CHANEL'İN YENİ KOKULARI İLE TANIŞIN

İkonik parfümlere dokunuşlar...

Chanel’in ilk parfümü olan No. 5 yeni bir kokuya bürünüyor. “Mayıs Gülü akşamları açıyor ve tatlı, balımsı ve baharatlı bir koku üretiyor” diyen Chanel parfüm yaratıcısı Olivier Polge, yeni kokunun detaylarını açıkladı. Mayıs ayında her sabah gülleri narin yaprakları ile toplamak için zamana karşı çılgın bir yarış başlıyor. Çiftler halinde çalışanlar, üç hafta boyunca önlüklerini yeni açan çiçekler ile dolduruyorlar. Büyük bez çuvallara doldurulan narin güller, bozulmadan toplanıyor. Torbalar daha sonra çiçekler ısıda solmadan önce tartılıyor ve daha sonra yakındaki ekstraksiyon tesisine götürülüyor. Zamana karşı bir yarış devam ederken çiçekler çözücü içinde arka arkaya banyoya verilerek yavaşça karıştırılıyor ve yüksek sıcaklığa getiriliyor. Çözücüler kullanıldıktan sonra çiçek ekstraksiyonundan elde edilen mum bir hazine gibi saklanıyor. Chanel parfüm ustasının talebi üzerine bu mumlar formülasyon ile sıvı haline kavuşuyor. 

Chanel Parfüm Tarlaları (Chanel)

Chanel’in bir diğer parfümü No. 19 ise bu sezon Iris Pallida çiçeği ile tasarlanıyor. “Orris yağını elde etmek için çiçekler yerine Iris kökleri kullanılıyor. Tarifsiz bir kokuya sahip olan bu çiçeğin, pudramsı, çiçeksi ve odunsu bir esansı var. Iris, gerçekten de insan eliyle ortaya çıkan bir koku, ekstraktını elde etmek için gereken işlemlerin her adımında daha yoğun bir esans ortaya çıkıyor. Chanel olarak kendi tarlalarımızda kendi iris kalitemizi yaratıyoruz,” diyen Polge, No. 19 kokusunun yapım sürecini anlattı. 

Chanel Parfüm Tarlaları (Chanel)

Zarif ve ölümsüz bir silüeti olan Iris Pallida’nın uzun ve yumuşak mavi çiçeklerinde koku yoktur. Kokusunu köklerine saklayan Iris Pallida, Ağustos ayının sonlarında ekilirken, Mart ve Nisan aylarında açmaya başlıyor. Üç sene boyunca toprak ile bütünleşen Iris Pallida’nın kökleri Eylül ayında özenle toplanıyor. Kökleri korunarak işlemlerden geçen Iris Pallida’nın arta kalanları Ekim ayında yeniden ekiliyor. İyi olanları seçildikten sonra Iris Pallida kökleri ayrılarak ince bir şekilde kesiliyor. Temizlenen ve dilimlenen rizomlar daha sonra kalıplanmayı önlemek için havalandırma bölmesindeki kurutma raflarına yerleştiriliyor. Sertleşen ve kıvrılan kökler, torbalara paketlendikten sonra yaşlanması için saklanıyor. Yaklaşık 3 yıl devam eden bir sürecin ardından orris tamamen kuruyor, yumuşuyor ve pudralı kokusunu yayıyor. Toz haline getirilen iris kökleri su ile karıştırılarak son adımında ise irisin yağı ekleniyor.