BİR AŞK İLİŞKİSİNDE AŞILACAK 10 "CAPS"

Aşk sadece bir günün değil, hayatın konusu iken yolundaki engeller de bitmiyor

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 18 Şubat 2015
BİR AŞK İLİŞKİSİNDE AŞILACAK 10 "CAPS"
Aşk üzerine söylenecekler hiçbir zaman bitmez. Bu iki kişilik uzun yol aşılması gereken engellerle dolu. Son zamanlarda vazgeçilmezlerimiz “caps” ler ile bu güzel yolculuğu paylaşıyoruz sizlerle.

1. İlişkide 6 ay


Bir aşk ilişkisinin ilk önemli virajı. 6 aydan önce, çiftlerin gerçekten birbirini tanıması pek mümkün değil. Herşey gözümüze toz pembe gözükür. Öyle ki makyajsız gezilmez (uyku hariç). 6 ayın sonunda, çiftlerin birbirine güvenme dönemi başlar. İlk tanışmanın verdiği o rahatlık gider, yeni bir döneme, ilişkide daha “ciddi” bir etaba geçilir adeta. “Onu seviyor muyum?”, “Onunla gerçekten iyi hissediyor muyum?” şeklinde sorgulamalar normaldir.


2. İlişkide 3 sene


Kimi uzmanlara göre, aşk sadece 3 sene sürer. Bu çok karamsar gelebilir en başta. Ancak artık ilişkinin 3 senesi geçtikten sonra artık aşk "kör" değildir. Sevgilinizin artık o kadar harika olmadığını fark edersiniz. Birbirinin eksik yanlarını kabul etmek, hayattan beklentilerin farklı olduğuna ikna olmak zor gelir. Bu 3 seneyi tamamlamak, sevdiğini tüm kusurlarıyla kabul etmek, onu kendi olduğu gibi sevmek... İşte o zaman bu dönemeçten geçtiniz demektir. Sabahları artık beraber kahvaltı yapmıyor ya da haftada bir akşam dışarı çıkarken ayda bir çıkmaya başladınız. Bunları da dert etmeyin lütfen! Zaten aşk tüm bunların üzerindedir değil mi?


3. İlişkide 7 sene


Bu çiftlerin çoğunun tereddütle karşıladığı bir zaman. 7. seneye girerken, ilişkinin bilançosu hazırlanır. “Aşk artık yerini derin bir bağlılığa mı bırakıyorsa?” diye düşünmek normal. Artık çiftler birbirlerini ezbere bilirler. Daha da oturur duygular. Bazı çiftler sonunda birlikte çok büyük bir şey inşa etmediklerinin farkına varırlar ve ilişkileri 3. seneden beri çok da değişmemiştir aslında. Birlikte geçirilen 7 seneden sonra, artık resmi bir birlikteliğe dönüşmelidir: (eğer daha önce yapılmadıysa) bir daire, bir ev, bir çocuk, bir evlilik... Ve eğer bu 7 senenin sonunda hazır olmadığınızı düşünüyorsanız bu durum ilişkinizi gözden geçirmeniz gerektiğini gerektirir.


4. Sevgilinizin evine taşınma


İşte bunu çok uzun zamandır bekliyordunuz. Her sabah onun yanında uyanıyorsunuz, akşamlarınızı ve yemeklerinizi paylaşıyorsunuz... Artık onun eviyle kendi eviniz arasında gidip gelmelere son verin! Birbirinizin takıntılarına saplantılarına yavaş yavaş alışmanız gerekecek. Bu yeni ortak alanda kendi yerinizi bulmak biraz zaman gerektirecek. Ancak birbirinizin içtenliğine saygı durmayı öğrenin ve arkadaşlarınızı görmeye devam edin, spor yapın... Bunalmayın ve bir çift olmadan önce ayrı birer birey olduğunuzu unutmayın.  


