UZMANLARDAN SAÇ BAKIM TÜYOLARI VE YILIN SAÇ TRENDLERİ

Zaman dış etkenlerden olumsuz etkilenen yıpranmış saçları kendine getirme, bakımla canlandırma zamanı. Neler yapılabileceğini uzmanlara sorduk.

Uzun saçlarla vedalaşmaya hazırlansanız iyi edersiniz. Çünkü mevsim dönümlerinde saç ucundaki kırıklardan kurtulmak şart. Aşırı sıcaklarda sık sık duş alıp ferahladığınız zamanları hayal edin. Dermatologlara göre bunu yaparak aslında saç derimizin ürettiği yağın saçta kalmasına engel olduk. Yani duş aralığınızı mutlaka artırın. Saçın doğal nem dengesini bulmasına da izin verin. Fazla sıcağın saçtaki proteinlere de zarar verdiğini unutmayın ve haftada bir-iki maske uygulamaya başlayın. Saçınızın parlak görünmesi için beslenmenize ekstra özen gösterin. Bakım yağlarının etkisine güvenin. Bunlar bizim önerilerimiz. Peki işin duayenleri neler öneriyor?

Ahmet Çoban/ GARAGE HAIR REPAIR STUDIO

Mevsim dönümlerinde ve özellikle sıcak günlerin sonrasında saç bakımını nasıl özetlersiniz?

Her mevsim geçişi değil ama yaz dönemi ve sonrası çok önemli. Kış öncesi keratin ve farklı proteinlerle zenginleştirilmiş Sakinleştirici Bakım’ı öneriyorum. Sonrasında içinde hindistancevizi, ayçiçek, argan, avokado gibi yağların bulunduğu maskeler yapmak iyi fikir.

Sizin favori ürünleriniz hangileri?

Benim için ürün seçeneği çok. Garage Organics’te bir seri yarattık. Saç cinsine göre herkesin kullanabileceği en gerekli ürünleri bir araya getirdik. Aralarında illa seçecek olsam özellikle uç kısımlara odaklanan yoğun bakım maskemiz Hair Balm ve banyo sonrası saçı (sert tarama, fön, şekillendirme vs. gibi) tüm olası hasarlardan koruyan ve anında yumuşatan Leave-in Treatment No.2’yi söyleyebilirim.

Pratik tüyolar verebilir misiniz?

Dalgalı ve kıvırcık saçları forma sokabilmek için havlu yerine %100 koton bir tişört ile ıslaklığını aldıktan sonra doğal kurumaya bırakmanızı öneririm.

Kesim ve renk desek?

Yenilenme adına saçları ezbere kısa kesmek yerine ghost cut gibi katları belli belirsiz olan yumuşak bir modelle geçiş öneririm. Renk olarak kışın daha koyu tonlara gitmek âdettendir. Aklınızda böyle bir yenilik varsa rengini kolayca geriye döndürebildiğimiz kurşuni ya da espresso isimli özel renklerimizi deneyebilirsiniz.

Kış trendlerinde neler var?

Bu kış doğallığın ana trend olacağını düşünüyorum. Undone dediğimiz modeller bir adım önde gidecek. Kendi renginizden iki ton kadar açık doğal highlight’ların olduğu iki renk saçlar, brushlight ve facelight gibi uygulamalar revaçta olacak. Kakül de sezona geri dönüş yapanlardan.

İlham kaynaklarımız neler veya kimler olacak?

İlham kaynağı olarak 70’lerdeki bohem güzelleri gözünüzün önüne getirebilirsiniz. Hippie kızların yazın doğal olarak açılmış sunkissed saçları ve örgüleri, zahmetsiz toplamalar, sanki doğada bir yürüyüş sonrası rüzgardan hafif kabarmış gibi saçlar… Love Story’deki Ali MacGraw’ın ortadan ayrık koyu saçları ya da Lauren Hutton’ın düzensiz dalgaları da ilham verebilir.

Modası geçmeyen kesimler ve renkler var mı?

Doğal bir kızıl tonu size yakışıyorsa modasının hiç geçmediğini düşünüyorum. Çok bakır veya çok kırmızı olmayan, çöl güneşi gibi yanık bir ton her zaman kullanılabilir. Orta boy kesim için de aynı şeyi düşünüyorum. Yüz tipinize uygun olarak kulak hizasından omuza kadar farklı boylarda uygulanabiliyor. İster küt, tek boy ister yüzü ovalleştirmek için katlarla kesilebilir. Her zaman trend üstüdür.

Her zaman bakımlı saçlara sahip olmak için yapmamamız veya yapmamız gerekenler neler?

