DYSON AIRWRAP İLE HAVALI VE SAĞLIKLI SAÇLAR

Dyson Saç Bakım Kategorisi Marka Elçisi Ahmet Çoban ve güzellik editörü Nilay Yalçınkaya ile Dyson Airwrap saç şekillendiriciyi deneyimleyerek havalı ve sağlıklı saçların sırrını keşfettik.

Hazırlayan: Nilay Yalçınkaya Fotoğraflar: Pınar Gediközer


Şimdi size hayatınızı kolaylaştıracak; kuaföre gitmeye gerek kalmadan ve saçlarınıza yüksek ısı uygulamadan doğal dalgalar yaratmanıza yardımcı olacak bir üründen bahsetmek istiyorum: Dyson Airwrap saç şekillendirici. Kendisi büyük kurtarıcım olur. Gelin birlikte keşfedelim. 

Konu saçlar olunca benim için akan sular duruyor. Kendimi bildim bileli uzun saçlıyım ve iş şekillendirmeye gelince çok hassas ve özenli davranıyorum. Saçlarımda hem renk hem de şekil konusunda hep doğallıktan yanayım. Şekillendirme aşamasında da ısılı işlemlere hep çok mesafeliydim. Bunun saçlarıma zarar vereceğini düşünüyordum ve bu yüzden de onları yıpratmadan şekillendirmenin yollarını arıyordum. Ve sonunda benim için muhteşem ürünü buldum: Dyson Airwrap. Evde, tatilde gittiğim her yerde saçlarımı kuaföre gitmeden kolayca şekillendirmek için büyük kurtarıcım olan bu şekillendirici, farklı başlıklarıyla ister düz ister dalgalı saçlara kısa sürede ve kolayca sahip olmama yardımcı oluyor. Özellikle de yazın işimi çok kolaylaştırıyor. Hepimiz denizi güneşi çok sevsek de ne yazık ki saçlar üzerindeki olumsuz etkilerini göz ardı edemiyoruz. Nem, güneş ışınları, deniz suyu ve klor saçlarda hem hasara neden oluyor hem de şekillendirmemizi zorlaştırıyor. Tam da bu noktada Dyson Airwrap’in özelliklerini anlatmak isterim.

Havalı Saçlara Sahip Olmak Çok Kolay

Dyson mühendisleri tarafından, havayı ısıyla birleştirme ilkesinden yola çıkarak tasarlanan Dyson Airwrap saç şekillendirici; Coanda etkisi adı verilen bir aerodinamik olguyu kullanarak havayı ısıyla birleştiriyor ve saçların doğal parlaklığının korunmasına destek veriyor. Saçların aşırı ısı hasarından korunmasına yardımcı olurken, kuaföre gitmeye gerek kalmadan hacimli bukleler, doğal dalgalar veya düz bir stil yaratmanız için de kolaylık sağlayıp, farklı tarzları denemenize imkan sunuyor.

Uzmanına Sorduk: Ahmet Çoban Anlatıyor

Saç şekillendirme ve yazın saç bakımıyla ilgili merak edilenleri Dyson Saç Bakım Kategorisi Marka Elçisi Ahmet Çoban ile konuştuk: 

Yazın saçlarımız güneş, deniz ve klorun etkisiyle kuruyup yıpranıyor, parlaklığını kaybediyor. Hatta özellikle benim gibi açık renkli saçlıların en büyük sıkıntılarından biri de renk solması. Bu problemlerin önüne geçmek için neler yapabiliriz? 

Yaz mevsimini hepimiz sevsek de maalesef güneş ışınları saç içindeki proteinlere zarar verdiğinden, saçları zayıflatıp kırılmaya ve matlaşmaya daha yatkın hale getiriyor. Saç ve saç derisine özel formülize edilmiş, güneşten koruyacak kremler size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda şapka kullanmak da oldukça faydalı. Bunun yanında deniz tuzu saçın kurumasına yol açıp tarama sırasında sürtünmeyi artırabilirken, kum da kütikül tabakasını aşındırabiliyor. Havuzlardaki klor da saçlarımızda benzer etkilere neden olabilirken saç rengini bozup özellikle sarı ve üzerinde açma işlemi uygulanmış saçları yeşil renge çevirebiliyor. Bu etkileri önlemek için denize veya havuza girdikten sonra yumuşak bir şampuanla saçınızı yıkamanızı öneririm. Saçlarınızı yıkadıktan sonra da hafif ve doğal saç bakım kremleri kullanmak saçın yumuşaklığını artırıp taramayı kolaylaştırır, tararken de ince dişli taraklardan yardım alabilirsiniz. 

Peki saç hasarının önüne geçmek için neler yapabiliriz? 

