Balık Sırtı Örgü

Balık sırtı şeklinde yapılan örgüler bu sezon çok moda.

1 Saç stilisti Eugene Souleiman'a göre bu örgü biraz zor gibi duruyor ama pratik yapıldıkça el alışıyor. Giles defilesinde saçları farklı tarzda balıksırtı yapan saç stilisti yumuşak ve etkili bir görüntü için temiz saçta örgünün denenmesi gerektiğini söylüyor.
2 Yumuşak yapılı Matrix Amplify Texturising Spray gibi ürünler saçtaki ekstra parlaklığı alıyor. Önce bu tarz ürünlerden birini sıkın, ardından seçeceğiniz modele göre saçı ikiye ayırın. Bir taraftaki saçları üçer santimlik tutamlara ayırın ve tepeden örmeye başlayın.
3 Örmek için elinize aldığınız saç tutamını tekrar ikiye ayırın. Dışardan 1-2 santimlik bölümü alarak sol tarafa geçirin ve saçın sağ tarafındaki tutamla kaynaştırın. Sağdan sola bu işlemi tekrarlayın. Böylece yukarıdan aşağıya balıksırtı oluşmaya başlar. Bu örgü tarzını saçın diğer tutamları için de yapmayı unutmayın.
4 Saçın en ucunda iki-üç santimlik bir alanı örmeyin. Ve oradaki saçı ince bir toka veya lastikle tutturun. Örgünün dış taraflarındaki saçları dağınık bir görüntü için çok zorlamadan çıkarın. Ve üzerine saç spreyi sıkın.
5 Daha klasik bir görüntü için yaptığınız örgüyü topuz şeklinde ensede toplayabilirsiniz. Örneğin Amanda Weekley'de böyle örgüler tercih edilmişti. Bu tarzı benimseyecekseniz önce saça tam volüm veren bir köpük sıkın. Bu hem hacim verir hem de saçı kalınlaştırır. Ardından ise makine ile kurutun. Bu tarzı benimseyen Malcom Edwards, saçı önce at kuyruğu şeklinde topladığını ve tepede kalan saçları mümkün olduğu kadar yumuşak ve basık tuttuğunu söylerken topuzun etrafında döndürülen örgünün dağılmaması için kesinlikle tel tokaya ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Merdiven örgünün yarattığı dağınık görüntüden korkmayın. Çünkü farkı yaratan esas bu karmaşa. Saç aksesuvarı kullanmayı unutun! Çünkü bu saç yeteri kadar detaya sahip. Parlayan sağlıklı saçta bu tarzda yapılan bir örgü çok şık duruyor. Uzun saçlarda birkaç örgü çok şık duruyor. Bu saçta örgü sadece yüzün bir tarafında toplanıyor. Önemli olan size hangisinin yakıştığı. Tek örgü, orta örgü veya bütün örgü...