DOĞRU TONU YAKALAMAK İÇİN PRATİK YÖNTEMLER: SAÇTAKİ TURUNCULUK NASIL GİDER?

Saçlarını özellikle açık renklere boyatanların kabusu: saçlardaki turunculuk! Öyle ki saçını boyatan hemen hemen herkes bu problemle karşı karşıya kalıyor. Peki Saçlardaki turunculuk nasıl gider?

ÖZGE ÇOLAK 19 Haziran 2023
DOĞRU TONU YAKALAMAK İÇİN PRATİK YÖNTEMLER: SAÇTAKİ TURUNCULUK NASIL GİDER?

Saçlardaki turunculuğu engellemenin ve doğru tonu yakalamanın yolu ise aslında sanılandan çok daha basit. Bu problemi çözmeden önce problemin temel nedenini inceleyerek işe başlamak gerekiyor. Saç telleri tek bir renkten oluşmuyor. Ana rengi oluşturmak için birden fazla rengin bir araya gelmesi gerekiyor. Saçların içerisinde bulunan kırmızı, turuncu, mavi ve sarı pigmentlerin her biri farklı bir dinamiğe sahip. Bu nedenle de saça uygulanan ısıl işlemler, boyalar ve açma gibi süreçler sonrasında ana renkte bulunan bazı renkler de ön plana çıkma imkanı ediniyor. Özellikle koyu renk saçların temelinde kırmızı ve turuncu tonların bulunması, açma işlemleri sonrasında saçtaki turunculaşmanın esas nedenini oluşturuyor. Saçlar boyandıktan sonraki iki ya da üç haftalık süreçte ve sonrasında turunculaşma, pigmentte bozulma gibi problemlerle karşı karşıya kalınabiliyor. Bu tip problemleri çözmek için ise uygulanabilecek pratik yöntemler var. İşte bunlardan birkaçı:

 • Renk skalasından faydalanmak: Saçtaki turunculaşmanın önüne geçebilmek için açma işlemleri sırasında renk skalasından faydalanmak son derece mühim. 

 • Doğru şampuanı kullanmak: Saçta turunculaşma meydana geldiyse yahut turunculaşma ihtimalinden endişe ediliyorsa doğru şampuanı edinip saçlara gerekli bakımı yapmak da süreci iyileştirebiliyor. Sarı saçtaki turunculuk için mor şampuan kullanımı son derece faydalı.

 • Mavi boya ve cila: Saçtaki turunculuk için mavi boya kullanımı ve cila da bir hayli yaygın. Doğal yöntemlerin yanı sıra bu boyanın düzenli uygulanması da saçtaki turunculuğun önüne geçmekte etkili oluyor.

Saçlardaki Turunculuk Neden Olur?

Saçlarda turunculuk oluşmasının farklı pek çok nedeni var. Bu problemin ortaya çıkışındaki en büyük etkenler şu şekilde:

 • Özellikle koyu renk saça uygulanan oksidanın yeteri kadar bekletilmemesi,

 • Saç açma işlemlerinde önce kırmızı daha sonra turuncu pigmentleri açacak iki kademeli saç açma işlemlerinin uygulanmaması,

 • Saçlara periyodik olarak bakım ve cila yapılmaması,

 • Saçın nötralize edilmemesi,

 • Saçta çok daha çabuk solan mavi pigmentlerin desteklenmemesi

Bu adımların uygulanmaması kalıcı ve etkileyici bir sarışınlık ihtimalini de ortadan kaldırıyor. Saçlardaki turunculuk için cila, mavi boya gibi bakımların sonradan uygulanması etkili olsa da saçı açarken yukarıdaki maddelere dikkat ederek ilerlemek sorunun kökten çözülmesine imkan tanıyabiliyor. Bu nedenle de saçlara uygulanan açma işlemleri öncesi ve sonrasında bu adımların takip edilmesi büyük önem taşıyor.

Saçlardaki Turunculuğu Engellemek İçin Doğal Yöntemler

Turunculaşmış saç derdinden muzdarip olan kişiler tarafından doğal yollarla saçtaki turunculuk giderme yöntemleri de sıklıkla araştırılıyor. Saçtaki turunculuğun önüne geçmenizi sağlayacak birkaç doğal öneri ise şu şekilde:

 • Şampuana E vitamini, badem yağı ve keratin gibi özel yağlar ve mineraller eklemek,
 • Duş başlığına filtre takıp suyun pH seviyesini düzenlemek,
 • Saça ısıl işlem uygulamaktan kaçınmak ve ısısız şekillendirme yöntemlerini kullanmak,
 • Doğal saç bakım yağlarını düzenli aralıklarla saça uygulamak,
 • Saçları tararken argan yağı özütlü yardımcı krem veya köpüklerden faydalanmak,
 • Saçı sık sık değil belirli aralıklarla yıkamak

Bu yöntemleri uygulayarak saçtaki turunculaşmanın önüne geçmekte etkili adımlar atılması mümkün. İster kahve saçtaki turunculuk için olsun, ister sarı saçtaki turunculuk için olsun bu önlemleri almak ve ilgili bakımları yapmak çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü saçlara sahip olmanıza katkı sağlıyor.SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.