Nemlendirici bakım ürünlerini rutininizden eksik etmeyin. Nasıl yüzünüzü kremsiz bırakmıyorsunuz, saçınızı da ihmal etmemelisiniz. Böylece renginin tazeliğini de uzun zaman koruyabilirsiniz. Şampuanınızda sülfat gibi aşırı kurutucu içeriklerin olmamasına dikkat edin. Saçınızı sert taramayın, fön öncesi mutlaka koruyucu ürün kullanın. Saçınızın dökülmesini istemiyorsanız saç köklerindeki ürün kalıntılarını iyi temizleyin/durulayın. Saçınızın hızlı uzaması için uç bakımını ciddiye alın, saçınız uçlardan çok kırılıp cılızlaşırsa hiçbir zaman sağlıkla uzatamazsınız.

Doğan Kopal/ MM BAHÇECİK

Mevsim dönümlerinde ve özellikle sıcak günlerin sonrasında saç bakımını nasıl özetlersiniz?

Kesinlikle nem bakımı diyebilirim.

Sizin favori ürünleriniz hangileri?

Saçı kısa sürede toparlayan, sağlıklı görüntüsüne kavuşturan Kérastase Resistance Extentioniste serisinden şampuan, maske ve serum…

Pratik tüyolar verebilir misiniz?

Mevsim dönümlerinde ve özellikle kış öncesinde genelde saçlarda kuruma, uçlarda kırılma söz konusu oluyor. Bakımla belirli bir nem dengesine ulaşılabiliyor fakat saç uçlarında kırılma ve incelme varsa çözüm ince olan uçları kesmektir. Böylece saçlar daha sağlıklı uzar. Bir de bildiğiniz gibi yazın saç rengi güneşten bir-iki ton açılır. Özellikle sarı saçlarda bu daha da göze batar. Bu nedenle kışa doğru renkte oynamalar olabilir. Birden çok koyu tonlara geçilmemeli diye düşünüyorum. Kısaca yaz sonrası renk değişimine dikkat.

Kış trendlerinde neler var?

Gördüğümüz kadarıyla daha koyu tonlar gündemde olacak. Ten renginin açılmasını bekledikten sonra kişiye uygun doğru tonlamayı tespit edeceğiz. Yaza doğru açık, kışa doğru biraz daha koyu renklere geçiş yapmak her zaman iyi fikir.

İlham kaynaklarımız neler veya kimler olacak?

Özellikle biz kuaförler rengin, sanatın her dalından ilham alabiliyoruz. Tüketiciler sosyal medya veya internette dolanıp fikir sahibi oluyor ve ne istediğini bilerek geliyor zaten.

Modası geçmeyen kesimler ve renkler var mı?

Hep gündemde olan uzun ve düz kesimli modellere artık kaküller de eşlik ediyor. Özellikle bu yıl soğuk renkler yerini daha sıcak tonlara bırakacak.

Her zaman bakımlı saçlara sahip olmak için yapmamamız veya yapmamız gerekenler neler?

Çok fazla işlem yaptırmak, kısa süreler içerisinde saç renginde radikal değişiklikler uygulamak saçları ciddi yıpratıyor. Tabii ki değişim yapmak gerekir ama geçiş süreleri önemli. Zamana yayarak birkaç ton açarak ilerlemek saçı birden açmaktan avantajlıdır.Belli aralıklarla profesyonel bakım uygulamak da saça çok iyi gelir.

Şenol Zeytinoğlu/ CAPACITY ŞENOL ZEYTINOĞLU

Mevsim dönümlerinde ve özellikle sıcak günlerin sonrasında saç bakımını nasıl özetlersiniz?

İdeal olanı, kökten uca kadar nemlenmiş, güneşin ışıltısının saçlara dokunduğu, tazelenmiş saçlar. Bu yüzden yaz sonrası/kış öncesi nem maskeleri, renk dokunuşları, minik kesim oyunları görüntüyü baştan sona değiştiriyor.

Sizin favori ürünleriniz hangileri?

Kérastase ürünlerini çok beğeniyorum. Her saç tipine ve rengine özel bakımlar sunuyor.

Pratik tüyolar verebilir misiniz?

Renk dengeleyici cila, bakım maskeleri ve minik kestirmeler önemli.

Kış trendlerinde neler var?

Kesimde ara boy bob kesimler yani Lob Mix, Cool Beige adı verilen küllü açık sarılar kışın en belirgin trendlerinden olacak. Ayrıca mini bukleler geri dönüyor. Cesur kadınlar için ise şeftali tonlarında ışıltılar ön planda olacak.

Modası geçmeyen kesimler ve renkler var mı?

