myth", parfüme sanatsal boyut kazandırıyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 09 Aralık 2022
CARTIER’DEN SÜRÜKLEYİCİ BİR KOKU DENEYİMİ

“The Scented Myth”, evin parfümeri Mathilde Laurent tarafından tasarlanan ikinci Unidentified Scented Object (Tanımlanamayan Kokulu Nesne)'dir. 2017'de Palais de Tokyo'nun havuzuna yerleştirilmiş bir cam küpte yaratılan "Nuage Parfumé"nin yerini aldı ve 2019'da Louvre Abu Dhabi'de "10.000 Yıllık Lüks" sergisinin bir parçası olarak sunuldu.Bu Tanımlanamayan Kokulu Nesneler, parfüme sanatsal boyutunu kazandırmayı; doğrudan ve benzersiz bir etkileşim yoluyla parfümle ilişkilerini yenilemeye davet edilen halkla özgün bir diyalog kurmayı amaçlıyor. Duyulara meydan okuyor ve onları harekete geçiriyor; rüyaları çağırıyor, bizi uzayı aşmaya ve önemsizliğe yaklaşmaya davet ediyor. Görünmez süslemelerin yaratılmasına dayanan Cartier parfüm manifestosu gibi, USO 1 ve şimdi de USO 2; koklanabilen ve hissedilebilen, varlık ve yokluk, görünen ve gizli olanla olan ilişkimizi sorguluyor. Bu enstalasyonların kaderi, evin sanatsal bağlılığını ve cüretkarlığını yansıttıkları dünyayı dolaşmak.

İnsanlığın başlangıcından bu yana parfüm, dünyevi ve ilahi arasında görünmez bir bağ; somut ve hayali arasında bir aşkınlık yaratmıştır. USO 2, kokuya bu orijinal aşkınlığı vermek için yaratıldı. Koku alma ve ışıltılı aurası, ilahi özünü kanıtlayan bir panter tarafından somutlaştırılan bir metafor. Bu, herkesin Panther'in aurasının ve onun koruyucu bir iz bırakan parlaklığının hissini deneyimlemesini sağlıyor. Theophrastus ve Dante'nin anlattığı gibi, hayvanlar alemindeki en çekici kedi, doğal olarak yaydığı hoş koku sayesinde diğer vahşi hayvanlar üzerinde karşı konulamaz bir çekim gücü gösterebilen tek kedidir.


“Panter, diğer tüm hayvanlara hoş gelen bir koku yayar, bu yüzden kendini gizleyerek avlanır ve kokusuyla avını kendine çeker” De Causis Plantarum'daki Theophrastus, VI, 5, 2, MÖ 320 dolaylarında. Bu koku alma yolculuğunun başlangıcında ziyaretçi, ressam George Barbier'in 1914'te bir Cartier daveti için yaptığı bir çizim olan Dame à la Panthère'in efsanevi enkarnasyonu tarafından karşılanır. Evin sembolik hayvanının eşlik ettiği Dame à la Panthère, bizi girişini koruduğu görkemli bir tapınağa davet ediyor gibi görünüyor. Bu davete Rhael "Aslan Yürekli" Pelerin'in bir şiiri eşlik ediyor. Karanlığa gömülen ziyaretçi, daha sonra altın oran frekansı etrafında oluşan bir ses düzeniyle uyutulur.

Enstalasyonun merkezindeki Panther'le baş başa kalan karşılaşma, tamamen tüketen ve neredeyse meditatiftir. Gizemli hayvan dolaşır, çeker, kendisine yaklaşılmasına izin verir ve dokunmaya çalıştığınız anda binlerce ışıklı parçacık halinde gözden kaybolur. Panter kayboldu, ancak kokusu kaldı, yumuşak, kadifemsi bir his ve kokulu ve ışıltılı bir iz bırakarak ziyaretçiye görünmez bir aura verdi.


"Parfümü şişesinden çıkarmak ve halkın koku almanın gücünü keşfetmesine ve deneyimlemesine izin vermek: 2017'de ilk USO'ya  (Unidentified Scented Object) ilham veren amaç buydu. Maison Cartier'nin ikinci USO'su "The Scented Myth", zamanın başlangıcından beri insanı ilahi olana bağlayan parfüm aşkının boyutunu araştırıyor. Parfüm, koku alma güzelliğinin mucizesi sayesinde ruhumuzu neşelendirmeye bugün de devam ediyor. Dogmalardan uzak bir maneviyat biçimi olarak kendi kurucu mitleri vardır: Aristoteles, Plutarch, Theophrastus ve Yaşlı Pliny kokulu panterin hikayesini anlatmışlardır. Bu panter,doğal olarak yayılan çekici kokusu sayesinde diğer vahşi hayvanlar üzerinde karşı konulmaz bir çekim gücü uygulayabilir. Görünmez ama güçlü bir hale; bir koku aurası. Bu geleneksel hikaye, ışık ve kokunun buluştuğu, böylece simgesel kedinin ilahi bir görünümünü yarattığı sürükleyici bir enstalasyonu hayal etmek için başlangıç noktamdı. Miti ve ikonu birleştirmeye çalışırken, koku almanın gücünü ifade etmek için tüm duyularımız aracılığıyla önümüzde canlandıklarını görme duygusunu hayal ettim. Herkesin davetli olduğu bir inisiyasyon. Kimya ve simyanın, sonsuz büyüklükte ve sonsuz küçüklüğün buluşma noktasında parfüm, bir kokuyu kendimize sürmekten çok daha fazlasıdır. Görünmezin ve hissedilemeyenin bir tezahürü olarak evrendeki insani durumumuzu sorgular ve moleküler seviyeyi kozmik seviyeden, fiziksel seviyeyi metafizik seviyeden ayıran sınırları bulanıklaştırır. Parfüm, insanlığa günlük hayatta destek olurken aynı zamanda dünyanın doğasını da sorguladığı için sanatla iç içe çalışır. En büyük dileğim, bu yakınlaşmayı herkes için görünür kılmaktır.” Mathilde Laurent, Cartier Parfümeri


Cartier Parfümeri Mathilde Laurent

USO 2, Dagny Rewera ve Vincent Rebers tarafından kurulan Londra merkezli bir sanat ve tasarım ofisi olan The Bureau of Extraordinary Affairs ile işbirliği içinde tasarlandı. Zamanın bir süreç olarak entegrasyonu, malzemelerin benzersiz kullanımı, konunun derinlemesine keşfi ve mükemmel teknoloji hakimiyeti sayesinde, geliştirdikleri her parça ile izleyiciyi geçici bir yolculuğa çıkarıyorlar. İster buz kristallerinin kırılgan oluşumlarını yakalamak; ister bir hayvan tanrıçanın varlığını ve parfümün gücünü ışık ve sesle ölümlülere görünür kılmak olsun, çalışmaları bir çeşit sihir yaratıyor.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.