MAISON CRIVELLI İLE DUYUSAL BİR MACERA

Kurucusu Thibaud Crivelli ile Maison Crivelli'nin deneyimlerden ilham alan yolculuğunu ve Collection Particulière koleksiyonunun en yeni üyesi Oud Maracujá’yı konuştuk.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 26 Nisan 2023
MAISON CRIVELLI İLE DUYUSAL BİR MACERA

Geçmiş ile gelecek arasında bağ kuran bir parfüm hayal edin… Her bir notasında, hayal dünyanızda duyusal bir yolculuğa çıktığınızı… Fransız niş parfüm markası Maison Crivelli, bu ilhamla her bir kokusunun özünde yaşanan deneyimleri yansıtıyor.Thibaud Crivelli ile sürprizlerle dolu kokular tasarlamak amacıyla yarattığı Maison Crivelli’den, parfümcü Jordi Fernandez ile ortaklaşa tasarlanan yeni koku Oud Maracujá’ya uzanan keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


● Macera düşkünü, duygusal botanikçi, deneyim peşinde… Maison Crivelli’nin kurucusu Thibaud Crivelli’yi tanıyabilir miyiz?
Fransa'da, kökleri çok eskiye dayanan İtalyan bir ailede doğdum ve büyüdüm. Şanslıyım ki benden önceki üç kuşak Avustralya, Fas, Lübnan ve Vietnam gibi farklı ülkelerde yaşamış. Bu eşsiz aile kültürünün çocukluğum üzerinde büyük bir etkisi oldu.

Parfüm, her zaman hayatımın bir parçasıydı ve küçük yaşlarımdan itibaren bir parfüm markası yaratarak hayalimi gerçekleştirmek istiyordum. Üniversiteden işletme ve yabancı dil bölümlerinden mezun odum. Ardından deneyim kazanmak için tanınmış lüks Fransız markalarında çalışmaya karar verdim. Asya'da yaklaşık 10 yıl çalıştım. Sonra hazır olduğumu hissettiğimde hayalim üzerinde çalışmaya başladım.


● Kokuyu sürekli gelişen, öngörülemeyen ve gizemli bir sanat biçimi olarak gören Maison Crivelli’nin hikayesi nedir?
Maison Crivelli, piyasadaki en şaşırtıcı parfümleri tasarlamak amacıyla yaratıldı. Her parfüm için yaşadığım bir andan, her bir parfüm bileşeniyle çok şaşırtıcı bir şekilde karşılaştığım zamanlardan ilham alıyorum. Hikayemi bir parfüm aracılığıyla anlatma hedefim doğrultusunda parfümörleri bilgilendiriyorum. Bu benzersiz yaratıcı süreçle de kreasyonlarımız, beklenmedik zıtlıklara ve duygulara dayalı, şaşırtıcı ama aynı zamanda çok modern bir dile kavuşuyor.


●"Parfüm yaşayan bir deneyimdir" diyorsunuz. Deneyimlerin Maison Crivelli’deki yeri nedir?
Deneyimler, Maison Crivelli’de yaratılan parfümlerin özünü oluşturuyor. Tüm parfümlerimizin başlangıç noktası daha önce tanıklık ettiğim bir andan geliyor.

Parfümeride kullanılan bitkilerin yetiştirildiği tarlaları keşfettim, duyularımın sürekli hareket ettiğini fark ettim ve kendimi onlara bıraktım. Bu keşif yolculuğuma, bana her seviyede sıra dışı bir parfüm bilgisi aşılayan beklenmedik unsurlar damgasını vurdu. Patlayan bir yanardağın yamaçlarında kavrulmuş sandal ağacı kokusunu koklamak; değerli taş pazarında ebegümeci çayı tatmak; deniz kenarındaki gül tarlalarında yürümek gibi dokular, sesler, tatlar ve kokular dünyasındaki bu deneyimlerimi sonrasında parfümlerim aracılığıyla paylaşmayı seçtim.

Yaşadıklarımdan yola çıkarak; sürprizler, kreasyonlarımızı tanımlayan en önemli nokta. Tüm parfümlerimiz, diğer parfümlerde bulamayacağınız benzersiz bileşenlere ve duyusal içeriklere dayanıyor. Bugün birçok kullanıcımız, parfümlerimizi özgünlüklerinden dolayı övüyor ve daha önce böylesi bir parfüm kullanmadıklarını söylüyor.


