ALBER ELBAZ HAYATINI KAYBETTİ

59. yaşındaki ünlü tasarımcı Covid-19'a yenildi...

Moda tasarımcısı Alber Elbaz, Cumartesi günü COVID-19 sebebiyle 59 yaşında hayatını kaybetti. 2001 ve 2015 yılları arasında Lanvin’in Kreatif Direktörü olarak çalışan Elbaz, Lanvin’i yeniden popüler hale getirmişti. Guy Laroche ve Yves Saint Laurent gibi birçok markada çalışan Elbaz, 2019’da ise AZ Factory adında bir marka kuracağını açıklamıştı. Azzedine Alaia, Cartier ve Chloé gibi markaların sahibi olan lüks moda grubu Richemont ile partnerlik yapan Elbaz, geçtiğimiz aylarda AZ Factory’nin ilk koleksiyonunu sunmuştu. Elbaz’ın vefat haberlerini doğrulayan Richemont kurucusu ve kurul üyesi Johann Rupert, yakın bir arkadaşını ve dünyanın önemli yeteneğini kaybettiği için hüzünlü olduğunu söyledi. 

“Sadece bir iş arkadaşımı değil aynı zamanda çok değerli bir arkadaşımı kaybettim,” diyen Rupert, “Alber, endüstrinin en parlak ve en sevilen figürlerinden biri olarak haklı bir üne sahipti. Her zaman onun zekası, duyarlılığı, cömertliği ve dizginsiz yaratıcılığı beni etkiledi. Olağanüstü sıcaklığı ile çok yetenekli bir adamdı ve eşsiz görüşü, güzellik duygusu ve empatisi ile geride silinmez bir izlenim bırakıyor,” diye ekledi. Alber’in kariyerinin kendisine ilham kaynağı olduğunu da ekleyen Rupert, “Alber'i son projesinde, “duyarlı ve akıllı moda" hayalini gerçekleştirirken izlemek büyük bir ayrıcalıktı. Alber’in geniş moda vizyonu, geleneksel zanaatkarlığı teknolojiyle harmanlayarak kadınları güzel ve rahat hissettirdi. Sektörü yeniden tanımlamayı amaçlayan son derece yenilikçi projelere imza attı,” dedi. 
Son üç haftadır Covid-19 ile mücadele eden Elbaz, tedavilerine hastanede devam ediyordu. Geçtiğimiz Ocak ayında, dinamik ve genç vizyonu ile AZ factoçry’nin couture koleksiyonunu sunan Elbaz, “Richemont ile partnerlik kurduğum ve günümüzün kadınlarına giyim çözümleri sunmaya odaklanan ‘hayal fabrikamı’ yarattığım için çok mutluyum. İyi, yetenekli ve akıllı insanlar ile iş birliği yapacağım için çok heyecanlıyım ve bu yeni maceramda çok eğlenmeyi umuyorum,” demişti. 

Fas’ta doğan ve Israil’de büyüyen Elbaz, 1980’li yılların başında New York’a taşınmıştı.1996’da Ralph Toledano tarafından keşfedilerek Paris’teki Guy Laroche markasının başına geçen Elbaz, kısa bir sürede dünyaya ismini duyurmayı başarmış ve daha sonra Yves Saint Laurent’e geçmişti.