Sağlıklı Bir İlişkide Rutinlerin Yeri

Evet, küçük ya da büyük çift alışkanlıkları aslında ilişkiler için çok önemlidir.

Buse Saray BUSE SARAY 19 Ağustos 2023
Sağlıklı Bir İlişkide Rutinlerin Yeri Getty Images

Birisiyle ilişkiye başladığınızda, genellikle her şey yeni ve heyecan vericidir. Her etkileşim keyifli bir deneyimdir çünkü yeni biriyle bir şeyler yaşarsınız. Sonra yavaşça zaman içinde programlarınızı uyumlu hale getirir, buluşma gecesi belirlersiniz ve ev işlerini bölersiniz. Artık rahat ve genel bir rutine yerleşmişsinizdir.İlişkinizde bir rutin oluşturma fikri sıkıcı gelebilir. Ancak bir rutin geliştirmek, ilişkinizin monotonlaştığı anlamına gelmez. Uzmanlara göre rutinler, ilişkilerin temelini güçlendirir, tutarlılık ve istikrar sağlar.

Ayrıca, sabit bir rutin, size ve partnerinize dört gözle bekleyebileceğiniz bir şey sunabilir. Aksi takdirde, partnerinizle randevuları ve diğer rutinleri planlama konusunda bir çaba göstermezseniz; istediğiniz kadar çok zaman geçiremeyebilirsiniz. Hayatın yükümlülükleri, çiftleri ilişkiyi beslemek için yeterli olmayan veya tutarlı olmayan spontanelik yaşayan bir çift haline getirebilir.


Bu yazıda, rutinlerin ilişkinize nasıl fayda sağlayabileceğini ve ilişkinizi iyileştirmek için rutininize ekleyebileceğiniz önerileri keşfedeceğiz. Ayrıca, ilişkilerde fazla rutin olup olmadığını ve rutininizden sıkıldıysanız ne yapmanız gerektiğini inceleyeceğiz.


Rutinlerin ilişkinize faydası olabilir
İşte rutinlerin ilişkinize fayda sağlayabileceği bazı yollar…

Artan istikrar
Spontanelik heyecan verici olabilirken, ters tarafı stresli belirsizlik olabilir. Rutinler, istikrar ve tanıdıklık sağladıkları için güven vericidir. İstikrar, uzun vadeli bir ilişkiyi sürdürmenin önemli bir bileşenidir.

Daha güçlü bağ
Siz ve partneriniz bir rutine girdikçe, bunu her ikinizin de tercihlerine uygun hale getirebilirsiniz. Bu öğrenme süreci, bağınızı güçlendirmeye ve ilişkinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Daha anlamlı kaliteli zaman
Rutinler, her ikinizin de hoşlandığı aktivitelerle birlikte vakit geçirmenize yardımcı olabilir. Bu, birlikte geçirdiğiniz kaliteli zamanı daha anlamlı hale getirmenizi sağlayabilir.

Daha fazla bağlılık
Planlama, partnerinize ve ilişkiye bilinçli bir şekilde katılmak için bir bağlılık oluşturur.

Duygusal yakınlık
Partnerinizle deneyimleri paylaşmak ve aktivitelere katılmak, birlikte olma duygusu oluşturur ve duygusal yakınlığı artırır.

Artan güven
Rutinler, ilişkide tutarlılık ve güvenilirlik hissi oluşturmaya yardımcı olur. Bu, partnerinize ve ilişkiye daha büyük bir güvene sağlauyabilir.

Daha az stres ve çatışma

Belirsizlik, stresli olabilir ve bazen partnerlerden birinin beklentileri karşılanmadığında çatışmaya yol açabilir. Sabit bir rutine sahip olmak, stresi ve çatışmayı azaltmaya yardımcı olabilir.


Kaliteli zamanınızı artırabilecek rutinler
İşte partnerinizle kaliteli zamanınızı artırmak için günlük rutininize ekleyebileceğiniz bazı etkinlikler…

Sabahları birlikte yürüyüş yapın
Sabah yürüyüşleri, birlikte geçirilen kaliteli zamanı artırabilirken aynı zamanda egzersiz yapmanıza ve doğada daha fazla zaman geçirmenize yardımcı olabilir. Hafta içi zamanınız buna izin vermiyorsa, hafta sonları yapabilirsiniz.

