RÖPORTAJ: SHAKIRA VE JENNIFER ANISTON'IN KUAFÖRÜ MICHAEL CANALE'YE MERAK ETTİKLERİNİZİ SORDUK

Jennifer Aniston'ın 20 yıllık kuaförü, Friends'in ilk yılından itibaren ışıltılı saç renginin sorumlusu Michael Canale'yle özel röportajımızı okumalısınız.

Hollywood'da saç rengi denince ilk akla gelen isimlerden Michael Canale, Jennifer Aniston'ın saç renginden 20 yıldır sorumlu. Canale'nin diğer müşterilerinden Penelope Cruz, Shakira, Kate Hudson, Olivia Wilde, Carolyn Murphy, Heidi Klum da saç renkleriyle ilham olan isimler. Michael Canale'ye hem ünlü müşterilerini hem de ortak saç rengi problemlerimizin çözümlerini sorduk. 

Röportaj: Deniz Ünaldı Yıldırım

ELLE:  Jennifer Aniston, son yirmi yılın en büyük saç ikonu ve onun harika saç renginden siz sorumlusunuz. Saçlarımızı sürekli olarak açarken ve ışıltı atarken aynı zamanda nasıl onunki gibi sağlığını koruyabileceğimiz hakkında birkaç tavsiyede bulunabilir misiniz?

Michael Canale: Bugünlerde saç sağlığınızı korurken saçınızı her 5 haftada bir boyayacak bir renk uzmanı bulmak çok kolay değil. Tutarlı ve bilinçli, gerçek bir renk uzmanı bulmalısınız. 1995'te Jennifer için ısı ile aktive olan bir saç parlatıcısı yaptım. Bunu, saç rengini korumak ve parlaklığı arttırmak için kullandık. Yakın bir zamanda müşterilerim evlerinde de kullanabilsinler diye bu ürünün, ısı aktivasyonuna ihtiyaç duymayan bir versiyonunu geliştirdim. Bu parlatıcı, ısıya ihtiyaç duymadığı gibi diğer Canale ürünleri ile kullanıldığında 20 şampuanlamaya kadar etkisini koruyor, UV korumasına sahip ve saçın genel parlaklığını arttırıyor.

ELLE:  Jennifer'ın saç gurularından oluşan ekibi (Siz ve Chris Mcmillan) 20 seneden fazla süredir hiç değiştirmedi. Çok sadık bir insan gibi görünüyor. Onunla çalışmaktan keyif alıyor musunuz?

M.C: Jennifer ile çalışmak her zaman bir zevk, birbirimize karşılıklı olarak saygı duyuyoruz. Chris kesimini değiştirdiğinde ben de renkte biraz değişiklik yapmayı seviyorum. Üçümüz, şu anda yaptığı ya da üzerinde çalıştığı şeye bakarak, hedeflediğimiz görüntüye ulaşmak için birlikte çalışıyoruz.

ELLE:  Onunla en değerli anınızı bize anlatabilir misin?

M.C: Kendi saçlarını çoğu kuaförden daha iyi fönleyebildiğini fark ettiğim an! Her zaman çok mütevazi ve kendi kendine yetmeye çalışıyor. Bu yüzden de çok başarılı.

ELLE: 2020'nin en büyük saç rengi trendleri neler?

M.C: Bu senenin en büyük saç rengi trendleri; altın tonları ve bebek sarısı. Ben her zaman doğal bir görünümden yanayım. Bu sadece bir trend değil, hiçbir zaman modası geçmeyecek bir şey, bir klasik. Çoğu cilt  tonunda çok sert görünen ve kontrolü zor ana renkler yerine saç rengini açmak ve saç rengini aşağı çekmek için ışıltı teknikleri kullanıyorum.

ELLE:  Saç rengini değiştirmek için kullanılan papatya ve diğer doğal çözümler hakkında ne düşünüyorsunuz? Güvenli ve doğal renklendirme için önerileriniz nelerdir?

