CİNSELLİĞE DAİR BİLMEDİKLERİNİZ

Merak ettikleriniz, haberimizde.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 12 Ocak 2017
CİNSELLİĞE DAİR BİLMEDİKLERİNİZ
Cinsel ilişkinin faydaları nelerdir?


<#text> Günlük yaşamın kaosu sürekli strese neden olurken cinsel ilişki oksitosin ve endorfin hormonu salgıladığı için, stresin vücutta neden olduğu etkileri yok eder. Ki bu hormon da en çok, seks sırasında salgılanır. Ayrıca beynin zevk merkezini harekete geçirir, depresyon, stres, sinir gibi hislerden uzak kalmanızı sağlar. Yani hem ruhsal, hem bedensel faydaları var diyebiliriz.


<#text>


<#text> Cinsel ilişki aslında, kilo vermeye de yardımcı; 30 dk'nin 250 kalori yaktığı uzmanlarca söylenenler arasında. Kalp damar sağlığını artırarak felç riskini düşürdüğü, ağrı kesici etki yaptığı ve salgıladığı endorfinle hissedilen ağrıları azalttığı da bilimsel bir gerçek.


<#text>


<#text> Kısacası düzenli cinsel aktiviteler bağışıklık sistemine de iyi geliyor ve seks esnasında böbreküstü bezlerince salgılanan DHEA hormonu, cinselliğe arzunuzu artırmaya, yaşlanmayı geciktirme, kemikleri güçlendirme, özgüven güçlendirme konusunda çok etkili.


<#text>


<#text> Tabii cinsel ilişkinin faydaları burada biter sandıysanız, yanıldınız: Zira, küçük tansiyonu dengeliyor ve egzersiz yerine geçtiği için güç, denge ve elastikiyet sağlıyor. Ayrıca seks, daha iyi bir uyku anlamına geliyor. Hatta uyku kalitesini artırdığı için çoğunlukla erkeklerin hemen uykuya dalması diye bir durum bile var. E uyku kaliteli olduğunda da kilo alıp verme ve kan basıncı durumlarınız dengeleniyor.


<#text>


<#text> Orgazm nedir?


<#text> Önsevişme esnasında partnerinizin görünümü, dokunuşu vesaire nedeniyle seksüel uyarılar sonrası beyinle vücudun ortak hareket etmesiyle meydana gelen ve mutluluk hormonu salgılatan bir durum. Hatta bir refleks. Amacıysa vücudun haz duymasını sağlamak.


<#text>


<#text>~ Orgazm esnasında vücutta neler olur?


<#text> Önce beyinde olanları ele alalım. Orgazma yaklaşıldıkça beyincik ve ön korteks kısımlarında hareketlilik artıyor kas gerilimi de arttığı için, zirveye ulaştığınızdaysa hareket hipotalamusa ulaşıyor ve o, sizi iyi hissettiren oksitosin hormonunu salgılıyor. Kan akışı ve kal atışı hızlandığı için vücut ısısı yükseliyor. Bu da vücudun belli bölgelerind, özellikle de yanaklarda kızarıklıklar oluşturuyor.


<#text>


<#text> Kadın beyninin amigdala bölgesi orgazm sırasında işlevsiz kalırken, iki cinste de orgazm sırasında vücudun diğer organları işlevlerini durduruyor ve acı eşiği yükseliyor. Ayrıca bu esnada antidiüretik hormon salgılandığı için böbreklerdeki su da, geri çekiliyor.


<#text>


<#text> Ayrı olarak uyarılan bölgeye daha çok kan gittiği için kadınların göğüsleri büyüyor, dikleşiyor veya renk değiştirebiliyor.


<#text>
Orgazm sorunları nelerdir?<#text> Anorgazmi Hiç orgazm olamamak anlamına gelirken; rastgele anorgazmiylse bu durumun ara ara yaşanması durumu oluyor. Koital Anorgazmi sadece mastürbasyonla orgazm olmak demekken,


<#text> erken orgazm en sık karşılaşılan durumlar arasında yer alıyor. Hatta erken boşalma sorununu da yaratıyor.


<#text>


<#text> Orgazm olamama sebepleri nelerdir?


<#text> Ruhsal, fiziksel, kişiye göre değişen birçok farklı sebep olsa da çoğunlukla;


<#text>


<#text> Alkol bağımlılığı, problemli bir çocukluk süreci, cinselliğin tabu olduğu bir ortamda büyümek, cinsellikle ilgili travma yaşamış olarak, nörolojik bozukluklar veya o konuda kullanılan bazı ilaçlar, depresyon, aldatılmak, panik atak veya bazı depresyon ilaçlarının kullanımı, güvensizlik, penis damar veya yapı bozuklukları, siroz, kabakulak, kalp yetmezliği, aort anevrizmaları, hipertiroid,endokrin sistem hastalıkları, ms, parkinson, als hastalığından bahsedebiliriz. Tabii partnerizie duyduğunuz güvensizlik, nefret, korku, ilişkinizin durumu, o an bulunduğunuz ortam da bu konuya etki ediyor.


<#text>SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.