SAÇ DÖKÜLMESİNE NE İYİ GELİR?

Bir çok kişinin problemi olan saç dökülmesi için ne yapabilirsiniz?

Saç dökülmesi, birçok kullanıcının saç problemlerinden biridir ve saç dökülmesine neden olan birden fazla etken vardır. Öncelikle vitamin eksikliği ve yetersiz beslenme saç dökülmesine yol açar ve demir eksikliği olan kullanıcıların saçları daha çok dökülür. Öte yandan yoğun bir iş temposu ve bundan kaynaklanan stres de saçların daha çok dökülmesine yol açar. Ayrıca güçsüz ve ince saçlar da çevresel faktörlere ve kirliliğe karşı daha çok hassasiyet gösterdiği için daha kolay dökülür. 

Protein, B veya A vitamini eksikliği de saç dökülmesine yol açan nedenlerden biridir. En önemli ve kullanıcıların en çok muzdarip olduğu saç dökülme problemi, belli başlı bitkisel tedaviler ile halledilebilen bir problemdir. Ancak bu noktada stres faktöründen uzak durarak kullanıcıların saçlarına gereken ilgiyi göstermesi gerekir. Saç dökülmesine iyi gelen bazı bitkiler vardır ve bunlar şöyle sıralanabilir...


Yeşil yapraklı bitkiler olarak da adlandırılan ıspanak, roka, pazı saç dökülmesine iyi gelir. Bu bitkilerin içerisinde yer alan demir oranı, vücudun ihtiyaç duyduğu demir eksikliğini büyük oranda karşılar ve bu da saçların zamanla dökülmesini durdurarak saçları güçlendirir.

C vitamini açısından oldukça yüksek olan portakal, mandalina, greyfurt, karpuz gibi meyveler, kullanıcıların bağışıklık sistemini güçlendirir ve çevresel faktörlere karşı da saçları korur.

E vitamini açısından zengin besinlerin düzenli olarak tüketilmesi de saç dökülmesine iyi gelen şeylerden biridir. Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler, vücudun ihtiyaç duyduğu E vitamini ihtiyacını karşılar ve bu da saçları güçlendirir.

Doğal besinlerden biri olan yoğurt, saç diplerini besleyen ve saçların sağlıklı uzamasını sağlayan en önemli yardımcılardandır. Yoğurdun içerisinde bulunan protein ve kalsiyum, düzenli yoğurt kullanımında saçların da eski sağlığına kavuşarak daha az dökülmesini sağlar. Ayrıca protein açısından zengin olan tavuk, hindi gibi gıdalar da vücudun protein ihtiyacını karşılayarak, saçları güçlendirir.

Havuç ve sarımsak da saç dökülmesine iyi gelen gıdalardan biridir. Özellikle sarımsak ve sarımsak özlü bakım ürünleri, saç diplerini kökten uca kadar besleyerek, saçların dökülmesini en aza indirir.

Bitkisel içerikler ile saç dökülmesine karşı etkili sonuç
Saç dökülme problemine karşı aktif olarak kullanılan bitkisel içeriklerden biri de çeşitli yağlardır. Bitkisel yağlar veya bitkisel kürler, düzenli olarak kullanıldığında ve saç bakımı yapıldığında, etkili sonuç almak mümkündür. Saç dökülmesine iyi gelen bitkisel yağlardan bazıları ise şöyle sıralanabilir...


Badem yağı, E vitamini içerdiği için haftada bir defa saça uygulanarak kullanılması, kısa süre içerisinde gözle görülür sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Lavanta yağı, kaynar suya ilave edilerek 5 dakika kaynatılır ve soğuyan suda saçlar yıkanarak belirli bir süre beklenir. 2 haftada bir uygulanan bu karışım sayesinde kısa süre içerisinde gözle görülür sonuçlar elde edilir.

Bitkisel yağlardan biri de hindistan cevizi yağıdır. Bu yağ içerisinde bulunan mineraller saçları besler ve düzenli kullanımda saç dökülmesi problemi ortadan kalkar.

Saç dökülme problemlerinden en etkili sonuç veren yağlardan biri de argan yağıdır. Bu yağ, düzenli kullanımda saçların kopmasını ve güçlenmesini sağlar.

Çam terebentin yağı, en az haftada bir kez saçlara sürülür ve yaklaşık olarak 30 dakika sonra saçlar durulanır. Saçları besleyen bu ürün, zamanla saç dökülmesi problemini en aza indirir.

Bitkisel yağlardan en önemlisi ise zeytinyağıdır ve diğer bitkisel yağlar ile veya tek kullanılan zeytinyağı, saçların kuruluğunu önleyerek, saçları nemlendirir ve saçların parlamasını sağlar. Saça haftada en az bir defa zeytinyağı sürülmesi, uzun vadede saç dökülmesine karşı en etkili yöntemlerden biridir.