2019’UN MODA İKONU: NAOMİ CAMPBELL

Ünlü modelin 30 seneyi aşkın kariyeri İngiliz Moda Konseyi tarafından taçlandırılıyor!

90’ların en ünlü süper modellerinden biri olan Naomi Campbell, önümüzdeki aylarda İngiliz Moda Konseyinin düzenlediği 2019 Moda Ödülleri'nde ‘Moda İkonu’ ödülü ile taçlandırılacak. Moda sektörüne olan katkısı sebebi ile ödüllendirilen Campbell aynı zamanda sosyal açıdan yaptığı yardım kampanyaları ile onurlandırılıyor. Haber geçtiğimiz akşam Londra’daki Ritz Oteli'nde düzenlenen görkemli bir kokteylde açıklandı.

İngiliz Moda Konseyi CEO’su Caroline Rush, “Londralı ikonik Naomi Campbell’den bu ödülü daha çok hakedecek biri düşünemiyoruz, Naomi sektöre yaptığı inanılmaz katkılar ile kadın gücünü, aktivizmi ve ihtişamı temsil ediyor. Önümüzdeki Aralık ayında Londra’da Moda İkonu Ödülü'nü Naomi’ye vermekten ve uluslararası moda endüstrisine olan katkılarını onurlandırmaktan gurur duyuyoruz” diyerek ödülün hakettiği sahibine verileceğinin altını çizdi. 

Daha önce 2017’de Donatella Versace’ye verilen bu ödül, moda sektöründe fark yaratan isimleri onurlandırıyor. Londra’da doğan Campbell’in moda kariyeri genç bir yaşta Covent Garden’da keşfedilmesi ile başladı. 30 seneyi aşkın deneyimi ile 500’ün üzerinde dergi kapağında yer alan ünlü model, Burberry, Chanel, Prada, Versace ve Louis Vuitton gibi bir çok markanın yüzü oldu. 


Yaptığı yardım kampanyaları ile ismini iyiye kullanan Campbell, 1993’te Nelson Mandela ile çalışmaya başlamış ve ünlü lider 1997’de Campbell’in sayısız bağış çalışmaları üzerine kendisini “manevi torunu” ilan etmişti. 2013 yılında ‘Diversity Coalition’ kampanyası ile moda sektöründeki ırkçılığa dikkat çeken ünlü model, geçtiğimiz aylarda Forbes Woman Afrika’nın ‘Leading Women Summit’ programında yer aldı. 

2005 yılında ‘Fashion for Relief’ projesini geliştiren Campbell, her sene düzenlediği bağış defilesi ile ihtiyacı olanlara yardım yapıyor. Moda sektörünün en ünlü isimlerinin desteklediği bu proje daha önce Haiti depremi ve Katrina kasırgası kurbanlarına bağış toplamıştı. Bu sene Londra’da gerçekleşecek olan ‘Fashion for Relief’ defilesi, Eylül ayındaki Moda Haftası kapsamında gösterilecek.