Dümdüz taranmış ve yandan keskin ayrılmış saçlar hem nostaljik hem de trendi. Birçok defilede karşımıza çıkan bu görüntü, net duruşu ve romantik hissiyle her kadına yakışıyor.

Her zaman bakımlı saçlara sahip olmak için yapmamamız veya yapmamız gereken şeyler var mı?

Saçlara zaman ayırmak, bakımları istikrarlı bir şekilde yapmak uzun vadede çok şey kazandırır. Bu yüzden önerim saç tipinize göre bir seri edinmek ve bakıma zaman ayırmak. Fön, maşa gibi ısı veren aletleri kararında kullanmak da önemli.

Cemil İrez/ HAKAN KÖSE STUDIO

Mevsim dönümlerinde ve özellikle sıcak günlerin sonrasında saç bakımını nasıl özetlersiniz?

Kışa girerken önce yaz aylarının saçta bıraktığı olumsuz etkileri minimuma indirmek ve kaybettiği nem, su ve yağ dengesini yerine koymak için mutlaka nem bakımı gerekiyor. Kırıkları ve çatallaşmış uçları temizlemek için bir santimlik bile olsa bir kesim öneriyorum. Ayrıca koruyucu ve saçta kalan serumların daha hızlı onarım sağladığını da unutmamak gerek.

Sizin favori ürünleriniz hangileri?

Kérastase Blond Absolu Bain Lumiere. Bu seri saç telini derinlemesine onarıyor, yapılandırıcı özelliği de var. Düzenli kullanıldığında saç rengini nötralize ediyor ve doğal bir ışıltı katıyor. Ayrıca Kérastase’ın Işıltı ve Nem Kazandıran Saç Banyosu da çok iyi. Saç teline nem kazandırıyor, saçı nazikçe kirden arındırıyor, diplerden uçlara kadar pürüzsüz bir dokunuş sağlıyor. Doğallık sevenlerse Aura Botanica Bain Micellaire Riche kuru veya hassas saçlar için zengin besleyici saç banyosunu deneyebilir. Serinin içeriği çok güçlü, %96 doğal kaynaklı ve 48 saat yoğun nem veriyor. Besleyici özelliğe de sahip. Gün boyu hacim için önerim Volumeifque volüm sprey ve Texture Builder doku spreyi.

Kış trendlerinde neler var?

Dünya değişiyor ve renklendirme algısı bambaşka bir yöne gidiyor. Kadınların ultra parlak ve doğal renk arayışları cilt bakım ürünlerini olduğu gibi saç ürünlerini de etkilemeye başladı. Yeni nesil renklendirme olarak görülen “glow” yani saçın ana rengini değiştirmeden yalnızca farklı yansımalar yükleyerek ultra ışıltılı, parlak ve tamamen transparan renklendirmeler gelecek. Kesimlerde ise kısa saçlar oldukça popüler olacak. Bunları soft cut olarak göreceğiz. Texture bob, lob bob, dağınık ve göz içine giren perçemler de sıkça görülecek. Uzun saç sevenler için de gizli katlı volümlü kesimler var; bunlar dümdüz görünecek ama içlerinde doğal katlar olacak. Ayrıca dalgalı görünümlü kesimler de revaçta kalmaya devam edecek.

İlham kaynaklarımız neler veya kimler olacak?

Dünya devi tüm kozmetik markaları doğadan ilham alarak ilerliyor. Bu sene doğallık ve biraz da geriye dönüş var.

Modası geçmeyen kesimler ve renkler var mı?

Piksi, kakül, küt, bob ve katlı kesimlerin modası daim. Renklerde de kızıl, bakır, siyah ve sarışınlık. Tavsiyem; moda uğruna yüz şeklinize, kafa yapınıza, cilt tonunuza uymayan kesim ve renklerden kaçınmanız, kısaca moda kurbanı olmamanız.

Her zaman bakımlı saçlara sahip olmak için yapmamamız veya yapmamız gerekenler neler?

Aşırı kimyasal işlemlerden kaçınmalı. Günümüzde sarışın olmak uğruna çok sert işlemler uygulanıyor ve bu da görmek istemediğimiz sonuçlara neden oluyor. Aşırı sıcak fön ve maşa kullanmamamız lazım. Kullanmak zorundaysak mutlaka çok iyi marka (teflon ve seramik kaplı) maşaları tercih etmeli ve öncesinde ısıdan koruyucu ürünlerden destek almalıyız. Saçları aşırı sıcak su ile yıkamamamız gerekiyor. Çok sıcak su saçın nem dengesini bozar. Aşırı şampuan da sakıncalı. Ayda bir de olsa kuaförde profesyonel bakım yaptırmak da önemli.

YAZI: ESRA ÖZÜBEK