SAÇLARINIZ TEL TEL DÖKÜLMESİN

Saç dökülmelerini ciddiye almanın vakti geldi.

Son günlerde saçlarınızdaki ani ve aşırı dökülmeden şikayet ediyorsanız, her yıkama sonrası saçlarınız tel tel elinize geliyorsa, bu durumu ciddiye almanızda fayda var. Saç dökülmeleri mevsimsel olabileceği gibi ciddi hastalıklara da işaret ediyor olabilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Tuğba Rezan Ekmekçi, saç dökülmeleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Bir insanda ortalama 100 bin adet saç folikülü yani saçın içinde büyüdüğü yapı bulunuyor. Bu sayı kişinin doğumunda sabit ve sonradan artırılması mümkün değil. Her bir saç folikülünden bir saç çkıyor ve her saç ortalama 2-7 yıllık ömre sahip.

Her saçın ömür süresi kabaca üçe ayrılıyor. Büyüme evresi en uzun süren evre ve saç ortalama ayda bir cm. uzuyor. Bu evreyi tamamlayan saç birkaç hafta süren dinlenme evresine giriyor. Ortalama 2-3 haftalık bu evrenin ardından dökülme evresi geliyor. Bu döneme giren saç, folikülüyle olan bağlantısını kaybediyor ve 2-4 ay içinde dökülüyor. Bu süre tarama, fırçalama, yıkama işlemleriyle kısaltılabiliyor ancak uzatılamıyor. Bu evrenin sonunda saça hiçbir şey yapılmasa bile saç kendiliğinden kayıp düşüyor. Dökülen saçın yerine saç folikülünden yeni saç üretilebiliyor.

Ağır diyetler ve ilaçlar telojen saç dökülmesine neden oluyor.

Telojen saç dökülmesi, büyüme evresindeki saçın gelen uyarılar sonucunda beklenenden daha kısa sürede, ömrünü tamamlamadan dinlenme ve dökülme evresine girmesiyle oluşuyor. Dökülme evresine giren saç ortalama 90 günde düşeceği için saç dökülmesi, sebep olan olaydan 2-4 ay sonra başlıyor. İlaçlar, ateşli hastalıklar, ameliyat, ciddi kilo kaybı, ağır diyet uygulamaları, dengesiz beslenme ve doğum, telojen saç dökümesinin sebeplerinden. Bu evrede hasta saçının avuç avuç döküldüğünü, lavabo deliğini tıkadığını ifade eder; saçını yıkamaktan ve taramaktan korkar, kel kalma endişesi içindedir. Saçın her tarafında eşit dökülme görülür. Yoğun yaşandığında saç volümünde de bir azalma oluşur. Telojen saç dökülmeleri tedaviye çoğunlukla iyi cevap veriyor, tedavi süresiyse en az üç ay. Doğum sonrası ortaya çıkan telojen saç dökülmeleri, genellikle bir yıl içinde toparlanıyor.

Bazı nadir durumlarda telojen saç dökülmesi iki yıl ve üzeri sürüyor. “Kroniktelojen saç dökülmesi” olarak isimlendirilen bu durumda hasta, artmış bir saç dökülmesi yaşarken, bir yandan da yeni saçlar çıkmaya devam ediyor. Amasaç volümünde azalma oluşuyor. Kansızlık, demir eksikliği, tiroid bezinin az çalışması bu tabloya yol açabiliyor; bazen de sebep bulunamıyor.

Etİketler