Saça en çok zarar veren beş temel faktör; yüksek ısı, perma veya saçın rengini açtırmak gibi kimyasal işlemler, saçı havluyla kurutmak veya taramak gibi mekanik işlemler, güneş ve UV ışınları, deniz ve havuz suyu olarak belirtebiliriz. Bunun önüne geçmek içinse saçı yıkarken hafif şampuanların tercih edilmesi, her yıkamadan sonra doğru saç kreminin uygulanması da saçın taranmasını kolaylaştıran ve zarar görmesini önleyen yöntemlerden. Saç kremi kullanmak, saçı onarmıyor fakat saçtaki hasarlı görünümü azaltıyor. Saçlar ıslakken çok daha zayıf olduğundan, ince dişli tarak kullanmak mekanik hasarı en aza indirirken; saçı uçlardan başlayarak taramak saç tellerinin yıpranmasını önlüyor. Saçı kontrollü olarak ve az ısıyla şekillendirmek de yüksek ısıdan doğabilecek hasarı önlemekte büyük rol oynuyor. 

Boya veya işlem görmüş saçlara nasıl bakım yapabiliriz?

Boyalı ve işlem görmüş saçların gerçekten doğru bakıma ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim. Renkli saçlar için geliştirilen şampuanlar, özellikle doğal yağlar, organik içerikli kremler, maskeler bu konuda bize çok destek oluyor. Yine burada da yüksek ısıdan kaçınmanızı öneririm. Bakım için işin profesyonellerinden de destek alabilirsiniz. 

Saçlarımızı nasıl şekillendirdiğimiz de saç sağlığımızı korumak için çok önemli. Biz saç şekillendirme sırasında nelere dikkat etmeliyiz?

Saçı aşırı ısıyla şekillendirilmek saçın yapısında geri dönüşü olmayan değişiklikler yaratıp güçsüzleşerek kırılmasına, sağlıksız ve mat görünmesine neden oluyor. Aynı zamanda, saçtaki keratin yapısının değişmesine yol açtığından, zamanla saçı zayıflatıp esnekliğini azaltarak saçın diğer çevresel faktörlerden zarar görmesi riskini artırıyor. Bu nedenle şekillendirme aşamasında aşırı ısıdan kaçınmak önceliğimiz olmalı. Bunun dışında herkesin saçı aynı değil. Farklı saçlara göre farklı şekillendirme ürünleri ve başlıklar kullanmak gerekiyor. Örneğin ince telli saçlar daha düşük ısı seviyesinde kurutma ve şekillendirmeye ihtiyaç duyarken, kalın telli saçlar daha yüksek ısıya ihtiyaç duyuyor. Ürün almak istediğinizde makinenin farklı ısı ayarları ve saçınıza göre farklı başlıkları olup olmadığına dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. 

Biraz da Dyson Airwrap saç şekillendiricinin özelliklerinden bahsedelim. Senin en sevdiğin yanları neler?

Bana göre en önemlisi saçları aşırı ısı hasarından koruması. Saç normalde 150 derecenin üzerinde ısıya maruz kaldığında hasar görmeye başlıyor. Bu üründeki “Akıllı Isı Kontrolü” teknolojisi, sıcaklığı sürekli ölçerek şekillendirme sırasında ısının 150 derecenin üzerine çıkmamasını sağlıyor. Böylece saçlar aşırı ısıdan yıpranmayıp sağlıksız ve mat görünmüyor, doğal parlaklığını koruyor. Aşırı ısıdan korunmak aynı zamanda saç renginin de korunmasına yardımcı oluyor. 

Airwrap, Akıllı Isı Kontrolü teknolojisiyle sıcaklığı sürekli ölçerek şekillendirme sırasında ısının 150 derecenin üzerine çıkmamasını sağlıyor. Böylece saçların aşırı ısıdan yıpranmasını da önlüyor. 


Farklı saç tipleri için farklı başlıklar kullanmaktan da bahsettik. Ürünün bize burada sağladığı avantajlar neler? 

Dyson Airwrap saç şekillendirici, farklı başlık seçenekleriyle kuaförünü dilediği yere taşıyarak saçında hacimli bukleler, doğal dalgalar veya düz bir stil yaratmak isteyenler için büyük yardımcı. Bahsettiğim gibi her saç tipinin ihtiyacı farklı. Uzun saçlarda farklı uygulamalar yapmak gerekirken, kısa saçlarda farklı uygulamalara gidebiliyoruz. Örneğin; saç uzunluğuna göre kullanıcılar ürünün uzun ve kısa başlıklarından seçebiliyor. Ayrıca dilediğiniz bukle kalınlığına göre Airwrap’in 20mm, 30mm ve 40mm kalınlığındaki bukle başlıklarından tercih edebiliyorsunuz. Coanda etkisi adı verilen aerodinamik bir olguyu kullanan Airwrap, havayı ısıyla birleştirirken, bu etki sayesinde hava, doğru hız ve basınçla saça uygulanıp, saçın bukle başlığına kendiliğinden sarılmasına olanak sunuyor. Bu pratik yöntemle saçta doğal dalgalar ve bukleler oluşturulabiliyor. Dyson Airwrap ile elde edeceklerimiz sadece bukleler veya dalgalar değil. Düz görünüm isteyenler de yine saç tipine ve uzunluğuna göre normal veya küçük boyuttaki saç düzleştirme fırçaları arasından seçim yapabiliyor. Daha hassas saç derisine sahip olanlarsa şekillendirme sırasında yumuşak düzleştirme fırçasını seçebilirken, kalın telli saçlara sahip olanlar sert düzleştirme fırçasından yardım alabiliyor. 

