BALENCIAGA’DAN VİDEO OYUNU!

Demna Gvasalia Sonbahar 2021 koleksiyonunu bir video oyunu ile sunacak…

Müzik videosundan tam bir video oyununa! 6 Aralık’ta ‘Afterworld: The Are of Tomorrow’ adlı yeni koleksiyonunu tanıtmaya hazırlanan Balenciaga, Demna Gvasalia’nın Sonbahar 2021 için tasarımlarını sergileyecek. 2031 yılında geçecek olan video oyunu, Balenciaga tarafından "alegorik macera" olarak tanımlanıyor. Fotogrametri ve oyun barındırma için en gelişmiş teknolojiyi kullanan ortamları ve karakterleri içeren bu video oyun aynı zamanda şimdiye kadar yapılmış en büyük hacimsel video projesi. 

Geleneksel defilelere farklı bir yorum katmayı seven Demna Gvasalia, Ekim ayında Balenciaga’nın İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonunu bir müzik videosu üzerinden sunmuştu. Şimdi ise bir video oyununa yönelen Balenciaga, Sonbahar 2021 koleksiyonu için insan kaderini bir oyun yolculuğu ile sergilemeyi hedefliyor. Women’s Wear Daily’e bir açıklama yapan Balenciaga, “Dünya ilk başta çürüyormuş gibi görünebilir, ancak distopik bir görüşten uzaktır, bunun yerine daha sağlıklı bir doğa ve endüstri dengesine yavaş dönüşü göstermektedir,” diyerek video oyununun temasını açıkladı. Sanal bir ütopik dünya yaratan Balenciaga, oyunun sonunda kahramanın iki farklı dünyanın ustası olmasını sağlıyor. 

Video oyununda avatar kahramanının farklı bölgelere giderek belirlenen görevleri tamamlayacağını söyleyen Balenciaga, ‘Afterworld’ koleksiyonunun mitolojik geçmişlerden ve hayali gelecekten ilham alarak zamansız bir algı yaratacağını belirtti. 2030’lu yıllarda moda sektörünün nasıl görüneceğini hayal eden Balenciaga, Amerikalı akademisyen Joseph Campbell'in arketipik kahramanlarla ilgili araştırmalarına değiniyor.