Akşam yemeğini birlikte yiyin
Her gece birlikte akşam yemeği yemek, bağlantı kurmanıza ve köklü hissetmenize yardımcı olan önemli bir günlük ritüel olabilir. Birlikte yemek pişirmeyi seçebilir; yemek pişirme ve temizlik sorumluluklarını bölebilirsiniz.

Birlikte dişlerinizi fırçalayın
Gecenin sonunda dişlerinizi birlikte fırçalamak gibi küçük şeyler bile bağ oluşturan ve bağlantı sağlayan bir rutindir.

Televizyon izleyin
Birlikte keyif alabileceğiniz filmler ve programlar bulun, böylece gevşemek için birlikte izleyebilirsiniz. Siz ve partneriniz seçimi sırayla yapabilirsiniz.

Haftada bir kez buluşma gecesi planlayın
Partnerinizle buluşma geceleri için özel bir çaba sarf edin. Birlikte yaşıyor ve akşam yemeğini birlikte yiyor olsanız bile bu önemli bir ritüel olabilir. Çünkü eşinizi sadece bir ev arkadaşı değil, bir flört olarak görmek ilişkinizdeki kıvılcımı canlı tutmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca bu, birbirinize ilişkiye ne kadar çaba ve enerji harcadığınızı göstermenin somut bir yolu da olabilir.

Yeni şeyler deneyin
Birlikte yeni şeyler denemeye ve çift olarak risk almaya çaba gösterin. Böylece birlikte savunmasız olma fırsatı veren deneyimler yaratın ve birbiriniz hakkında daha fazla şey öğrenin. Yeni yiyecekler, yeni restoranlar veya yeni aktiviteler deneyebilirsiniz.

Birlikte seyahat edin
Her yıl bir veya iki seyahat yapmayı hedefleyin. Tatil günlerinizi buna göre planlayın ve birlikte keşfedebileceğiniz yeni yerleri araştırın.


Partnerinizle iletişiminizi iyileştirebilecek rutinler
İşte partnerinizle iletişiminizi iyileştirmek için günlük rutininize ekleyebileceğiniz bazı etkinlikler…


Planlarınızı paylaşın
Gün içindeki planlarınızı partnerinizle paylaşın ve gün içinde neleri dört gözle beklediğinizi veya ne hakkında endişelendiğinizi söyleyin. Böylece iç dünyanız ve dış dünyanız hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirler. Bu alışkanlık, ilişkide samimiyet ve yakınlık oluşturmaya yardımcı olabilir.

Gün içinde iletişim kurun
Partnerinizi düşündüğünüzde veya öğle aranız gibi bir zaman diliminde ona mesaj atın. Onu düşündüğünüzü bilmesi, gününü aydınlatabilir ve uzaklıkta olsanız bile yakınlık hissi yaratabilir.

Gününüzü paylaşın
Her gece birlikte gününüzü konuşmak için zaman ayırın. Bu, sizin ve partnerinizin günün olaylarını, hissettiklerini, öğrendiklerini ve zorluklarını birbirinizle paylaşma fırsatı verebilir. Bu süre zarfında birbirinize ilgi gösterme, destek sağlama, teşvik etme ve kutlama yapma şansınız olur.

“Günaydın” ve "iyi geceler" deyin:
Her zaman partnerinize uyandığınızda “günaydın” ve yatmadan önce “iyi geceler” diyebilirsiniz. Güne birbirinizle başlamak ve bitirmek güzel hissettirebilir ve bu, farklı yerlerde olsanız veya farklı zamanlamanız olsa bile bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.


Yakınlığı artırmak için rutinler
İşte partnerinizle daha fazla yakınlık oluşturmak için günlük rutininize ekleyebileceğiniz bazı etkinlikler…

Uyandığınızda partnerinize sarılın
Sabahları ilk iş olarak telefonunuza değil, partnerinize uzanın. Kalkmadan önce birkaç dakika boyunca sarılıp birbirinizin gözlerine bakmak, daha bağlı hissetmenize yardımcı olabilir.