5. Evlilik


Evlilik, iki insanın birleştirir ve adeta aşkın resmileşmiş halidir. Bazıları için sadece kağıt üzerinde bir ibare iken bazıları için de içinde “birinin karısı ve kocası olmak” sosyal bir statü kazanımıdır. Sahip olma fikri korkutabilir, özgürlüğü kaybedecek hissi de verebilir. Siz ya da eşiniz evlenme fikrine karşı iseniz, birşeyleri zorlamak gereksiz olacak. Aynı şekilde çocuk sahibi olmak veya birlikte yaşamaya karar vermek için de hazır olmak gerek yoksa o zamana kadar ki tüm emeğinizi ziyan edersiniz.~ 6. İlk çocuğun dünyaya gelişi


İşte bu bebeği istediniz ve büyük bir sabırsızlıkla beklediniz. Yeni bir dengenin işareti. İki kişiden 3 kişiye geçiyorsunuz ve böylece çift “ebeveyn” olma statüsünü kazanıyor . İki kişilik bir düzenden aile düzenine bir geçiş ve aslında kendi yerini korumak hiç de kolay değil. Özellikle çocuğun ilk senesinde ortaya çıkan uykusuz geceler, biberonlar... gibi zor bir süreçte hala iki sevgili gibi kalabilmeyi başarmak büyük iş. Çatışmadan kaçınmak için diyaloğunuz korumaya devam edin, sıkıntılarınızı ve beklentilerinizi eşinizle paylaşın.


7. Hayata dayanıklı plan çift (hastalık, ölüm, işsizlik,...)


Biriyle hayat kurmaya karar verildiğinde, bu hem en iyi hem de en kötü günler için olmalı. Hayat kimi zaman bazı zorluklar getirir elbette. Bu süreci yönetmek, bir diğerinin acısını anlamak, bizden farklı da olsa tepkilerini kabul etmek çok da kolay değil. Ölüm veya hastalık bir şok etkisi yapabilir. Böyle durumlarda da paylaşıma ve diyaloğa özen gösterin. Yetersiz kalındığında da bir profesyonel danışmandan ya da terapistten destek alın.


8. Aldatma


Bunu hiç aklınıza getirmemiştiniz ama sizi aldattı. Bu ihanetle çok sarsıldınız ve adeta yaralandınız ve buna rağmen sevgiliniz daha sert ve kaba. Tabiiki de güveniniz kırıldı artık ve bir özür yeterli değil. Yine de diyalog en iyi çare böylece karşınızdakini daha iyi anlayabilirsiniz ve sonrasında daha içten bir özür gelebilir. Eğer bu özür tüm içtenlik ve temiz yüreklilikle gelmediyse daha fazla uzatmaya gerek yok elbette. Her fırsatta, her tartışmada bu konu gündeme gelerek yeni bir krize dönüşecekse, eve en ufak geç gelmeler hep bir endişe getirecekse aklınıza bu durumda hem sizin hem de partneriniz için pek de yaşanılabilir bir ortamı sunamaz.


9. Çocukların gidişi


Gün gelir, çocuklar yuvadan uçar. Onlarsız bir ev size boş gelir. Yeniden çift olarak yaşamayı öğrenmeniz gerekecek. Ancak baş başa kalınca da birbirinizin her kusurunu görme riskini beraberinde getirecektir. Aynı zamanda “Bizi tek birleştiren çocuklardı” fikri de kapınızı çalabilir. Ani bir karar vermeden önce yeni bir şans ile uzlaşmacı olmakta fayda var. Kendinize yeni bir şans verin, beraber tatile çıkın, yeni ve ortak bir aktiviteye başlayın. İlişkinizde yeni bir yolculuk olacak!


10. Emeklilik zamanı


Emeklilik, profesyonel bir aktivitenin sonu demek aslında. Uzun seneler ayrı kalarak çalıştınız, çabaladınız ve şimdi de birlikte zaman geçirme günleri geldi ama zor! Birlikte kurduğunuz bu hayatının bilanını hazırlama zamanı. Emeklilik dönemi daha çok hayatın keyfini ve tadını çıkarma dönemi olarak algılanır. Bu yeni yaşamda çiftler aynı vizyona ve beklentilere sahip olamadıklarını görebilirler. Emeklilik dönemine geçmeden önce çift hayatını planlamak oldukça önemli. Kişisel ya da birlikte yapılacak aktiviteler belirlenmeli, böylece bu özgürlük dönemi daha kontrollü bir şekilde geçirilebilir.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.