BİBERİYE YAĞININ FAYDALARI

Eski dönemlerden beri kullanılan biberiye yağı saçlar için çok faydalıdır.

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 01 Şubat 2023
BİBERİYE YAĞININ FAYDALARI Adobe Stock

Saçlarının sağlıklı olmasını, güçlü durmasını ve parlak gözükmesini herkes ister. Saça herhangi bir destek olmadan bunları beklemek pek doğru değildir. Özellikle ilerleyen yaşlarda saçta dökülmeler, kırılmalar, yıpranmalar gibi dış etkenlere bağlı olarak birçok sorun meydana gelir. Bunlar gibi istenmeyen pek çok durumun önüne geçmek için saçlara düzenli bakım yapılmalıdır. Biberiye yağı da saçlar için kullanılabilecek yararlı ürünlerden bir tanesidir.Biberiye, lavanta, fesleğen ve adaçayı ailesinden geldiği için ülke genelinde çok sık rastlanabilecek bir bitkidir. Keskin bir odun kokusuna sahip olan biberiye yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Eski dönemlerden beri kullanılan bu yağın özellikle saçlara çok faydalı olduğu bilinen bir gerçektir.

Birçok faydası bulunan biberiye yağı, hoş kokulu, kolay ulaşılabilen ve rahat kullanımı olan bir üründür. Özellikle saç bakımlarında tek başına ya da zeytinyağı, avokado yağı veya badem yağı ile karıştırılıp kullanılması mümkündür.

Biberiye yağının insan sağlığına verdiği yararlar uzun yıllardır bilinir ve kullanılır. Antik Yunan ve Romalıların, bu yağın vücuda olan katkılarını bilip kullandığı söylenir. Yalnızca sağlığa değil saça da birçok faydası bulunan biberiye yağı herkesin rahatlıkla satın alabileceği bir yağ türüdür.Biberiye Yağının Saça Faydaları Hakkında Merak Edilen Her Şey ve Kullanım Önerileri

✦ Kan dolaşımına iyi gelirken, düzenli olarak kullanıldığında saçı besleyerek ve saç köklerini uyararak saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Saç derisini besler ve sağlıklı hale getirir.

✦ Saçları yumuşatıcı etkisi bulunur. Zeytinyağı ile kullanımında bu etki daha da güçlenir.

Birçok bitki yağı ile biberiye yağı karıştırılarak elde edilecek yeni karışımın daha aktif ve etkili hale gelmesini sağlar.

Biberiye yağı, saça canlılık katarak daha göz alıcı gözükmesini sağlar.

Mevcut durumda kullanılan şampuanın içine 20-30 damla kadar sıkılarak kullanılabilir.

✦ Haricen de kullanılabilen yağ eğer direkt olarak saça uygulanırsa 1 saat beklenmesi ve daha sonra yıkanması gerekir.

Özellikle saç diplerine masaj ile uygulandığı takdirde biberiye yağının etkisinin daha fazla arttığı gözlemlenir.

Ağrı kesici ve hafıza güçlendirici özelliği bulunan biberiye yağının saçlar için birçok farklı olumlu etkisi bulunur.

Birçok erkeğin ortak problemi olan saç dökülmelerini azaltmaya yardımcı olur.


Canlılığını yitiren ve giderek matlaşan saçlar için biberiye yağının iyileştirici gücünden faydalanılabilir.

✦ Genellikle kıvırcık saç tipleri neme daha çok ihtiyaç duyar ve zamanla yumuşak dokusunu kaybetmeye başlar. Biberiye yağı sayesinde saç, eski yumuşaklığına çabucak ulaşır.

✦ Saç tellerini güçlendirerek, saç derisinde çok sık karşılaşılan kuruma, kepeklenme ve pul pul olma gibi sorunların da üstesinden gelmekte başarılıdır.Biberiye yağının saçı daha parlak ve yumuşak yapısına kavuşturması için şampuanınızın içine belirtilen miktarda ilave ederek düzenli kullanım sağlayabilirsiniz. Şampuana karıştırılan yağ, her kullanımda saç diplerine erişim sağlayarak sağlıklı bir saça sahip olmanıza yardımcı olur.

Duştan önce kullanımında ise saç diplerine masaj yapılarak sürülen biberiye yağı 1 saat bekletilir. Bekleme esnasında saçınızı havluya sarabilirsiniz. 1 saatin sonunda bol su ile durulanır. Kıvırcık ve hacimli saçlarda ise saça istenen şekil verildikten sonra önerilen miktarda kullanılması gerekir.

İçeriğindeki doğal mineraller sayesinde biberiye yağının saçınızda yaptığı etkiyi görmek için düzenli kullanmanız çok önemlidir. Özellikle sedef, egzama ve kepek gibi cilt rahatsızlıkları olanlar için kullanımı tavsiye edilen bol vitaminli biberiye yağı, saç derinizi besleyerek tedavi edecek önemli bir bakım ürünüdür. Düzenli kullanımında pek çok saç tipinde istenilen etkiyi görmek mümkündür.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.