SAÇ ŞEKLİNİZİ HEMEN DEĞİŞTİRMEYİN

Kuaföre gitmeden önce rüyalarınızdaki saç kesimine karar verdiniz mi?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 01 Şubat 2015
SAÇ ŞEKLİNİZİ HEMEN DEĞİŞTİRMEYİN
Saçlar ruhumuzun aynasıdır. Güzelliğimizin de önemli bir parçası... Kendimizi iyi hisettirir. Biz kadınlar daraldığımızda, bunaldığımızda kendimizi kuaförde buluruz bir anda. Berbat bir günümüzü harika bir güne çevirebilir kuaförden yeni çıkmış saçlar. Ancak yanlış bir saç kesimi de bizi günler süren pişmanlık hissine götürür. Mükemmel bir görünüm ve profesyonel olarak saç kesimi yaptırmak isterseniz size 5 adımda yardımcı olabiliriz:

1) Yüzünüzün şeklini iyi tanımalısınız.


Öncelikle yüz şeklinize karar vermekle başlanmalı. Böylece hangi tarz kesimin size daha iyi gidebileceğini bulabilirsiniz. Yuvarlak bir yüzünüz varsa katlı saçları tercih edin. (Gwnyneth Paltrow, Cameron Diaz)


Yüzünüz oval ise şanslınız. “Oval yüz her türlü saç modelini kaldırır” der saç stilistleri. Eğer elmacık kemiklerinizin dikkat çekmesini isterseniz kahkül tavsiye edilir. (Jessica Alba, Rihanna, Kim Kardashian) 


Yüzünüz kalp şeklindeyse, düz kesimlerden uzak durun deriz. Genelde saçınızı açık bırakmaya da özen gösterin. (Victoria Beckham, Jennifer Aniston)


Yüzünüz kare ise, yüzü çerçeve içine alan bir kat kesimi tam size göre. Saçlarınızı tek tarafa ayırarak da elmacık kemiklerinizi ön plana çıkartabilirsiniz. Böylece daha yumuşak bir görüntünüz olur. (Jessica Simpson, Demi Moore)


Eğer geniş bir alnınız var ise de kahküller kurtarıcınız olacaktır.~ 2) Saçınızın yapısını iyi bilmeniz gerekir.


Kıvırcık ve sık bir saç yapınız var ise hiçbir kesim saçlarınızı Oliva Wilde'inki kadar seksi ve çarpıcı hale getiremez. Kıvırcık saçları çok kısa kestirmemeye özen gösterin deriz. Aynısı tersi durum için de geçerli. Düz ve ince saç yapınız var ise Beyonce' nin saçları kadar bir volüme asla sahip olamazsınız. Ancak daha katlı modeller tercih ederek, saçlarınızı daha gür ve hacimli gösterebilirsiniz. En ideali, sizin saç yapınıza benzer saçlara sahip ünlülerin fotoğraflarından örnek olarak yanınızda kuaföre götürün. Kuaförünüz aklınızdaki modeli böylece daha iyi anlayacaktır.

3) Gerçekçi beklentilere sahip olun.


Her seferinde bir ünlüden esinlemeyi deniyorsunuz ve saçınız her geçen gün daha da uzuyor. Şunu bilin ki kimse elinde bir fön makinesi ile tüm gün sizinle olamaz. Kuaföre gittiğinizde de gerçekçi olun. Kuaförünüz ile sizin için en iyi ne yapılabilir üzerine bir fikir alışverişi yapın. Hangi modeli daha rahat kullanacak ve bakımı da görünümünü de daha kolay tutabileceğiniz bir seçimi yapın.

4) Hayat tarzınızı hesaba katmayı unutmayın.


Her gün kuaföre gidecek vaktiniz yok ama yine de saçlarınızı yıkayıp çıkınca da güzel bir görünüşe sahip olma isteğinizi göz ardı etmeyin. En iyi saç modeli, saçınızı kabartmadan ya da sürekli taramadan bile mükemmel gösteren modeldir.

5) Gerçekten hazır olun. 


Saç kesimini değiştirmeye gerçekten hazır olduğunuza emin olun. Tabii ki, uçlarından kestirmekten bahsetmiyoruz. Ama 30 cm lik bir kesim olacaksa emin olun ki bunun uzunca bir süre geri dönüşü yok.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.