Saç Renginizi Koruyun!

İşte size kolayca uglulayabileceğiniz birkaç ipucu.

Yaz denince ilk akla gelen şeyler Güneş ve sudur. Yazın eğlenceli kısmını oluşturan bu ögeler ne yazık ki boyalı saçlarda büyük tahribata neden olurlar. Sudaki klorun ve şampuanların saç boyasına olan kötü etkilerinin yanı sıra yaz aylarında klor içermeyen doğal suların dahi saç boyasına olumsuz etkileri vardır. UV ışınları ise saç boyası ile çoktan hassaslaşmış olan saç protein yapısını bozar. Bu olumsuz etkileri azaltmak için saçları güneşten korumak ve çok sıkça yıkamamak çare olabilir. Ancak kumsalda ya da güneş altında bulunmanız gereken yerlerdeyseniz saç renginizi nasıl korumalısınız? İşte size birkaç öneri.

Şampuansız Şaç Temizliği
Kérastase stil danışmanı Ashley Javier, eğer saç temizliğinde şampuan kullanılmayacaksa bunun yerine saç kremi ve ılık su ile saçların temizlenebileceğini söylüyor. Saç kremleri şampuanda alıştığınız temizlik hissini vermeyebilir ancak içerdiği yumuşatıcılar sayesinde kuru ve yıpranmış saçlarınızın nem oranını dengeleyecek ve saç boyanızın akmasını engelleyecektir. Javier, saç rengini korumada daha iyi sonuç verdiği için özellikle besleyici içeriğe sahip saç kremlerini öneriyor. Şampuan kullanacağınız günlerde ise mümkün olduğunca az köpüren ve kısa durulama süresi gerektiren ürünleri tercih etmenizde fayda var.

Şampuan kullanmayacağınız günlerde ise saçınızı su ile temas ettirmemek en etkili çözümlerden biri. Yağ emici özelliğe sahip saç pudralarının etkisini hafife almayın. Bunun yanında bebek pudraları ile temizlik de aynı etkiyi yaratarak saçlarınıza canlılık getirecektir.