ÇOK DAHA GÜÇLÜ SAÇLAR

Daha gür ve sağlıklı saçlar için artık kurallara uyma zamanı geldi!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 21 Eylül 2014
ÇOK DAHA GÜÇLÜ SAÇLAR
<#text>Yaz bitti, artık sonbaharı iyice hissediyoruz. Bu his sadece stilimize veya serinleyen havaya değil, cildimizden ruh halimize her tarafımıza yansıyor. Özellikle de saçlarımıza! Deniz kenarında, olanca doğallığı ile uçuşan saçlarımız, sanki o zamanların acısını çıkarırcasına sonbahara girer girmez, tiftik tiftik, bakımsız, ve sağlıksız bir hal alabiliyor. Hacimsiz dalgalarla saatlerce uğraşmaksa en yıpratıcı iş! Her ne kadar kulağa klişe gelse de, sağlıksız saçların en önemli çözümü bir süre için düzenli bakım yapmak. İşte hemen sonuç verecek birkaç basit saç bakım kuralı: 


<#text>


<#text>


<#text>


<#text>


<#text> Isıdan koruyun


<#text> Yazın saçların bu kadar sağlıklı kalmasını sağlayan en büyük etken, saç kurutucularının yoğun ısısına fazla maruz kalmamaları. Yaz sıcağında kullanmadığımız düzleştiricimiz sonbahar gelince yine elimizde! Hal böyle olunca doğal olarak saçımız isyan ediyor, kurumaya ve kabarmaya başlıyor. Kabarmayı kontrol edebilmek için de tekrar ısı uygulamaya başlıyoruz! Bu kısır döngüyü bozmak için ilk yapmamız gereken saçlarımızda mutlaka ısı koruyucu sprey kullanmak. Bu spreyler genelde hem saçımızı koruyor hem de çok daha çabuk şekil almasını sağlıyor. Böylece bir taşla iki kuşu vurduk bile!


<#text>


<#text> Sülfat yok


<#text> Hepimizin duyduğu ama muhtemelen pek önemsemediği bir alışkanlık: Ürünün içeriğine bakmak. Aldığınız her şampuanda (Aslında her bakım ürününde geçerli bu kural) mutlaka bakmanız gereken içerik bir çoğumuz tarafından çok da önemsenmiyor. Halbuki çok basit bir hareketle içeriğe bakmak sizi kanserden koruyabilir. Evet bir çok maddenin kanser yaptığı bir gerçek ama derinize değen sülfatın daha çok etkisi olduğu saptanmış. Yani evet şampuan alırken mutlaka arkasını okuyoruz hanımlar. Ayrıca sülfatsız çoğu ornagik şampuanın saçınızı çok daha iyi arındırdığını biliyor muydunuz ?


<#text>


<#text> Daha az yıkamak


<#text> Evet saçınız yağlandı. Mutlaka yıkamanız gerek biliyoruz. Ama saçınızın yağlanma sebebinin aynı zamanda saçı çok yıkamak olduğunu da unutmayın. Uzmanlar saçın haftada en fazla 3 defa yıkanması gerektiğini vurguluyor. Çünkü yıkanan temiz saç çoğu zaman salgılaması gereken yağı salgılayamıyor. Böylece saç korunmasız kalıyor ve kırılıp cansızlaşmaya başlıyor. Yani sağlıklı saç için bazı haftalar saçınızı daha az yıkamalısınız. Böylece saçınız çok daha sağlıklı olabilir.


<#text>


<#text> Saç lastiği kullanmayın


<#text>
At kuyruğu, tepede yapılan şirin topuzlar seçenek olarak güzel olsa da lastik toka saçımıza gereğinden fazla zarar veriyor. Özellikle toplanan kısımda saçın kırıldığı bir gerçek. Daha sağlıklı saç için yapılması gereken ilk kural aslında saçımıza daha nazik davranmak. İşte bu yüzden haftanın her günü saçınızı toplamak yerine örgülü modelleri de tercih edebilirsiniz. Sağlıklı saçlar için bilinçli olmak şart. Bunların yanında belki de çoğu durumda olduğu gibi herşeyi doğal döngüsüne bırakmamız lazım. İşte o zaman çok daha sağlıklı olacağımız kesin!


<#text>


<#text> EMEL OKŞAR

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.