Yazın nem yüzünden saç şeklimizin kalıcılığını sağlamak zorlaşıyor. Bu konuda neler önerirsin? 

Airwrap’in bu açıdan da bize sunduğu bir özellik var. “Cold Shot” adı verdiğimiz ve açma kapama düğmesini yukarı ittirerek soğuk havayla saçın stilini sabitleyip kalıcılığını artırabiliyorsunuz. Saçınızı şekillendirme aşamasına geçmeden uygulayacağınız stil sabitlemeye yarayan bir krem de işinizi kolaylaştıracaktır. Kabarmayı azaltarak saçı daha esnek hale getirmek için hafif bir saç yağı kullanmayı deneyebilirsiniz. Şekillendirme sonundaysa kalıcılığını artırmak için güçlü bir saç spreyi uygulayabilirsiniz. Kuru şampuanlar da yine hacim için kullanılabilir. 

Dyson Airwrap’i kullanırken dikkat etmeniz gereken saçlarımızı hafif nemli haldeyken şekillendirmek. Bunun için ön kurutucu başlığı kullanabilirsiniz.

Sezonun öne çıkan modelleri neler? Nasıl saçlar tercih edebiliriz? 

Doğal ve sağlıklı görünen saçlar, her daim kadınların favorisi. Yaz döneminde özellikle doğal saçlar, plaj dalgaları çok revaçta olacak. Yazla birlikte artık planlar yaparken, özelleştirilmiş saç kesimleriyle sıkça karşılaşacağımızı düşünüyorum. Bandana gibi saç aksesuarlarıyla tamamlanan saçlar, sıkı topuzlar ve cesur kahküllerin eşlik ettiği küt modeler bu senenin vazgeçilmezlerinden. 

2021’in saç rengi trendleri neler? 

Bu sene özellikle saçların ön kısımlarındaki ince birer tutamı ya da kısa perçemleri saç renginden birkaç ton daha açık renge boyamak oldukça ravaçta. Güneşten açılmış gibi görünen saçlar kadınların her zaman favorilerinden. Bu nedenle doğal renge ışıltı katan ara saç renkleri çok seviliyor. Ten rengine göre tarçın tonlar, küllü kızılllar, sıcak kahveler de yine trend renklerden. 

Neden Dyson Airwrap’i seviyoruz? 

Yapılan araştırmalara göre kadınlar, Airwrap saç şekillendiricinin saça zarar vermemesi, tüm saç tipleri için uygun, elde kolay bir şekilde kontrol edilebilir ve birçok fonksiyona sahip olması, doğal ve şık bir görünüm kazandırması, çok sık seyahat edenler için vazgeçilmez olması ve estetik bir tasarıma sahip olması nedeniyle seviyor. Özellikle yüksek ısı nedeniyle kötü tecrübe yaşayan kadınlar için Dyson Airwrap bir cazibe unsuru. Aynı zamanda kuaföre gitme ihtiyacını azaltması da tercih edilme sebeplerinden. Saçların özellikle yazın ısıdan zarar görmesini önlemek ve saç renginin canlılığını korumaya yardımcı olması da en sevilen yönlerinden.

Gittiğiniz her yerde kendi kuaförünüz olmak için Dyson’ın bu şık ve kullanışlı seyahat çantasıyla Airwrap’i kolaylıkla ve güvenle yanınızda taşıyabilirsiniz.


Bunları Biliyor Muydunuz? 

  • Ortalama bir insan kafasında 80.000 - 150.000 saç teli vardır.
  • Saç, insan vücudundaki en hızlı çoğalan ve kemik iliğinin ardından vücutta en hızlı büyüyen ikinci dokudur.
  • Saç, saç derisini terk ettiğinde ölür, zarar gördükten sonraysa iyileşemez.
  • Bir saç teli 2 kg ağırlığa kadar taşıyabilir.
  • Erkek ve kadın saçı arasında büyüme döngüsü ve yapısı açısından fark yoktur.
  • Tek bir saç telinde 14 farklı element bulunur. Bu 14 elementten biri altındır.
  • İnsan vücudundaki her saç telinin kendine özgü siniri, kan akışı ve kası vardır.
  • Saçın gördüğü hasarı ve sene içinde zayıflamasını göz önünde bulundurduğumuzda, saçlarımızın uzaması 2’den 6 yıla kadar sürer.