M.C: Saç renginizi değiştirmek için doğal çözümler kullanmak, hamile kadınlar ve sağlıklı yaşamı tercih eden insanlar gibi kimyasallardan korkan ve genel olarak onlardan kaçınmak isteyenler için harika bir seçenek. Uygulaması en az etkili seçenek çünkü kontrol edilebilir değil. Kına, saçları doğal olarak renklendirmenin en iyi yoludur. Ceviz gövdesi, havuç suyu, pancar suyu, nar gibi katkı maddelerini kullanabilirsiniz. Daha etkili bir renk elde etmek için, saf kına da kullanılabilir.

ELLE: Kate Hudson da çok büyük bir saç ikonu, hamileyken saçını mükemmel ışıltıyla her zamanki sarısıyla tutmayı nasıl başardınız?

M.C: Kate'e en güvenli ışıltı tekniğini uyguladım. Kullandığım renklendirme ürünlerinin saç derisine temas etmemesine ve onu iyi havalandırılan bir alanda ağırladığımdan emin oldum. Bu, onu güvende hissettirirken en iyi saç rengine sahip olmasına olanak sağladı ve bana tam kontrol verdi.

ELLE: Hollywood'un en ünlü isimlerine, en güzel karamel ve sarı tonlarda saçlar yapıyorsunuz. Ama herkes size gelemiyor. Işıltıları ve rengi korumak için tavsiyeniz nedir?

M.C: Her zaman yeni müşteriler alıyorum. 9 farklı şehirde çalışıyorum ve daha yeni Washington DC bölgesinde Güven Salon ve SPA adlı yeni bir yerde çalışmak için Türkiye'den arkadaşlarımla bir araya geldim. Saç rengine iyi para harcayacaksanız, parayı iyi saç ürünlerine harcayın! Canale saç ürünleri, saçları sağlıklı ve güzel tutmak üzerine yaratıldı. Oksidasyonla savaşarak saç renginizin süresini uzatıyor.

ELLE:  Açık renkli saçlarınızın yeşermesini veya sararmasını nasıl önleyebilirsiniz?

M.C: Saçlarınızın açıldıktan sonra yeşermesini ve sararmasını engellemek için, saç renginizin kullanım süresini arttıracak harika bir şampuanımız var. Canale Cleanse, saç renginizi bozmadan temizlemenizi sağlayan en hafif ve en güvenli şampuan. Sıcak sudan, klorlu sudan, kuyu suyundan uzak durun, çünkü bu sular saçlarınızı kırılgan ve kuru hale getiren bakır ve mineraller içeriyor. Ayrıca açıcı kullanırken, bunu düzgün yapmazsanız açtığınız renk sarararak çabuk solacaktır. Saç ürünleri ne kadar sert olursa renk o kadar hızlı değişir.

ELLE: Bir kişi cilt tonuna en uygun saç rengini nasıl seçebilir?

M.C: Öncelikle alt tonun sıcak mı, soğuk mu olduğunu anlamak gerekir. Damar rengini görmek için bileğin iç tarafına bakıyorum. İki seçeneğiniz var; mavi veya yeşil. Mavi, soğuk alt ton yeşil ise sıcak alt ton anlamına geliyor. Soğuk alt tonluysanız daha küllü renkler ve daha da soğuk tonlu ışıltılar tercih ediyorum. Eğer daha sıcak alt tona sahipseniz, bal, altın ve karamel renklerini seçmelisiniz. Bugün birçok insan sprey solaryumlu olduğu için, gerçek cilt tonları yerine göz renklerini belirginleştirecek renkler seçmek iyi bir yol. Jennifer Aniston altın tonlu biri ama göz rengini ortaya çıkartmak için, benim imzam olan kum rengi ışıltıları ve Canale Cool Blue saç parlatıcısını yüzünün çevresinde kullanıyorum.

