UÇAK KORKUSU

NLP uzmanımız Cengiz Eren, uçak korkusunu anlatıyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 22 Nisan 2014
UÇAK KORKUSU


Beynimizde varolan boşlukları doldurma biçimlerinden biri de korkular. Kişi kendi yaratıcılığına bağlı olarak bir çok korku üretebilir. Uçak korkusu, deprem korkusu, böcek korkusu, fare korkusu, yalnız kalma korkusu, kaybetme korkusu, terkedilme korkusu, kaza korkusu, hastalık korkusu ve daha binlercesi...

Uçak korkusu da bunlardan biri. Kişi uçağa bindiğinde kendisini çok kötü hissediyorsa, uçaktan uzak durmaya çalışacak ve bende "uçak korkusu" var diye adlandıracaktır. Bu açıdan dikkatli incelenmesi gerekir.

Bazı kişiler uçağa bindiklerinde bir türbülansa yakalandıklarında, bazı kişiler doğum sonrasında, bazı kişiler bir ameliyat sonrasında uçağa binemez hale geliyorlar. Bunların altında yatan zihinsel süreçlere bakmak, bu korkunun kolaylıkla ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Uçağa binildiğinde kişi bir yere oturmakta, emniyet kemerini bağlamakta ve uçak kalktıktan sonra inişe kadar oturmaya devam etmektedir, kısa süreler için kalksa bile. Böyle bakıldığında kişinin uçakta herhangi bir gücü yoktur. Öyle ki, yakın zamanda gördüğümüz bir olay bu konuda açıklayıcı olmuştur. Bir yolcu uçak pistte beklerken, hostese "şu klimaları açın, sıcaktan patladık" cümlesini kullandığı için uçaktan indirilmiş, patlama kelimesinden dolayı, uçakta arama yapılmış ve geri kalan yolcular başka uçağa transfer edilmştir.

Uçakta varolan sallantı ve kalkıştaki aşırı gürültü zihinsel kapakları açacaktır. Kişinin geçmişinde yaşadığı ve kendini kötü hissettiği tecrübeler varsa bunlar yüzeye çıkacaktır. Bu etkiler kişiye kendini kötü hissettirdiği için uçağa binmek istemeyecek ve "Bende uçak korkusu" var diyecektir.

Uçağa binen bir kişi narkoz almışsa, veya doğum yapmışsa, ya da bir yakınının kaybına çok üzülmüşse, zihinsel kapakları yine açılacak kişi kendisini kötü hissedebilecektir. Böyle bir durumdan sonra uçağa bindiğinde, öncesinde duymadığı korkuları uçakta hissedebilir.

Uçak korkusu aslında uçak korkusu değil, bir değişim mesajıdır. Bu değişim mesajını alıp, kendi kararı ile değiştirirse sorun ortadan kalkacaktır. Uçak korkusu zeki ve algısı yüksek insanlarda daha çok görülebilmektedir. Kişi bu değişim mesajını alıp değişemiyorsa, bir yardım alması ve yaşadığı tecrübeleri ve önceliklerini yeniden gözden geçirmesi değişimi kolaylıkla sağlayabilir.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.