● Maison Crivelli'de bir parfümün yaratım süreci nasıl oluşuyor ve ilerliyor?
Her koku, yaşadığım bir andan, her bir parfüm bileşenini çok şaşırtıcı bir şekilde keşfettiğim zamanlardan ilham alıyor. Parfümü yaratmak için parfümörlere her zaman bu deneyimi anlatarak bilgi veriyorum. Onlara resimler, videolar, sesler gönderiyorum... Yaşadıklarımı anlatıyorum ve bu anıyı duyusal, şaşırtıcı, zıtlık yaratan ve çok modern bir kokuya çevirmek için birlikte çalışıyoruz.

Yaratıcı süreç iki şekilde işliyor. İlhamımı "beslediğim" pek söylenemez. Genellikle sürprizler bana geliyor. Aktif ve çok meraklı biriyim ve her zaman etrafımda olanı keşfetmeye, hissetmeye ve aynı anda birçok duyguyu deneyimlemeye çalışıyorum. Bu düşünce yapısının daha fazla sürprizi deneyimlememe yardımcı olduğuna inanıyorum ve bunlar daha sonra güzel ilhamlara dönüşüyor.

Zaman zaman, belirli bir bileşene dayanan yeni bir parfüm üzerinde de çalışıyorum. Bu durumda da o bileşenle ilgili şaşırtıcı bir deneyimi hatırlamak için geçmişe gidiyorum ve ardından aynı yaratıcı süreci izliyorum.


● Markanın yaratıcı yaklaşım felsefesi olan “Slow perfume” nedir?
“Slow perfume” düşüncesinin arkasında iki bakış açısı var. İlk bakış açısı zamanla bağlantılı; benim için acele etmemek parfüm yaratmanın ve keşfetmenin çok önemli bir noktası. İlham almak, en iyi parfümörleri bulmak, hikayemi onlarla paylaşmak, kokuyu yaratmak ve aynı zamanda en iyi ham maddeleri elde etmek için gerektiği kadar zaman ayırırım. Bu zamanı ayırmak, lüksün özü... İkinci bakış açısı, parfümleri formüle etme ve ambalaj üzerine çalışmayla ilgili sahip olduğumuz doğruluk ilkesiyle bağlantılı. Hiçbir formülümüzde yapay renklendirici kullanılmıyor, parfümlerimiz ftalat içermiyor.  Ayrıca plastik içermeyen el yapımı kağıt kutular kullanıyoruz.


●Kokularınızın ana ilham kaynağı olan doğaya, sadık bir dost olarak yaklaşıyorsunuz. Sürdürülebilir bir amaç içeren kokular üreterek izlediğiniz yolu anlatır mısınız?
Doğada zaman geçirmeyi, doğruluk ve tutkuyla çalışmayı seviyorum. Bu nedenle projeye amacı olan başka bir boyut katmak benim için çok önemliydi. İlk olarak, parfümleri herhangi bir yapay renk içermeyecek şekilde formüle etmeyi seçtik. Şişeler yarı şeffaf ve görülen renk parfümün gerçek rengi. İkinci olarak, kullandığımız yüksek kaliteli İtalyan kağıdı FSC sertifikalı ormanlardan sağlanıyor.

Son olarak, Asya'da geçirdiğim yıllar boyunca, parfüm bileşenlerini yetiştirmenin çok zor olduğunu fark ettim. Birçok yerel çiftçi artık kimyasal gübre kullanıyor ya da parfüm bileşenleri yetiştiriciliğini, palm yağı üretimine geçmek için bırakıyor. Bundan dolayı, Maison Crivelli'nin parfüm bileşenleri yetiştiriciliğini desteklemek için özel bir programa sponsor olması gerektiğine karar verdim ve sürdürülebilir paçuli ile ilk programı başlattık. Her 3 parfüm satışının belirli bir miktarını bir derneğe bağışlıyoruz. Tarlaları ziyaret ettiğim ve yerel girişimlerde yer alan insanlarla tanışabildiğim için bu benim açımdan önemli bir proje…