ELLE:  Penelope Cruz da müşterilerinizden biri. Harika ışıltılar ile çok parlak ve tam kararında koyu kahverengi saçlara sahip. Gerçek bir karakteri var gibi. Bize onun renginin sırrını söyleyebilir misiniz?

M.C: Penelope'ye doğal saç rengini daha da belirginleştirmek için kağıt inceliğinde ışıltılar attım. Bu benim en sevdiğim tekniktir; zaten muhteşem olan saç rengini almak ve sadece onu daha da belirginleştirmek. Koyu esmerler için harika bir numara.

ELLE:  Bir kuaförden en iyi rengi almak için ne yapmalıyız?

M.C: Yanınızda bir fotoğraf getirebilir ya da bugüne kadar yaptıkları saç renklerine göz atmak için sosyal medya hesaplarına bakabilirsiniz. İyi bir üne sahip salonları tercih edin.

ELLE: Kullanım süresini arttırmak için kullanılabilecek bir ışıltı tekniği var mı?

M.C: Daha az ışıltı demek saç renginin daha uzun süre kullanılması demek. İşte bu yüzden doğal saç rengini belirginleştirecek işlemler yapmak, uzun kullanım düşünüldüğünde harika bir çözüm.

ELLE:  Koyu kahverenginden sarıya dönerken parlaklığı korumanın ve saçları iyi durumda tutmanın bir yolu var mı?

M.C: Canale ürünleri! Parlatıcılar ve iki yumuşatıcı saç kremi (Soften ve Soften Plus), saçlarınızı içten dışa ve dıştan içe yeniler. Saçlarınızı korumanıza yardımcı olacak iyi ürünler kullanın.

ELLE: Yanmış bir saçı onarmanın bir yolu var mı?

M.C: Yanmış ışıltılar en kötüsü! Balyaj teknikleri çok agresif ve oldukça sert. İnsanların ek kullanmalarına ve saçlarını kestirmelerine sebep oluyorlar. Hiçbir saç kesimi, kötü veya zarar görmüş saçta güzel durmaz. Neden zarar görmüş saçlarınızı tutasınız ki!

ELLE: Ürünleriniz hakkında bana ne söyleyebilirsiniz? En çok satan ve herkesin sahip olması gereken ürününüz nedir?

M.C: Yapılan testlere göre Canale ürünleri, saçlarınızın rengini korurken diğer ürünlere kıyasla %50 daha az kimyasal hasar verir. En sevdiğim ürüne gelince, en yeni iki ürünümden Soften Plus. Bu ürün, saçınızı tekrar yapılandırırken ona gereken nemi sağlıyor. Diğer bir favorim ise yeni çıkan saç parlatıcıları. Bu parlatıcılar, 20 şampuanlamaya kadar etkisini yitirmiyor, UV korumasına sahip ve cildinizin alt tonuna uyum sağlıyor.

ELLE:  Kaç salonunuz var? Zamanınızı salonlarınız arasında nasıl bölüyorsunuz? Sizden randevu almak çok zor mu?

M.C: Üç salon ve altı pop-up salonum var; Beverly Hills Palisades West Hollywood Costa Mesa San Diego San Francisco Dallas Chicago New York ve Washington DC! CanaleSalon.com web sitesinden, salonlarımın lokasyonlarını ve hangi tarihte hangi salonda olacağıma bakabilirsiniz. Nerede olacağımı bildiğiniz sürece benden randevu alabilirsiniz! Salonlarım ve seyahatlerim arasında hayır kurumlarını bir araya getirmekten hoşlanıyorum! Güçlü insanları bir araya getirmeyi ve kalbime yakın hissettiğim sosyal sorumluluk konularında yardımcı olmayı seviyorum. Aynı zamanda Rootlight.com ile de çalışmaktayım. Doğu Naam yoga uygulamasının yayılmasında onlara yardım ediyorum.