Partnerinize iyi geceler öpücüğü verin
Yatmadan önce partnerinize bir öpücük verin. Her gece cinsel ilişkiniz olmasa bile, iyi geceler öpücüğü partnerinizle yakın ve samimi hissetmenize yardımcı olur.

Televizyon izlerken sarılın
Akşamları veya hafta sonları birlikte televizyon izliyorsanız, partnerinize sarılın. Bu deneyimi çok daha samimi hale getirebilir.

İşten geldiğinizde partnerinize sarılın
İşten siz veya partneriniz geldiğinde, ona birkaç saniyeliğine sarılarak gün içinde onu özlediğinizi gösterin.

Dışarıdayken el ele tutuşun
Dışarı çıktığınızda partnerinizin elini tutun. Bu basit jest, birlikte olduğunuzu ve birbirinize önem verdiğinizi gösterir.

Cinsel ilişki için düzenli bir ritim belirleyin
Cinsel ilişki, her çift için benzersizdir ve bu nedenle planlı bir bağlılık aracılığıyla iletişim kurulabilir. İkinizin de işine yarayan bir cinsel ilişki rutini belirleyin. Örneğin, cinsel ilişkiyi gece değil sabah yapmayı tercih edebilirsiniz. Veya haftanız çok yoğunsa, hafta sonlarını cinsel ilişki için ve yatakta kucaklaşmak için ayırabilirsiniz.


Sadece rutine dönüşen bir ilişkinin dezavantajları olabilir

Monotonluk
Eğer siz ve partneriniz sürprizsiz veya spontaneliğe yer vermeden monoton bir rutine yerleşirseniz, ilişki tahmin edilebilir ve sıkıcı hissetmeye başlayabilir.

Durağanlık
Aynı rutini sürekli tekrarlamak, ilişkinin durağan hissedilmesine neden olabilir.

Bağımlılık
Partnerinize ve onunla olan rutininize fazla bağımlı olmak, kişisel özgürlüğünüzü ve bağımsızlığınızı kaybetmenize yol açabilir.

Zayıf bağ
Sadece rutininiz hakkında partnerinizle iletişim kurmak, duygusal veya fiziksel olarak bağlanma zamanı ayırmadan, ilişkinizin zarar görmesine neden olabilir.

Katılık
Rutinde fazla rahat hissetmek, herhangi bir değişikliğe karşı direnmenize neden olabilir.


Eğer rutinden sıkıldıysanız ne yapmalısınız?
Rutinden sıkıldıysanız alabileceğiniz bazı adımlar…

Rutini yeniden tasarlayın
Eğer rutinden sıkıldıysanız, bu durumu partnerinizle iletişim kurarak paylaşmanın ve yeniden hayal etmenin zamanı gelmiş demektir. Bu, birbirinizle ve kendinizle ilgili konuşma, keşfetme ve öğrenme fırsatıdır. Hayatınızı, ilişkinizi ve kişisel gelişiminizi yeniden tasarlama olasılığına açık olun.

İşe yaramayan şeyleri değiştirin

Birlikte daha fazla zaman geçirerek sahip olduğunuz bu rutinleri kırmak, yeni bir ritüel başlatmanın bir yolu haline gelebilir. Kahvaltıda hep yumurta yapıyorsanız sandviç yemeye başlayın. Cuma gecesi dışarıda randevu gecenizi evde geçirin.

Ortak bir gerçeklik oluşturmanın yollarını bulun
Birlikte heyecan ve konfor getiren deneyimlerle bağ kurmanın yollarını bulun. Bu, yeni bir kahve dükkanını birlikte denemek, partnerinize yatağında kahvaltı hazırlamak veya hafta sonları yeni bir hobi veya sosyal etkinlik denemek anlamına gelebilir.

Kendinizin yeni yönlerini paylaşın
Farklı yönlerinizi paylaşmanıza ve aynı zamanda partneriniz hakkında bilmediğiniz şeyler öğrenmenize olanak tanıyan yeni rutinler oluşturun. Örneğin, birbirinizin ergenlik yıllarından çalma listeleri yapabilir ve ardından en sevdiğiniz bir grubun konserine gidebilirsiniz.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.