Mimari Ve Parfümün Benzersiz Diyaloğu: Louis Vuitton Extraits Koleksiyonu

Parfüm sanatı...

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 24 Ekim 2023
Mimari Ve Parfümün Benzersiz Diyaloğu: Louis Vuitton Extraits Koleksiyonu

Maison Louis Vuitton, 2021 yılında Master Perfumer Jacques Cavallier Belletrud ve efsanevi mimar Frank Gehry‘i sıradışı bir toplantıda bir araya getirdi. Bu buluşmanın sonucunda parfümü yüksek sanat seviyesine çıkaran olağanüstü bir koleksiyon doğdu. Bugün koleksiyon Myriad ile adeta parfümün anıtsal bileşenine saygı duruşuna evrildi.

Louis Vuitton Les Extraits Koleksiyonu, parfümün en üstün ifadesi olarak ortak bir tutkuya sahip iki yaratıcı arasındaki ahengi bir anlamda somutlaştırıyor. Yaşamları boyunca çalışmalarına yön veren ortak öge: geleneklerden özgürleşerek saf duygular yaratabilmek. 

Myriad: Altın İle Siyahtan Renge Dönüşür

Les Extraits Koleksiyonu'nun altıncı eserinde Jacques Cavallier Belletrud, parfümerideki büyük temaları yeniden yorumlamaya devam ediyor. Myriad ile "siyah altın" olarak bilinen çok değerli bir ağaç olan ud için orijinal bir nota sunuyor. Öylesine içe işleyen bir koku ki adeta diğer tüm kokuları da içinde barındırıyor gibi görünüyor. Usta parfümör, "Ud beni her zaman büyülemiş olan istisnai bir notadır" diye açıklıyor. İnanılmaz derecede karmaşık kokusu, kültürler ve çağlar boyunca benzersiz zenginlikteki tarihiyle ud, parfümörlere geniş bir ilham kaynağı sunuyor. Sonsuz varyasyonlara ortam yaratabilen bir nota olarak kendi başına bir koku ailesi oluşturuyor.

Parfümeride böyle bir şaheseri ve anı daha önce hiç olmadığı şekilde nasıl sunabiliriz?  Ud’un yoğun ve güçlü dokusunu, Extraits koleksiyonun imzası olan akıcılık ve hafiflikle nasıl birleştirebiliriz? Tüm bu sorulara cevap aranırken ud, bu tekil koleksiyonun gramerine büyük bir başarıyla uyarlanıyor. Jacques Cavallier Belletrud, bu eşssiz kokunun tüm yüzeylerini adeta ışıkla delip tüm rayihaları ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Ud, sanki ışıkla gökkuşağının tüm renklerini yansıtan bir elmasmışçasına benzersiz notaları etrafa yayıyor.

Jacques Cavallier Belletrud Tarafından Yeniden Keşfedilen Parfüm Özü

 Jacques Cavallier Belletrud, 21. yüzyıla uygun çağdaş bir ifade kazandırmak amacıyla parfümü en asil haliyle yeniden keşfetmek için yola çıkıyor. Evrenin genişlemesi ilkesinden esinlenen Usta Parfümör, içten dışa doğru bir ivme kazandırmak, ışığı içine çekmek ve taze bir soluk almak arzusuyla Extrait'i yeniden tasarlamayı arzuluyor. 

Grasse'ın gururlu yerlisi Jacques Cavallier Belletrud, Les Extraits Koleksiyonu'nu modern parfümerideki birçok ana temayı yeniden ele alan beş kreasyonla sunuyor. Bir parfümörün oğlu ve torunu olarak bu onun damarlarında akan sanatın tarihine bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Bu kıymetli mirası kutlamanın ve aynı zamanda sınırlarını yeniden tanımlamanın bir yolu...

Geleneksel üst/kalp/baz nota yapısının dışına çıkan Les Extraits, kendilerine ilham veren koku temasının özünü yakalayarak klasik parfüm mimarisinden uzaklaşıyor, ilham alınan koku temalarının esansını ortaya çıkarıyor: çiçeksi (Dancing Blossom), miskli (Cosmic Cloud), narenciye (Symphony), şipre (Rhapsody) ve amber (Stellar Times). Bu kreasyonlar, bir nevi yeniden keşfediliyor. Soyut koku formları, zamanın geçişinden arınmış, sanki hareket halindeyken yakalanmış gibi hafif bir şekilde asılı duruyor.

Şişe: Frank Gehry tarafından yakalanan hareket

Parfüm şişesi, Frank Gehry gibi dünyanın yaşayan en önemli mimarlarının bile henüz deneyimlemediği nadir alanlardan biriydi. Jacques Cavallier Belletrud'un koku kreasyonlarına yanıt olarak Gehry, serbestçe yüzen ve fizik yasalarıyla sınırlanmamış gibi görünen dinamik ve akıcı bir form düşünden yola çıktı.

Parfums Louis Vuitton için tasarımcı Marc Newson tarafından tasarlanan orijinal şişeyi baz alan Frank Gehry, önce çizgileri kıvrımlara dönüştürerek işe başladı. Elleriyle alüminyum levhayı buruşturarak şekillendirdiği hayali bir çiçeğe benzeyen göz alıcı bir kapak tasarladı. Artık ebedi olan bu akışkan form, kendi başına heykelsi ve ruhani bir sanat eseri olmasının yanı sıra hem teknik hem de estetik beceriyi yansıtan bir siluet olarak hafızalara kazınıyor. 

 


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.