BAŞARILI ÇİFTLERİN SAHİP OLDUĞU 1 NUMARALI ÖZELLİK

Uzun yıllardır evlilik istikrarı, aşk, ilişkiler, evlilikler üzerine çalışan iki ünlü klinik psikoloğa göre başarılı çiftlerin önemli bir sırrı var.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 29 Mayıs 2023
BAŞARILI ÇİFTLERİN SAHİP OLDUĞU 1 NUMARALI ÖZELLİK

Psikoterapist ve yazar Ester Perel, yakın zamanda klinik psikologlar olan John ve Julie Gottman çifti ile röportaj yapmış. Dr. John ve Julie Schwarts Gottman çifti, bugüne dek çift terapisine başlamak üzere olan 40.000′den fazla çift üzerinde çalıştı. Ayrıca 35 yılı aşan mutlu bir evlilikleri olduğunu söylüyorlar. Gottman’ların temel odak noktalarından biri, ilişkilerin ve aşkın nasıl kalıcı hale getirileceği.Gottman’ların tespitlerine göre, en başarılı çiftlerin sahip olduğu bir ortak nokta, “onarım” yapma yetenekleri. Julie Gottman "Gerçekten başarılı olan çiftler onarım yapanlardı. Yanlış bir şey söylediklerinde, yanlış bir şeyi ağzından kaçırdıklarında tamir ettiler" diyor.

Gottman'a göre bu onarma girişimi illa büyük jestler anlamına gelmiyor. "Bir fincan kahve ister misin?" diye sormak olabilir. Bir tartışmanın ortasında ya da hemen sonrasında, hala kızgınken karşınızdaki kişiyi düşünmeniz gerçeğini vurguluyor.

Özür dilemekten farklı çünkü aslında Gottman'a göre "Benim için hala varsın" anlamına geliyor. Bu onarım girişimi "olumsuzluğun kontrolden çıkmasını önleyen herhangi bir ifade veya eylem" olarak tanımlanıyor.

Gottman'ın araştırmasına göre, onarım girişimlerinin sürekli başarısız olması, mutsuz bir geleceğin işareti olabilir. Tam tersine çiftler onarmayı öğrenirse evlilik sancılı durumlardan çıkabilir. Bu olmadan ise taraflardan biri "kazansa" bile aslında iki kişinin de kaybettiği bir durum ortaya çıkar.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.