SAÇLAR DİSİPLİN ALTINDA

SAÇLAR DİSİPLİN ALTINDA

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 01 Kasım 2014
SAÇLAR DİSİPLİN ALTINDA


Dalgalı, kıvırcık veya düz... Saçlarımız nasıl olursa olsun çoğu kadının ortak bir hayali var, o da sağlıkla parlayan, hafif, akıcı ve pürüzsüz saçlar. Kérastase'ın yeni “Discipline” serisi, bu hayali gerçekleştiriyor ve saçları disiplin altına alarak uyum içinde hareket etmelerini sağlayan Morpho- Keratin bakımıyla, şekillendirirken kalıp gibi bir sonuç değil, kusursuz hareketlilik elde etmek isteyenler için çözüm sunuyor. Saçlarda kimyasal bir etki yaratmadan, 10 şampuanlamaya kadar kalıcı kontrol sağlayan salon servisinin yanı sıra ev bakım ürünleriyle de fön ve şekillendirme süresini azaltan serinin yüzü Diana Vishneva. Baş balerin, ELLE'e özel verdiği röportajda balenin, disiplinin ve saçın hayatındaki önemini anlattı.

Dans dünyasında sizi diğerlerinden ayıran, eşsiz kılan nedir?


Kendimi başkalarıyla kıyaslamayı sevmiyorum; bir sanatçı olarak sadece doğru olduğunu hissettiğim şeyi yapıyorum. Tek korkum günün birinde her şeyi başardım düşüncesine kapılmak. Çünkü bu, olduğun yerde saymak ve kendini geliştirme, öğrenme sürecinin sona ermesi demek. Gelişmeye devam etmek ve sınırlarımı zorlamak adına sürekli yeni atılımlarda bulunuyorum. Saint Petersburg'da her balerinin hayalini kurduğu bir eğitim aldım. Şimdiyse bunu, hayal gücünün tek sınır olduğu sanatımda yeni çığırlar açmak için kullanıyorum. Kendi performansımı değerlendirmek bana düşmez, fakat eleştirmenler ışık saçtığımı, bedenimin inanılmaz akıcılıkta hareket ettiğini söylediğinde dans diyarında yaptığım yolculuğun başkaları tarafından güzel algılandığını anlıyorum.

Disiplin sizin için ne ifade ediyor?


Hayatım disiplin üzerine kurulu. Altı yaşında dansa başladım ve ardından kendine özgü bir sihri olan, yolu onunla kesiştiği anda dönüşüme uğramanızı sağlayan Vaganova Ballet Academy'ye gittim. Tüm o ağır çalışma temposu ve strese rağmen tüm çocuklar bu “büyülü krallık”- ta kalmak için can atardı. Ancak mezuniyet yılı geldiğinde yalnızca üç kişi bunu başarabilmiştik. Baleye başladığımdan beri günde 10 saat çalışıyorum. Bugünün işini yarına bırakma derler, bu söz benim karakterimi özetliyor. En küçük bir hareket detayı için bile o gün mükemmeli yakaladığımı hissedene kadar durmaksızın çalışırım.

Peki ya güzellik?


Güzellik uyum demektir ancak sadece dış görünüşle sınırlı değildir, içten de gelir ve birçok açıdan kişinin iç dünyasıyla tanımlanır. 2010 yılında kurduğum Diana Vishneva Vakfı'yla bale konusunda benim sahip olduğum fırsatlara sahip olamayan, eğitimlerini karşılayamayan yetenekli çocuklara ve sakatlanmış dansçılara destek oluyorum. Bu benim için çok mühim: Geri vermek... Sanırım bu, hayatımdaki en güzel şey.

Güzelliğinizde saçlarınızın rolü nedir?


Geleneksel balede saçlar her zaman arkadan topludur. Bunun saçlarımda yarattığı gerginliği ve bu nedenle onları sağlıklı tutmanın ne kadar önemli olduğunu bir düşünün! Balerinleri saçlarını danslarının parçası haline getirmeleri konusunda ne kadar desteklediğimden bahsetmeme gerek yok sanırım. Saçım bedenimle beraber hareket ettikçe, güzelliği vazgeçilmez bir hal alıyor.

Saçlarınızın bakımını nasıl yapıyorsunuz?


Düzgün beslenme ve iyi genlerle. Sağlıklı ve güzel saçlara doğuştan sahip olduğum için çok şanslıyım. Saçımı hiç boyamadım. Saç bakımı söz konusu olduğunda, yalnızca en iyi ürünleri kullanma konusunda takıntılıyım ve düzenli olarak yoğun bakımlar uyguluyorum. Örneğin Kérastase'ın Nutritive Masquintense'i olmadan yaşayamam.

Kérastase sizin için ne ifade ediyor?


Kérastase benim için mükemmellik, kalite ve duyulara hitap demek. Ürünlerin doku ve kokularına bayılıyorum. Markayla ilk tanışmam Seul'de Balanchine'in “Jewels”ında sahne almamdan hemen sonraydı. Kuaförümde bana değerli taşları anımsatan güzel ambalajlı, ışıldayan bir şişe dikkatimi çekti; o anda bu muhteşem ürünü denemek istedim ve o Elixir Ultime'di!

Bu proje sizin için neden anlamlıydı?


Son zamanlarda moda ve güzellikle oldukça iç içeyim fakat Kérastase'la deneyimim katıldığım dergi kapak çekimlerinden, hatta Patrick Demarchelier ve diğer ünlü fotoğrafçılar için poz vermekten tamamen farklıydı. Durağan bir kapak kızından güzelliği hareketle dışa vuran birine dönüşmek benim için yeni bir meydan okumaydı! İmkansız gibi görünse de aynı anda karmaşık bedensel ve saç hareketlerini kontrol etmem gerekiyordu ama başardık. Dediğim gibi, kuralları yıkmayı, sınırları zorlamayı ve yeni ufuklar açmayı seviyorum.

İlk defa bir güzellik markasıyla iş birliği içindesiniz, neden Kérastase?


Mükemmeliyetçi biri olarak kendimi yalnızca kadınların güzelliğine adanmış, mükemmeliyetçi bir markayla ilişkilendirebilirdim.

Birçok dans türünde artık saç da koreografiye dahil oluyor, öyle değil mi?


Kesinlikle. Özellikle modern dansta günden güne saçın serbest salınımı üzerine koreografiler yapılıyor. Angelin Preljocaj, Carolyn Carlson ve hatta Balanchine, saçın, hareketin tamamlayıcısı olduğu koreografiler yarattılar.

ELİF TUNCEL

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.