TAMAM MI, DEVAM MI?

Eski sevgiliyle barışmalı mı, yoksa yola onsuz mu devam etmeli?

Hande Öztürk HANDE ÖZTÜRK 20 Nisan 2016
TAMAM MI, DEVAM MI? Getty ImagesKonu eski sevgili olunca en aklı başında olanımızın bile kafası karışıyor. E, duygusallığın altına gizlenmiş onca yaşanmışlık olunca normal tabii. Kimi 'Bir kere okuduğum kitabı, bir daha okumaya gerek duymam.' Diyor. Ama ya hata yapmışsak? Ya da sadece basit bir zamanlama hatasına dayanıyorsa ayrılığımız? O zaman, bizi harika hissettirecek bir birlikteliği yok yere çöpe atmış olmaz mıyız? İşte bu kararı doğru vermek için biz devreye girmeye karar verdik. Tekrar üzülmenizi engellemek, veya hayatınızın fırsatını kaybetmemeniz için kriterler belirledik. Yazımızın sonunda vereceğiniz karara güvenebilirsiniz. İşte o kriterler:

Sizin için çok yanlış olduğunu içten içte bildiğiniz, çoğu hareketinin sizi çıldırttığı ve yeterince mutlu olamadığınızı hissettiğiniz eski sevgiliye neden dönmek isteyesiniz? Yalnız hissettiğiniz ve çift olmaktan, ayrı bir birey olmaya geçiş sürecine alışamadığınız için olabilir mi?  Haftasonu kahvaltılarında ve arkadaş toplantılarına tek giden kişi olmanın bu konuda hiçbir etkisi olmamalı. Yalnız mı hissediyorsunuz yoksa onu mu özlüyorsunuz? Bu ayrımı çok iyi yapmalısınız. Zira, yalnız kalma korkusu hiçbir ilişkinin temeli olamaz.

İlişkinizde yolunda gitmeyen şeylerin üzerinde çalışmak ve bunu sırf karşınızdakine çok değer veriyorsunuz diye yapmaya sözümüz yok. Ancak aynı değeri onun da size verdiğinden emin olmadan böyle bir yükün altına girmemelisiniz. Bu ağır duygusal yükün altına girerken iki tarafında duruma aynı açıdan baktığına emin olmanız gerek. Yoksa, ilkinden daha ağır bir ayrılıkla karşılaşabilirsiniz.

Ayrılırken onu hala seviyor, onun yanındayken çok değerli ve güzel hissediyorduysanız belki de olanlar sizin elinizde değildi. Demek istediğimiz şu ki, bazen kötü zamanlama birlikteliklerin sonunu getirebiliyor. Örneğin harika giden bir ilişkiniz varken birinizin master yapmak için yurtdışına gitmesi, aşkın yıpranarak sonlanmasına yol açabilir. Yaşadığınızın böyle bir şey olduğunu düşünüyor, ve eski sevgilinizi gördüğünüzde sadece güzel şeyler hissediyorsanız bu ilişkiye bir şans daha vermeyi düşünebilirsiniz. Hatta bu konuda Justin Timberlake ve Jessica Biel, Behati Prinsloo ve Adam Levine'i örnek alabilirsiniz. Çünkü iki çift de ayrıldıktan sonra bir araya gelip, hemencecik nikah masasına oturanlardan.

Ayrı geçirdiğiniz zamanın hiç önemi yok. Eğer yaşadıklarınız gerçekse o zaman hakkında endişelenmenize de gerek yok. Bu durumda ayrı kaldığınız sürenin sizi nasıl etkileyeceği konusunda senaryolar kurmak yerine, barışmak için elinizdeki nedenlere odaklanmalısınız. Ancak unutmamakta fayda var: Bu kez her şey baştan sonra güllük gülistanlık olmayacak. Zamanlama hatası nedeniyle ayrılmadıysanız, sizi o noktaya götüren tüm sorunlarla yeniden yüzleşmeniz gerekecek. Yani, tüm bunlarla yeniden uğraşmaya hazır mısınız? Öncelikle cevabını vermeniz gereken soru bu.

Yazı: Hande Öztürk

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.