SAÇ KABARMASINA 5 DOĞAL ÇÖZÜM

Büyük bir özenle hazırlanan saçların kabarması can sıkıcı durumlar arasında yer alıyor. Saç kabarmasını önlemenin de bazı yöntemleri bulunuyor. İşte kabarmayı önlemek için etkili 5 doğal çözüm...

ÖZGE ÇOLAK 17 Haziran 2023
SAÇ KABARMASINA 5 DOĞAL ÇÖZÜM iStock

Saç Neden Kabarır?

Saçın kimyasındaki bozulmalar, cilt kuruluğu, aşırı stres gibi farklı pek çok etken kabarmaya neden oluyor. Saç kabarıklığı, vücuda aşırı enerji ve elektrik yüklenmesi sonucunda da ortaya çıkabiliyor olsa da kimyasal nedenler de bu durumu etkiliyor.

Kabarmadaki önemli etkenlerden biri de nem oranı ve saçın yapısı oluyor. Kıvırcık, kalın telli saçların daha fazla elektriklendiği araştırmalarla sabit olsa da neme karşı ince telli ve düz yapıdakilerin de kabarabildiği görülüyor. 

Özellikle aşırı yıpranmış, düzenli bakımı yapılmamış, aşırı ısıl enerjiye ve kimyasala maruz kalmış saçların çok daha fazla kabardığını görebilmek mümkün oluyor. Kabarıklığı önlemek için öncelikle sağlıklı bir bakım rutini oluşturmak gerekiyor. Bu rutinin dışına ekstrem durumlar haricinde çıkmadan bakımı eksiksiz uygulamak da oldukça önem taşıyor. 

Tüm adımların uygulanması halinde saçtaki kabarıklığın önüne geçilebiliyor. Aksi takdirde bozulmuş olan saç kimyasının tepkime gösterdiği ve kabarma, kırılma, cansızlaşma gibi reaksiyonlar verdiği görülebiliyor.

Saç Kabarıklığına Ne İyi Gelir?

Saç kabarmasını önlemek için öncelikle düzenli olarak uygulanan rutinleri gözden geçirmek gerekiyor. Saç tipine uyumlu bir şampuan, bakım kremi ve yağı bulmak ve saçı belirli periyotlarla ılık suda yıkamak banyodan sonra saç kabarmasını önlemek için öncelikli adımlardan biri oluyor.

Saça kimyasal maddeler sürülmemesi ve yıpranmış kısımlar ile vedalaşılıp düzenli olarak kestirilmesi de dinamiği olumlu yönde değiştirmeye imkan tanıyor. Cansız görünümün önüne geçmek için belirli aralıklarla saçın kırıklarını aldırmak oldukça etkili bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Doğal maskeler, besleyici yağlar ve köpüklerin kullanımı da kabarıklığın önüne geçmeyi sağlıyor. Bunların haricinde stresten uzaklaşmak, saçları ısı ile kurutmak yerine havlu ile nemini alıp doğal yollarla kurumaya bırakmak gibi farklı yöntemler de kabarıklığın giderilmesinde etkili oluyor. Tüm bu adımları düzenli bir şekilde uygulayarak kabarıklığın önüne geçmek, saçı doğal olarak beslemek ve aynı zamanda onarmak da mümkün hale geliyor. 

Saç Kabarmasına 5 Doğal Çözüm

Büyük bir özenle hazırlanan saçların elektriklenmesi, kabarması can sıkıcı durumlar arasında yer alıyor. Elbette saç kabarmasını önlemenin de bazı yöntemleri bulunuyor. İşte kabarmayı önlemek için etkili 5 doğal çözüm:

  • Susam Yağı: Saçınızdaki kabarıklığı almak için en etkili yöntemlerden biri susam yağı sürmek olarak öne çıkıyor. Pek çok kişinin bilmediği bu öneri sayesinde kabarıklığı yatıştırmak mümkün oluyor. Saç kabarmasının önüne geçebilmek için kullanılan susam yağı, besleme, uzatma ve güçlendirme noktasında da etkili oluyor. 

  • Elma Sirkesi: Dışarıda veya evde saç kabarması nerede olursa olsun herkesin canını sıkıyor. Kabarmayı önlemenin bir diğer doğal çözümü ise elma sirkesi olarak biliniyor. Eğer kokusundan rahatsız oluyorsanız sirkeyi şampuanınızın içine koyarak kötü kokuyu seyreltebilirsiniz. Bu sayede hem kötü kokuyu engellemek hem de saçı besleyerek kabarmanın önüne geçmek mümkün oluyor.

  • Argan Yağı: Saça verdiği besinler ve gelişimi için olan katkıları saymakla bitmeyen argan yağı, özellikle kıvırcık saç kabarmasının önüne geçmekte bire bir etkiye sahip oluyor. Aşırı elektriklenme veya nemlenme, diplerin kuru kalması gibi problemlere bağlı olarak gelişen kabarma için argan yağı mucizevi bir etki bırakıyor.

  • Pirinç Suyu: Özellikle Kore bakım dünyasının en etkili ve doğal yöntemlerinden biri olarak pirinç suyu öne çıkıyor. Saçları beslemesi, yatıştırması ve daha yumuşak hale getirmesi ile bilinen pirinç suyu da kabarıklığı engellemenin doğal yolları arasında yerini alıyor. Özellikle banyodan sonra meydana gelen kabarmayı önlemek için duşta pirinç suyu kullanmak son derece faydalı oluyor.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.