BALENCIAGA’NIN SOSYAL MEDYASINA NE OLDU?

53 sene sonra ilk couture koleksiyonuna hazırlanan Balenciaga, Instagram hamlesi ile herkesi heyecanlandırdı!

Balenciaga’nın Instagram’daki 11.6 milyon takipçisinden biriyseniz, Fransız moda evinin beklenmedik hareketini fark etmişsinizdir: geçmiş tüm paylaşımları silmek. Kering moda grubunda olan Balenciaga, tıpkı kardeş şirketi Bottega Veneta gibi sosyal medyadaki sürpriz hareketi ile sektörün dikkatini üzerine topladı. Geçtiğimiz sene tüm sosyal medya hesaplarını silen Bottega Veneta, Kreatif Direktör Daniel Lee’nin The Guardian’a açıklamasına göre “daha ilerici ve düşünceli” bir görsel anlatım planlıyordu. Bu açıklamadan sonra dijital dergiler ve filmler yayınlamaya başlayan Bottega Veneta ve Daniel Lee, “sosyal medya, kültürün homojenleşmesini temsil ediyor” demişti. 

Balenciaga Instagram Hesabı

Balenciaga Kreatif Direktörü Demna Gvasalia’nın sosyal medya için ne planladığını bilemiyoruz ancak Instagram’ı silmesi ile heyecanla beklenen haute couture defilesi ile ilgili bir hamle olduğu düşünülüyor. 53 sene sonra ilk couture koleksiyonunu göstermeye hazırlanan Balenciaga’nın oldukça önemli bir dönüm noktasında olduğunu düşünürsek, Demna Gvasalia’nın sosyal medyada böyle bir hareket yapmasını mantıklı buluyoruz!

İlkbahar 2022 şovu için Gucci’den Alessandro Michele ile ortak bir koleksiyon hazırlayan Demna Gvasalia, sahne arkasında, “Bence sosyal medya sıkıcı ve bazıları için tehlikeli bir bağımlılık ve aynı zamanda oldukça manipülatif. Sosyal medyayı kullanmak için topluma daha az zarar verecek yöntemler bulmalıyız” diyerek sosyal medyaya olan tepkisini belirtmişti. Couture şovunu 7 Temmuz’da Paris Moda Haftasında göstermeyi planlayan Balenciaga, markanın kurucusu Cristobal Balenciaga’nın 1968’de atölyesine kapatmasından beri couture koleksiyonu tasarlamadı. Christian Dior’un bir zamanlar “hepimizin ustası” olarak tanımladığı İspanyol tasarımcı Cristobal Balenciaga, inanılmaz dikiş teknikleri ve drape detayları ile biliniyordu. Balon şeklinde gece elbiseleri ile o dönemlerde beklenmedik tasarımlar ortaya koyan Cristobal Balenciaga, moda sektörünün en usta couture tasarımcılarından biri olarak görülüyor. 

50 seneyi aşkın bir süredir kapalı olan Cristobal Balenciaga’nın restore edilen couture salonunda gerçekleşecek olan Balenciaga couture defilesi, son yıllarda en çok merak ettiğimiz koleksiyonlardan biri olacak. “Couture yaratıcılıkta ve modada özgürlüğü temsil ediyor” diyerek Women’s Wear Daily’e couture koleksiyonu hakkında konuşan Demna Gvasalia, “Ve belki de bu nedenle couture tasarımlarını bu kadar fazla yapmak istedim. Modern bir şekilde couture’un modayı kurtarabileceğine inanıyorum” diye ekledi.