BİR AŞK İLİŞKİSİNDE AŞILACAK 10 "CAPS"

Aşk sadece bir günün değil, hayatın konusu iken yolundaki engeller de bitmiyor

Aşk üzerine söylenecekler hiçbir zaman bitmez. Bu iki kişilik uzun yol aşılması gereken engellerle dolu. Son zamanlarda vazgeçilmezlerimiz “caps” ler ile bu güzel yolculuğu paylaşıyoruz sizlerle.

1. İlişkide 6 ay
Bir aşk ilişkisinin ilk önemli virajı. 6 aydan önce, çiftlerin gerçekten birbirini tanıması pek mümkün değil. Herşey gözümüze toz pembe gözükür. Öyle ki makyajsız gezilmez (uyku hariç). 6 ayın sonunda, çiftlerin birbirine güvenme dönemi başlar. İlk tanışmanın verdiği o rahatlık gider, yeni bir döneme, ilişkide daha “ciddi” bir etaba geçilir adeta. “Onu seviyor muyum?”, “Onunla gerçekten iyi hissediyor muyum?” şeklinde sorgulamalar normaldir.
2. İlişkide 3 sene
Kimi uzmanlara göre, aşk sadece 3 sene sürer. Bu çok karamsar gelebilir en başta. Ancak artık ilişkinin 3 senesi geçtikten sonra artık aşk "kör" değildir. Sevgilinizin artık o kadar harika olmadığını fark edersiniz. Birbirinin eksik yanlarını kabul etmek, hayattan beklentilerin farklı olduğuna ikna olmak zor gelir. Bu 3 seneyi tamamlamak, sevdiğini tüm kusurlarıyla kabul etmek, onu kendi olduğu gibi sevmek... İşte o zaman bu dönemeçten geçtiniz demektir. Sabahları artık beraber kahvaltı yapmıyor ya da haftada bir akşam dışarı çıkarken ayda bir çıkmaya başladınız. Bunları da dert etmeyin lütfen! Zaten aşk tüm bunların üzerindedir değil mi?
3. İlişkide 7 sene
Bu çiftlerin çoğunun tereddütle karşıladığı bir zaman. 7. seneye girerken, ilişkinin bilançosu hazırlanır. “Aşk artık yerini derin bir bağlılığa mı bırakıyorsa?” diye düşünmek normal. Artık çiftler birbirlerini ezbere bilirler. Daha da oturur duygular. Bazı çiftler sonunda birlikte çok büyük bir şey inşa etmediklerinin farkına varırlar ve ilişkileri 3. seneden beri çok da değişmemiştir aslında. Birlikte geçirilen 7 seneden sonra, artık resmi bir birlikteliğe dönüşmelidir: (eğer daha önce yapılmadıysa) bir daire, bir ev, bir çocuk, bir evlilik... Ve eğer bu 7 senenin sonunda hazır olmadığınızı düşünüyorsanız bu durum ilişkinizi gözden geçirmeniz gerektiğini gerektirir.
4. Sevgilinizin evine taşınma
İşte bunu çok uzun zamandır bekliyordunuz. Her sabah onun yanında uyanıyorsunuz, akşamlarınızı ve yemeklerinizi paylaşıyorsunuz... Artık onun eviyle kendi eviniz arasında gidip gelmelere son verin! Birbirinizin takıntılarına saplantılarına yavaş yavaş alışmanız gerekecek. Bu yeni ortak alanda kendi yerinizi bulmak biraz zaman gerektirecek. Ancak birbirinizin içtenliğine saygı durmayı öğrenin ve arkadaşlarınızı görmeye devam edin, spor yapın... Bunalmayın ve bir çift olmadan önce ayrı birer birey olduğunuzu unutmayın.  
5. Evlilik
Evlilik, iki insanın birleştirir ve adeta aşkın resmileşmiş halidir. Bazıları için sadece kağıt üzerinde bir ibare iken bazıları için de içinde “birinin karısı ve kocası olmak” sosyal bir statü kazanımıdır. Sahip olma fikri korkutabilir, özgürlüğü kaybedecek hissi de verebilir. Siz ya da eşiniz evlenme fikrine karşı iseniz, birşeyleri zorlamak gereksiz olacak. Aynı şekilde çocuk sahibi olmak veya birlikte yaşamaya karar vermek için de hazır olmak gerek yoksa o zamana kadar ki tüm emeğinizi ziyan edersiniz.

Etİketler