HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM

Perçem saç stili hakkında ipuçları...

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 13 Mayıs 2022
HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM Getty Images

Saç kesim stillerinden biri olan perçem, yüzün ön kısmında saça verilen şekildir. Alnı kapatan, yüzün ifadesini değiştiren ve daha canlı bir hava katan perçem, genellikle saçını kestirmeyi göze alamayan kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilir. Perçemin kesim stiline göre birden fazla modeli vardır. Gelin, perçem modellerini genel olarak inceleyelim.

✤ Uzun Perçem
Sıklıkla kaş hizasında biter ve bu kesimde kaşlar genelde görünmez. Özellikle oval yüzlü kullanıcıların tercihi olan bu model, kullanıcıların elmacık kemiklerinin dikkat çekmesini sağlar. Ayrıca kıvırcık saç tipine en çok yakışan perçem modelidir.

✤ Kısa Perçem
İnce telli saçların daha havalı görünmesini sağlayan kısa perçem modelinde, saçın uzunluğu kaşın 1cm kadar yukarısındadır. Yuvarlak yüz tipine sahip kullanıcılara çok yakışan bu model, genelde kısa saçlara uygulanır. Kısa alına ve yüze sahip kullanıcıların yüzleri, kısa perçem modelinde daha uzun görünür.

✤ Yan perçem
Son yılların trend perçem modellerinden olan yan perçem, hemen hemen her yüz tipine uyum sağlar. Bu da yan perçem modelinin çok tercih edilmesini sağlıyor. Ayrıca yan perçem modeli, hem sağa hem de sola yatırılarak kullanıldığı için, kullanıcılara farklı saç stilleri denerken de kolaylık olur.

✤ Perde Perçem
En çok kullanılan perçem modeli ise perde perçemdir. Perde perçem, yüze çapraz düşen bir kesimdir ve uzun kaküllerin ortadan ayrılarak yanlarda da da uzaması ile yapılır. Görünüm olarak da perdeyi andırır ve her yüz tipinde rahatça kullanılır.

✤ İkili Perçem
İkili perçem modeli de perde perçeme çok benzer ve alnın tam ortasından perçem ayrılır. Ayrıca ayrım noktasında kısa olan kesim, elmacık kemiklerine doğru daha uzundur. Özellikle yuvarlak yüz şekline sahip kullanıcıların tercihi olan bu kesim stili, uzun yüz görünümüne sahip olmaya yardımcı olur.

✤ Katlı Perçem
Katlı perçem modeli, genellikle dalgalı saçlara sahip olan kullanıcıların tercihidir ve bu stilde perçemlerde dalgalıdır. Bu da kullanıcılara cool bir hava katar.

✤ Düz katlı Perçem
Düz katlı perçemli kesim modeli, genellikle saçlarını düz kullanan kullanıcıların tercihidir ve bu model ile şık bir görünüm kazanmak mümkündür.

✤ Hareketli Perçem

Hareketli perçem modeli, katlı saç kesimi ile çok uyumludur.

Perçem Kestirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Perçem kesim stili, saçlarını hareketlendirmek ve görünümüne heyecan katmak isteyen kullanıcıların tercihidir. Perçem doğru modelde kesilmezse, çirkin bir görüntüye neden olur. Bu nedenle perçem kestirirken bazı detaylara odaklanmak gerekir.

 
Alın büyüklüğü göz önünde bulundurularak perçem modeline karar verilmelidir.
 
Yüz tipine en çok yakışan perçem modellerinin neler olduğunu araştırmak ve bu doğrultuda perçem modeline karar vermek önemlidir.
 
Kıvırcık saça sahip kullanıcılar için en uygun model, uzun perçem modelidir. Bu kesim stili, kullanıcıların saç boyu ne olursa olsun kıvırcık saçlar için en uygun model olarak görülebilir.
 
Perçemlerini hacimli kullanmak isteyen kullanıcıların perçem kesim stilini biraz uzun seçmesi, volümlü saça sahip olmasına neden olur.
 
Perçem kestirme konusunda ikilemde kalan uzun saçlı kullanıcılar, saçlarını topuz yaparak topuzun uç kısmındaki saçlar ile hangi perçem modelinin kendisine daha çok yakışacağını deneyebilir.

Perçem, kakül ile çok karıştırılan bir kesim stilidir fakat perçemle kakül arasında bariz farklar bulunur. Öncelikle kakül alnın tamamını kaplayarak genellikle küt bir şekle sahiptir. Perçem ise asimetrik bir görünüm sunar. Katlı kesilen perçem modelleri, kaküle oranla avantajlı kullanıma sahiptir ve perçemli saçlar daha doğal görünür. Her yüz tipi için farklı bir modeli olan perçem, kaküle göre çok farklı kesim stiline sahiptir. Perçem daha cesur bir seçimdir ve perçemli saç modelleri daha çok ilgi çeker.

İlham alabileceğiniz perçemli saç modellerini inceleyebilirsiniz.

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 0
1

Millie Bobby

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 1
2 Getty Images

January Jones

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 2
3 Getty Images

Lucy Boynton

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 3
4 Getty Images

Emma Roberts

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 4
5 Getty Images

Jasper Polish

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 5
6 Instagram

@hoskelsa

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 6
7 Instagram

@matildadjerf

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 7
8 Instagram

@negin_mirsalehi

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 8
9 Instagram

@realbarbarapalvin

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 9
10 Instagram

@sarasampaio

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 10
11 Getty Images

Madonna

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 11
12 Getty Images

 Claudia Schiffer

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 12
13 Getty Images

Kristen Bell 

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 13
14 Getty Images

Emilio Pucci Runway

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 14
15 Getty Images

Marion Cotillard 

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 15
16 Getty Images

Rihanna

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 16
17 Getty Images

Cambridge Düşesi Catherine 

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 17
18 Getty Images

Alexa Chung

HAVALI SAÇ HAMLESİ: PERÇEM / 18
19 Instagram

@sydney_sweeney


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.