Yoğun ve egzotik: Oud Maracujá

● Markanın duyusal macerasının başka bir benzersiz bölümü “Collection Particulière” isimli özel koleksiyondan bahsedebilir misiniz?
Collection Particulière, Fransızca'da “özel koleksiyon” anlamına geliyor ve koleksiyonumuzdaki özel bir ürün serisini ifade ediyor. Collection Particulière serisi, bazı iş ortakları için yüksek kaliteli bileşenlere sahip özel olarak geliştirilmiş parfümlerden oluşuyor. Günümüz itibarıyla seride iki parfüm bulunuyor. Biri Prag'daki bir mağazaya özel olarak ürettiğimiz Ingredients 07\2012, ikincisi koleksiyonumuzun ilk oud parfümü olan Oud Maracujá.


●Collection Particulière koleksiyonunun en yeni üyesi Oud Maracujá’yı sizden dinleyebilir miyiz? Yoğun ve egzotik bu yeni koku, nasıl ve hangi ilhamla doğdu?
Oud Maracujá; klasik oud kokularından tamamen farklı, uluslararası ama aynı zamanda modern oud bazlı bir parfüm tasarlamak amacıyla yaratıldı. Parfüm ile insanlara daha önce hiç böyle bir parfüm koklamadıklarını hissettirmek istedik. İlk işim, hayatımda oud’u şaşırtıcı ve benzersiz bir şekilde deneyimleme fırsatı bulduğum anları düşünmek ve ücra öd ağacı ormanlarında yaşadığım maceraları hatırlamak oldu. Egzotik meyveleri, özellikle çarkıfelek meyvesini tatma fırsatı bulduğumu ve bu eşsiz formülü yaratmak için ilhamın oradan geldiğini çok iyi hatırlıyorum.


● Oud Maracujá, bizi öd ağacı dolu bir ormanda çarkıfelek meyvesinin tadı ve kokusunu deneyimlemeye davet ediyor. Parfümün notalarının her biri parfüme neler katıyor?
Parfüm parlak, sulu ve keskin kokulu çarkıfelek meyvesi ile oud akorunun derinliği arasında bir kontrasta sahip. Bu benzersiz birleşim, parfüme orijinallik katarak onu sektörde eşi benzeri olmayan bir parfüm haline getiriyor. Oud Maracujá’nın üst notalarında; çarkıfelek meyvesi ve siyah frenk üzümünün parlak, egzotik vurgularını içeren ışıltılı bir akor bulunuyor. Bu ışıltı, baharatlı bir dokunuş sağlayan safran ve meyvemsi, dolgun nitelikleriyle akoru tamamlayan Türk gülü ile vurgulanıyor.

Orta notalarda yer alan paçuli topraksı notaları ile oud zenginleştirilirken, benzoinin olağanüstü yumuşaklığı kokunun çok yönlü hissine katkıda bulunuyor. Alt notalardaki deri, tütsü, amber, vanilya, labdanum akoru ve akigala ağacı dokunuşuyla kokunun etkisi pekiştirilirken, uzun süreli kalıcılık sağlanıyor.


● Bu yeni koku için birlikte çalıştığınız dünyanın en ünlü parfümörlerinden Jordi Fernandez ile iş birliğiniz nasıl başladı?
Bir oud koleksiyonu üzerinde çalışma fikrini ilk düşündüğümde Paris ve Dubai'den Givaudan ekiplerine böyle bir proje için en uygun parfümörün kim olacağını sordum. Her iki ekip de Givaudan'daki en iyi kurum içi oud parfümörü olarak tanınan Jordi Fernandez ile temasa geçmemi önerdi. Diğer parfümörlerle yaptığımız gibi Jordi ile yüz yüze buluştuk. Tanıştığımız anda aramızda çok hızlı bir bağ oluştu. Jordi düşüncelerimi ve yönelmek istediğimiz tarafı anlamak için konuştuklarımız üzerine detaylıca düşünmek üzere zaman istedi. Birkaç hafta sonra bana ulaştığında böylesine orijinal bir projede çalışmanın kendisi için bir meydan okuma olduğunu belirtti ve nihai formüle ulaşana kadar birkaç farklı seçeneği değerlendirdik. Böylece iş birliğimiz başlamış oldu.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.