UZUN SAÇLARA BAKIM: HİNT YAĞI

Hint yağı hakkında bilmeniz gereken her şey!

Uzun saç modası geri döndü ve eğer saçlarınızdaki kırıklardan incelmelerden ve bir türlü uzamamasından şikayetçiyseniz, bir çözüm var! Cher ilhamlı upuzun saçlar için hint yağı mucizesini hayatınıza dahil edebilirsiniz. Sadece saçlarda değil aynı zamanda kirpik ve kaş bakımında da kullanılan hint yağı, saç köklerine destek olarak saç uzamasını ve saç sağlığını düzenliyor. 

Uzun bir süredir saç bakımında kullanılan hint yağı hakkında aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını aşağıda görebilirsiniz.

HİNT YAĞI NEDİR?

Aynı zamanda ‘ricinus communis’ olarak bilinen hint yağı, hint fasulyesinden elde edilen besin zengini bir sebze yağı. Çoğunlukla doğu Afrika’da bulunan hint fasulyeleri, birçok ülkede ve kültürde kozmetik ve ilaç için kullanılıyor. Genelde renksiz veya soluk sarı olan hint yağı, kavurma veya kaynatma yöntemleri ile de elde edilebiliyor ve bu yöntem ile siyah renginde oluyor. Moleküler seviyede uzun bir yağ asidi zincirinden oluşan hint yağı saç kökleri için faydalı olan protein ve besinleri içeriyor. 

HİNT YAĞININ FAYDALARI

Saç kökünde oluşan iltihapları gideren hint yağı, aynı zamanda saçlara ışıltı kazandırarak kuru ve donuk görünümü önlüyor. Saçlarda koruyucu bir bariyer oluşturan hint yağı antimikrobiyal özelliği ile saçlarınızı çevre kirliliğinden ve ısıdan koruyor. 

HİNT YAĞI SAÇ UZAMASINA YARDIMCI OLUYOR MU?

Hint yağının saç uzatması üzerine henüz yapılan bir araştırma yok. Ancak uzmanlar ve kullanıcılar saç köklerini besleyen ve saç sağlığında faydalı olan hint yağının saç uzamasını hızlandırdığını söylüyor. %90’ı yağ asitlerinden ve trisinoleik asitten oluşan hint yağı kan dolaşımını hızlandırarak, saç köklerindeki oksijen akımını artırıyor. Saç köklerindeki kan dolaşımını hızlandırırken besin dağılımını düzenleyen hint yağı, dolaylı olarak saç uzamasını da etkilemiş oluyor. İçeriğindeki besinleri sebebiyle, hint yağı saç köklerini koruyarak saç sağlığınızı güçlendiriyor. 

HİNT YAĞI KAŞLARDA VE KİRPİKLERDE KULLANILABİLİR Mİ?

Hint yağını kaşlarınızda kullanabilirsiniz ancak kirpikleriniz için dikkatli olmanızı öneriyoruz. Eğer hint yağına alerjik bir reaksiyon gösterirseniz, bunu kirpiklerinizde kullanmamanız öneriliyor. Ancak gözlerinizden uzak olması kaydıyla, hint yağını kaşlarınızın bakımı için kullanabilirsiniz. 

HİNT YAĞI SAÇLARDA VE SAÇ DERİSİNDE NASIL KULLANILMALI?

Hint yağı birçok insan tarafından kullanılan bir içerik ancak bu herkese uygun olduğu anlamına gelmiyor. Saç derisine uygulamadan önce hint yağını kulak arkasına veya kolunuza uygulayarak alerjik bir reaksiyon gösterip göstermediğini kontrol etmelisiniz. Hint yağının cildiniz için güvenli olduğunu anladıktan sonra bu içeriği saç derinizde kullanabilirsiniz. Eğer orta incelikte düz saç telleriniz var ise, hint yağını şampuanınızdan önce saç uçlarınıza uygulayın. Orta veya kalın saç telleriniz var ise hint yağını saç diplerinizden uçlarına kadar her yere uygulayabilirsiniz. Dalgalı saçlarınız var ise hint yağını saç kreminiz ile beraber kullanmanız öneriliyor. Aynı şekilde kıvırcık saçlarınız varsa hint yağını şampuandan önce ve nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. 

HİNT YAĞININ KULLANILMAMASI GEREKİLEN BİR DURUM VAR MI?

Saç sağlığını geliştirse de saç uzmanları, hint yağının kepek sorununda kullanılmaması gerektiğini söylüyorlar. Kepek sorununu artırma ihtimali olan hint yağını temkinli kullanmanız öneriliyor.